Jak fungují GPS přijímače? Rady pro neznalého

Vše o GPS přístrojích, mapách, kompasech, hvězdách, lišejnících a navigaci obecně.

Moderátor: BLooDiK

Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Jak fungují GPS přijímače? Rady pro neznalého

Příspěvekod venousekh » 02.srp 2009 06:34

ZDar. Rád bych se zeptal někoho kdo vlastní nějaký GPS přijímač, jak to vlastně funguje. Nikde na netu jsem to jasně nevyčetl. Nechci tedy vědět jak to funguje fyzikálně, ale prakticky. Představoval bych si dvě věci. Když znám přesné GPS souřadnice, jak mi to ukáže směr k cílovému bodu ( nemusí jít nutně o směr po cestách dle mapy ( klidně i vzdušnou čarou ) a za druhé , když jsem na zajímavém místě, jak mi to ukáže souřadnice GPS toho místa. Všude se u GPS přijímačů okolo 1000 Kč píše, že jsou pro připojení k PDA nebo notebooku. Mám tomu rozumnět tak, že to samotné nic neukazuje, jen přijímá data, která se zobrazují v nějakém programu na PDA nebo noťasu? Případně jak funguje přiřazení GPS poloh ke zhotoveným fotografiím, které se pak zobrazí např. v Zoner Photo Studiu. Tady to nechápu vůbec. Vždyť přeci modul není s fotoaparátem nijak spojen. Předem moc dík za objasnění. :-)
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 02.srp 2009 12:19

venousekh píše:ZDar. Rád bych se zeptal někoho kdo vlastní nějaký GPS přijímač, jak to vlastně funguje. Nikde na netu jsem to jasně nevyčetl. Nechci tedy vědět jak to funguje fyzikálně, ale prakticky. Představoval bych si dvě věci. Když znám přesné GPS souřadnice, jak mi to ukáže směr k cílovému bodu ( nemusí jít nutně o směr po cestách dle mapy ( klidně i vzdušnou čarou ) a za druhé , když jsem na zajímavém místě, jak mi to ukáže souřadnice GPS toho místa. Všude se u GPS přijímačů okolo 1000 Kč píše, že jsou pro připojení k PDA nebo notebooku. Mám tomu rozumnět tak, že to samotné nic neukazuje, jen přijímá data, která se zobrazují v nějakém programu na PDA nebo noťasu? Případně jak funguje přiřazení GPS poloh ke zhotoveným fotografiím, které se pak zobrazí např. v Zoner Photo Studiu. Tady to nechápu vůbec. Vždyť přeci modul není s fotoaparátem nijak spojen. Předem moc dík za objasnění. :-)
Předpokládám že se bavíme o GPS navigaci. Ta se velmi zhruba dělí na HW, SW a data. Jádrem je HW - PDA, notebook, mobilní telefon, ruční navigace. GPS přijímač je pouze jedna z periferií, která komunikuje s družicemi. Nad touto sestavou běží programové vybavení, které určuje chování navigace - např. ukazuje šipkou směr, zobrazuje Vaší polohu na mapě, počítá nejrychlejší cestu k cíli po silnici. Poslední věc, kterou potřebujete jsou data - mapové poklady, databáze bodů zájmu, informace o radarech atd. Ta mohou být uložena buď lokálně a nebo na některém serveru a Vy k nim přistupujete např. přes internet. Tolik v obecné rovině. Můžeme se bavit podrobněji ale potom by bylo vhodné zúžit dotaz na nějaký konkrétní systém.
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 02.srp 2009 17:17

Jo jasně. Díky. Tohle asi vím. Jde mi konkrétně o to jak u levných GPS přjímačů jako je např.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60091

, funguje zobrazení GPS dat nebo směrování dle zadaných GPS dat. Zda to má nějaký displej, kde se ukáže aktuální GPS souřadnice, případně po zadání konkrétních souřádnic ukazuje na displeji směr atd. Nebo zda je to jen samotný přijímač a potřebuje pro obrazový výstup nějakou peroferii typu PDA. Ptám se proto, že bych rád něco co mi na konkrétním místě ukáže na jakých GPS souřadnicích se nacházím a něco co by mi po zadání blízkých GPS souřadnic poradilo směr ( třebas vzdušnou čarou ). Nepotřebuji tedy aby mně to na nějaké mapě za tisíce ukazovalo, že musím jít k bunkru po červené a že je tam kousek bufet. Chci jen směr. :-) A ptám se taky proto, že nevlastním žádný PDA, notebook nebo špičkový mobil se Symbianem. :-) Prostě nechci koupit výše uvedený produkt s tím, že zjistím, že je mi naprd pokud k tomu za 10 litrů nekoupím PDA.
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 02.srp 2009 18:16

venousekh píše:Jo jasně. Díky. Tohle asi vím. Jde mi konkrétně o to jak u levných GPS přjímačů jako je např.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60091

, funguje zobrazení GPS dat nebo směrování dle zadaných GPS dat. Zda to má nějaký displej, kde se ukáže aktuální GPS souřadnice, případně po zadání konkrétních souřádnic ukazuje na displeji směr atd. Nebo zda je to jen samotný přijímač a potřebuje pro obrazový výstup nějakou peroferii typu PDA. Ptám se proto, že bych rád něco co mi na konkrétním místě ukáže na jakých GPS souřadnicích se nacházím a něco co by mi po zadání blízkých GPS souřadnic poradilo směr ( třebas vzdušnou čarou ). Nepotřebuji tedy aby mně to na nějaké mapě za tisíce ukazovalo, že musím jít k bunkru po červené a že je tam kousek bufet. Chci jen směr. :-) A ptám se taky proto, že nevlastním žádný PDA, notebook nebo špičkový mobil se Symbianem. :-) Prostě nechci koupit výše uvedený produkt s tím, že zjistím, že je mi naprd pokud k tomu za 10 litrů nekoupím PDA.
Pokud jsme si rozuměli v předchozím příspěvku, potom nevidím žádnou záludnost v poskytnutém odkazu. Tam se výslovně píše: "Evolve routeTraxx je GPS přijímač moderního designu, který pro připojení k PDA, SmartPhonu nebo notebooku využívá stále rozšířenější rozhraní BlueTooth. Použitý čipset umožňuje příjem až 54kanálů a dále zařízení podporuje protokol NMEA a je tedy plně kompatibilní s navigačními programy jako je software TomTom, iGo a další.". Jedná se tedy pouze a jenom o periferii, která sama o sobě není schopna ničeho jiného než poblikávat LED-kami. K sestavení plnohodnotné navigace budete potřebovat výše uvedený HW t.j. PDA, SmartPhon nebo notebook a SW t.j. TomTom, iGo atd.
Pokud hledáte něco za málo peněz co Vám v terénu ukáže tam, potom bych se orientoval asi spíše na podobné produkty jako http://shop.garmin.cz/outdoor/nemapove/etrex-h.html
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 03.srp 2009 06:38

sipka píše:
venousekh píše:Jo jasně. Díky. Tohle asi vím. Jde mi konkrétně o to jak u levných GPS přjímačů jako je např.

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=60091

, funguje zobrazení GPS dat nebo směrování dle zadaných GPS dat. Zda to má nějaký displej, kde se ukáže aktuální GPS souřadnice, případně po zadání konkrétních souřádnic ukazuje na displeji směr atd. Nebo zda je to jen samotný přijímač a potřebuje pro obrazový výstup nějakou peroferii typu PDA. Ptám se proto, že bych rád něco co mi na konkrétním místě ukáže na jakých GPS souřadnicích se nacházím a něco co by mi po zadání blízkých GPS souřadnic poradilo směr ( třebas vzdušnou čarou ). Nepotřebuji tedy aby mně to na nějaké mapě za tisíce ukazovalo, že musím jít k bunkru po červené a že je tam kousek bufet. Chci jen směr. :-) A ptám se taky proto, že nevlastním žádný PDA, notebook nebo špičkový mobil se Symbianem. :-) Prostě nechci koupit výše uvedený produkt s tím, že zjistím, že je mi naprd pokud k tomu za 10 litrů nekoupím PDA.
Pokud jsme si rozuměli v předchozím příspěvku, potom nevidím žádnou záludnost v poskytnutém odkazu. Tam se výslovně píše: "Evolve routeTraxx je GPS přijímač moderního designu, který pro připojení k PDA, SmartPhonu nebo notebooku využívá stále rozšířenější rozhraní BlueTooth. Použitý čipset umožňuje příjem až 54kanálů a dále zařízení podporuje protokol NMEA a je tedy plně kompatibilní s navigačními programy jako je software TomTom, iGo a další.". Jedná se tedy pouze a jenom o periferii, která sama o sobě není schopna ničeho jiného než poblikávat LED-kami. K sestavení plnohodnotné navigace budete potřebovat výše uvedený HW t.j. PDA, SmartPhon nebo notebook a SW t.j. TomTom, iGo atd.
Pokud hledáte něco za málo peněz co Vám v terénu ukáže tam, potom bych se orientoval asi spíše na podobné produkty jako http://shop.garmin.cz/outdoor/nemapove/etrex-h.html


Díky moc. To jsem přesně chtěl vědět. :-)
Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 139
Registrován: 09.kvě 2004 19:49
Jméno a příjmení: Radek Hrabčák
Objekt: K-S 5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alexandr » 03.srp 2009 12:39

Na druhou stranu, dnes uz existuji i programy zadarmo napsane v Jave pro obycejne mobily, takze pokud nekomu staci, kdyz uvidi GPS souradnice a pripadne sipku (vzdusnou carou) k dalsimu bodu, tak ty GPS moduly (jako zmineny Evolve routetraxx) jdou spojit s vetsinou dnesnich mobilu a se zadnymi dalsimi vicenaklady uz se pocitat nemusi. Ale samozrejme je dobre si to dopredu overit, zda bude fungovat s tim kterym mobilem :)
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 03.srp 2009 14:15

Alexandr píše:Na druhou stranu, dnes uz existuji i programy zadarmo napsane v Jave pro obycejne mobily, takze pokud nekomu staci, kdyz uvidi GPS souradnice a pripadne sipku (vzdusnou carou) k dalsimu bodu, tak ty GPS moduly (jako zmineny Evolve routetraxx) jdou spojit s vetsinou dnesnich mobilu a se zadnymi dalsimi vicenaklady uz se pocitat nemusi. Ale samozrejme je dobre si to dopredu overit, zda bude fungovat s tim kterym mobilem :)



Takže Nokia 6131 ... díky předem za tip :-)

Moc si to neumím představit neboť mobil nespolupracuje se satelitem. Leda stanovovat pozici ze dvou vysílačů operátora. Což je v pohraničí celkem legrační představa. :-)

No a jestli myslíš propojení toho modulu s tou Nokií, tak to si nejsem tak jistej, jestli to půjde. Myslím, že to vyžaduje Symbian.
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 03.srp 2009 15:16

venousekh píše:Takže Nokia 6131 ... díky předem za tip :-)
Moc si to neumím představit neboť mobil nespolupracuje se satelitem. Leda stanovovat pozici ze dvou vysílačů operátora. Což je v pohraničí celkem legrační představa. :-)
No a jestli myslíš propojení toho modulu s tou Nokií, tak to si nejsem tak jistej, jestli to půjde. Myslím, že to vyžaduje Symbian.
Propojit s mobilem to půjde - GPS přijímač využívá rozhraní BlueTooth a to Nokia 6131 umí. Zbytek je pak na použitém SW. Pokud se to podaří s nějakým freewarem uchodit, osobně bych vzal jestě v úvahu výdrž baterek. Pro volání mají stačit na necelé 4 hodiny a při aktivní navigaci to asi nebude výrazně víc.
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 03.srp 2009 15:43

sipka píše:
venousekh píše:Takže Nokia 6131 ... díky předem za tip :-)
Moc si to neumím představit neboť mobil nespolupracuje se satelitem. Leda stanovovat pozici ze dvou vysílačů operátora. Což je v pohraničí celkem legrační představa. :-)
No a jestli myslíš propojení toho modulu s tou Nokií, tak to si nejsem tak jistej, jestli to půjde. Myslím, že to vyžaduje Symbian.
Propojit s mobilem to půjde - GPS přijímač využívá rozhraní BlueTooth a to Nokia 6131 umí. Zbytek je pak na použitém SW. Pokud se to podaří s nějakým freewarem uchodit, osobně bych vzal jestě v úvahu výdrž baterek. Pro volání mají stačit na necelé 4 hodiny a při aktivní navigaci to asi nebude výrazně víc.



Rozumím. Nemáš náhodou nějaký tip na software ( nejlépe free , ale není podmínkou ) , ktery by tedy uměl např. na té Nokii ukazovat pozici GPS případně směr dle zadané hodnoty GPS ( tedy žádné mapy, ulice , silnice ) ? :-) Líbí se mi ten přijímač Evolve Traxx nebo Nokia LD-3W. Ale vůbec netuším co dalšího k tomu aby to dělalo co chci na mé Nokii 6131 potřebuji.
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 03.srp 2009 16:25

venousekh píše:Rozumím. Nemáš náhodou nějaký tip na software ( nejlépe free , ale není podmínkou ) , ktery by tedy uměl např. na té Nokii ukazovat pozici GPS případně směr dle zadané hodnoty GPS ( tedy žádné mapy, ulice , silnice ) ? :-) Líbí se mi ten přijímač Evolve Traxx nebo Nokia LD-3W. Ale vůbec netuším co dalšího k tomu aby to dělalo co chci na mé Nokii 6131 potřebuji.
To bohužel nemám. Nezbyvá než použít Google a vlastní invenci.
Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 139
Registrován: 09.kvě 2004 19:49
Jméno a příjmení: Radek Hrabčák
Objekt: K-S 5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alexandr » 04.srp 2009 10:32

nejake ty programy:
bud Handy Geocaching nebo jeho nastupce Locify, vice zde: http://hg.destil.cz/
(podle nazvu je zrejme, ze je to aplikace primarne na geocaching, ale mnohe funkce jsou obecne a jdou vyuzit i pro jine aktivity - treba zobrazovani polohy a sipka + vzdalenost k zadanemu bodu). A jsou k tomu manualy v cestine.

dalsi program, ktery navic podporuje mapy (a me na Nokii 6300 bezel celkem dobre) je napriklad TrekBuddy
vice tady: http://www.trekbuddy.net/forum/

Jinak je to tak, jak pise Sipka, vydrz na baterky neni nijak skvela, modul Nokia LD4W jsem pouzival pripojeny na Nokii 6300 a telefon byl po nekolika hodinach provozu Bluetooth kaput. Resil jsem to tak, ze kdykoliv to bylo mozne, jsem Bluetooth v mobilu vypinal (presuny mezi body apod.). Ale je zrejme, ze jakmile se vypne bluetooth, gps software prestane fungovat, protoze ztrati spojeni s modulem. Take jsem si pro delsi pobyty v terenu koupil nabijecku na mobil na tuzkove baterky (takovy adapter, do ktereho se strci tuzkovka a propoji se to kablikem s mobilem), ale mel jsem z toho rozporuplne pocity - dokazalo to udrzet mobil nazivu dalsi asi hodinu a pul, ale o dobijeni baterky v mobilu nemuze byt rec. Navic to bylo neprakticke na noseni.

Dnes uz pouzivam misto mobilu PDA (vetsi display na mapy, vetsi vydrz na baterku, dostupny lepsi software), ale mobil mi prijde jako vyhovujici zalozni reseni.
Uživatelský avatar
Alexandr
Příspěvky: 139
Registrován: 09.kvě 2004 19:49
Jméno a příjmení: Radek Hrabčák
Objekt: K-S 5
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Alexandr » 04.srp 2009 10:40

Jeste pozor na ten modul Nokia LD3W. Ma defaultne zapnutou tzv. statickou navigaci, ktera je vhodna spis na navigaci v aute, ale ne v terenu. Signal ze satelitu totiz kolisa a v praxi to vypada tak, ze clovek stoji na miste, ale vidi, ze se mu poloha meni a skace kolem nej. A aby si navigace v aute stojicim na krizovatce nemyslela, ze auto se najednou ocitlo tri metry vedle v prikopu, tak se pouziva staticka navigace, ktera ignoruje zmeny polohy do urcite velikosti, pripadne to reaguje na pohyb urcitou rychlosti. Pri chuzi pak poloha skace po x metrech a podobne funguje zamerovani bodu.
Konkretne na Nokii LD3W se staticka navigace da vypnout, ale pokud tomu clovek moc nerozumi, tak je to opruz (postup neni zrovna jednoduchy a je na nej potreba si stahnout ty spravne programy, ktere to umi). Navic mam pocit, ze pokud se podari ten modul vyresetovat (uplnym vybitim a dlouhou necinnosti), tak se obnovi zpatky tovarni nastaveni a je treba tu statickou navigaci znovu vypnout.
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 04.srp 2009 12:00

K těm GPS přijímačům. Více jak rok používám GPS Evolve goTraxx a to k naprosté spokojenosti. Nastavovat není co, citlivost a kapacita baterek více jak dostatečná - viz. http://navigovat.mobilmania.cz/testynavigaci/AR.asp?ARI=113604. Pravdou ovšem je, že jsem si ho pořídil pro navigaci do auta ve spojeni se Symbianím mobilem. To mi umožnilo použít profesionální SW produkty jako TomTom a nebo Garmin Mobile XT. V terénu ovšem hraje prim GPSMAP 60 CX.
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 04.srp 2009 20:33

Alexandr píše:nejake ty programy:
bud Handy Geocaching nebo jeho nastupce Locify, vice zde: http://hg.destil.cz/
(podle nazvu je zrejme, ze je to aplikace primarne na geocaching, ale mnohe funkce jsou obecne a jdou vyuzit i pro jine aktivity - treba zobrazovani polohy a sipka + vzdalenost k zadanemu bodu). A jsou k tomu manualy v cestine.

dalsi program, ktery navic podporuje mapy (a me na Nokii 6300 bezel celkem dobre) je napriklad TrekBuddy
vice tady: http://www.trekbuddy.net/forum/

Jinak je to tak, jak pise Sipka, vydrz na baterky neni nijak skvela, modul Nokia LD4W jsem pouzival pripojeny na Nokii 6300 a telefon byl po nekolika hodinach provozu Bluetooth kaput. Resil jsem to tak, ze kdykoliv to bylo mozne, jsem Bluetooth v mobilu vypinal (presuny mezi body apod.). Ale je zrejme, ze jakmile se vypne bluetooth, gps software prestane fungovat, protoze ztrati spojeni s modulem. Take jsem si pro delsi pobyty v terenu koupil nabijecku na mobil na tuzkove baterky (takovy adapter, do ktereho se strci tuzkovka a propoji se to kablikem s mobilem), ale mel jsem z toho rozporuplne pocity - dokazalo to udrzet mobil nazivu dalsi asi hodinu a pul, ale o dobijeni baterky v mobilu nemuze byt rec. Navic to bylo neprakticke na noseni.

Dnes uz pouzivam misto mobilu PDA (vetsi display na mapy, vetsi vydrz na baterku, dostupny lepsi software), ale mobil mi prijde jako vyhovujici zalozni reseni.


Moc díky. Mrknu na to. :-)
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 04.srp 2009 20:34

sipka píše:K těm GPS přijímačům. Více jak rok používám GPS Evolve goTraxx a to k naprosté spokojenosti. Nastavovat není co, citlivost a kapacita baterek více jak dostatečná - viz. http://navigovat.mobilmania.cz/testynavigaci/AR.asp?ARI=113604. Pravdou ovšem je, že jsem si ho pořídil pro navigaci do auta ve spojeni se Symbianím mobilem. To mi umožnilo použít profesionální SW produkty jako TomTom a nebo Garmin Mobile XT. V terénu ovšem hraje prim GPSMAP 60 CX.


Díky. Už to tak vidím, že budu muset zainvestovat více než jsem předpokládal. Ale to se mi v životě stává denně. :-)

Zpět na „GPS a mapy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host