zamerovani objektu

Vše o GPS přístrojích, mapách, kompasech, hvězdách, lišejnících a navigaci obecně.

Moderátor: BLooDiK

Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 139
Registrován: 09.kvě 2004 19:49
Jméno a příjmení: Radek Hrabčák
Objekt: K-S 5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

zamerovani objektu

Příspěvekod Alexandr » 29.kvě 2008 08:34

Nazdar.
Ted o vikendu jsem si pri navsteve Oderstellungu zameroval nejake objekty, ale pak pri promitnuti waypointu do GoogleEarth jsem u nekterych zjistil, ze mi je to hodilo na druhou stranu silnice apod. Soude podle rozstrelu vlozenych fotografii jineho bunkru hned vedle tam zamerovani nebude trivialni (bylo videt tusim 4 nebo 5 satelitu).

Ale i jinde, kde tech satelitu bylo videt mnohem vic, se mi celkem casto stava, ze kdyz se zastavim, tak gpska porad smejdi kolem a pozici meni (radove metry, max. desitky metru, coz uz ale muze byt v hustem porostu problem).
Podotykam, ze mam Sirf Star III chip a vypnutou statickou navigaci.

Jak merite souradnice v takovem pripade? Mam stat na miste treba deset minut a prumerovat? Jsou nejake "Best Practices" ?

Alexandr.
Uživatelský avatar
Tondr
Příspěvky: 337
Registrován: 13.zář 2006 22:56
Jméno a příjmení: Luděk Tondr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tondr » 29.kvě 2008 13:53

To není nic zvláštního. Žádný přístroj nezměří polohu na metr přesně. Když se koukneš na http://www.ropiky.net tak vidíš, že i u tak "malinkatého" řopíku je rozptyl měření různých účastníků 5-6, někdy 10 metrů. S touto tolerancí se pak klidně může na mapě objevit na druhé straně silnice :-)

Mimochodem ví někdo s jakou přesností jsou udělány mapy na Google Earth nebo mapy.cz ??? Metr sem, metr tam... a hned jsi na druhé straně silnice.

Já nechám GPS ustálit minimálně 3 minuty (pak už číslíčka většinou neskáčou).
Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 139
Registrován: 09.kvě 2004 19:49
Jméno a příjmení: Radek Hrabčák
Objekt: K-S 5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alexandr » 29.kvě 2008 14:42

Pocitam, ze Google Earth a Google maps pouzivaji stejne podklady a na Google maps se mi stalo, ze muj bod ukazoval do reky, pricemz pri prepnuti na ortofotomapu to bylo jeste spravne na brehu. Ale rozdil byl do 50 metru a bylo to zase v Polsku, kde napriklad ty ortofotomapy maji dost slabe rozliseni (ve srovnani ze zapadni Evropou). Navic zrovna u tech ricnich brehu byva problem, ze zatopove oblasti jsou tak jako tak podmacene a casto zaplavovane, takze linie brehu neni prilis jasna, tudiz neni zrejme, ktera varianta byla spravnejsi
V zapadni Evrope mam s obema dobre zkusenosti, nebal bych se odecitat souradnice primo z mapy (pokud nechci presnost na dva metry treba).

Co se tyce mapy.cz, zkousel jsem geocaching bez GPS podle nich a bez problemu jsem se trefoval na spravna mista. Kamarad, co uz ma nalezenych nekolik set kesek, mi dokonce tvrdi, ze ve mestech je to presnejsi nez GPS diky odrazum v zastavbe.

Alexandr

Zpět na „GPS a mapy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti