Topografické mapy

Vše o GPS přístrojích, mapách, kompasech, hvězdách, lišejnících a navigaci obecně.

Moderátor: BLooDiK

Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Topografické mapy

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 11:52

Na "armádním" webu se před nějakou dobou na adresách http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=6914 a pak zejména http://www.army.cz/scripts/detail.php?id=6930 objevila následující zpráva:

-----------------------------------------------------------------------------------

2. 12. 2005

Armáda bude používat nové mapy

V pátek 2. prosince 2005 předali v Dobrušce příslušníci Vojenské geografické služby a Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu do užívání nové mapové dílo.

Slavnostního shromáždění se zúčastnil náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Pavel Štefka, představitelé geografických služeb USA, Velké Británie a sousedních států, tedy Německa, Rakouska, Polska a Slovenska a představitelé státní správy a místní samosprávy.

Mapové dílo zpracované v systému S42/83 ukončí po téměř padesáti letech svoji životnost k poslednímu dni tohoto roku a od 1. ledna 2006 vstupuje do užívání zcela nové mapové dílo zpracované v geodetickém referenčním systému WGS84, které odpovídá standardům NATO. Tyto dvojjazyčné topografické mapy jsou zpracované pomocí moderních digitálních technologií.

Při příležitosti ukončení prací na edici nového mapového díla předal náčelník Generálního štábu pamětní alba topografických map České republiky v měřítku 1: 50 000 zástupcům zahraničních topografických služeb.

„Málokdo ví, že mapa je vlastně umělecké dílo. Každý „autor“, tedy člověk, který ji zpracovává, do ní vkládá své vidění světa. Základní linie budou na každé mapě stejné, ale každý z nás zdůrazní jiné podrobnosti,“ vysvětlil podplukovník Luděk Břoušek z dobrušského geografického úřadu.

Nové vojenské mapování území České republiky úzce souvisí se změnou vojensko-politické orientace České republiky v devadesátých letech 20. století. Historie vojenských mapování na území naší republiky totiž vždy úzce souvisela s potřebami obrany země a byla ovlivněna rozvojem vojenství, respektive potřebami vojenského umění. Kartografické podklady a geografické informace vždy významným způsobem ovlivňovaly a ovlivňují velení vojskům a samozřejmě i realizaci vlastních vojenských operací.

"Dnešní datum nebylo vybráno náhodně, vždyť právě dnes si Moravané připomínají dvousté výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Možná právě tato bitva je jedním z nejlepších příkladů, které dokazují nezastupitelný význam vojenské geografie v operačním umění,“ uvedl ředitel VGHMÚ plukovník Karel Brázdil a dodal: „Je známo, že císař Napoleon před touto – z taktického hlediska předem prohranou – bitvou, tři dny studoval geografické a meteorologické podmínky a právě díky jejich dokonalému poznání získal rozhodující převahu nad protivníky a zvítězil.“

Autor: kpt. Pavla Poláková
Naposledy upravil(a) Sýkora O.M.S. dne 29.pro 2005 12:08, celkem upraveno 1 x.
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 11:58

Pro nás, kdo si mapové dílo S42 oblíbili a které končí (jde do archivu a koupě map již není možná), to znamená, že dle kusých informací nové mapové dílo (říkejme mu zatím WGS84) nebude tak dostupné jako to původní :cry: Přejme si, aby tomu bylo jinak.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 29.pro 2005 13:20

Mám doma jedem prototyp této mapy, je to prakticky ortofotomapa se zakreslenými souřadnicemi a topografickými značkami, čísly silnic, popis hodnot VN...
zde je výřez z mapy
Pokud má někdo zájem shlédnout celou mapu i se značkami, které jsou na papíře vlevo od mapy, mapu jsem dal na web (snad v Dobrušce prominou, je to pouze prototyp)
http://www.cestyzaopevnenim.net/mapa.zip (7,3MB)
http://www.cestyzaopevnenim.net/topo_znacky.zip (1MB)
Omluvte kvalitu skenování, použil jsem malé rozlišení, i tak je ta mapa datově velká :)
Přílohy
mapa02.jpg
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 15:20

pavel.ct píše:Mám doma jeden prototyp této mapy, je to prakticky ortofotomapa se zakreslenými souřadnicemi a topografickými značkami, čísly silnic, popis hodnot VN...

Je nutné rozlišovat mapu a mapové dílo. Přiložená mapa je mapový list v měřítku 1:10000. V tomto měřítku nebyla celá republika vůbec udělána. Že by to najednou bylo? Největší měřítko, v kterém byla republika kompletní (v armádních topomapách), je 1:25000. Pár "prototypů" jsem taky už viděl, takže se nechám překvapit, až to uvidím kompletní. A uvedená mapa mi nějak nejde dohromady s legendou. Na prototypu jsou vrstevnice (po hypsometrii ani stopa) a v legendě je krásně vyvedená hypsometrie (k vrstevnicím jen sklonové měřítko).
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 29.pro 2005 16:32

Kdyz uz jsme u tech vojenskych 25-tek .... vite, ze je Cenia konecne zaradila do sveho on-line portalu ?

... viz http://arwen.ceu.cz//mapmaker/cenia/map/?wiz_id=21&wiz_special_param=&rect=-920000:-1260000:-420000:-910000&lang=cz
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 29.pro 2005 16:53

Tuhle mapu mě přivezl kamarád z IDETu, je možné, že to není ta o které se hovoří v přiloženém článku.
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 16:53

BLooDiK píše:Kdyz uz jsme u tech vojenskych 25-tek .... vite, ze je Cenia konecne zaradila do sveho on-line portalu ?

A zařadíš je Ty do nové verze svého portálu? :)
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 16:56

pavel.ct píše:Tuhle mapu mě přivezl kamarád z IDETu, je možné, že to není ta o které se hovoří v přiloženém článku.

Nechme se překvapit. Jak koukám, tak koukám, ten generálporučík před sebou ortofotomapu nemá.
Přílohy
2.jpg
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 29.pro 2005 16:58

Sýkora O.M.S. píše:A zařadíš je Ty do nové verze svého portálu? :)

... pro ty (vyvolene?), kteri maji pristup do Betaverze 3.0 : Vojenske specialky prechodne zabudovany pod ikonu "Mapa okoli podle GPS" ...

(na tohle si se ptal ? ;) )
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 17:01

BLooDiK píše:(na tohle si se ptal ? ;) )


Tak, tak. Super.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 29.pro 2005 17:03

Sýkora O.M.S. píše:
pavel.ct píše:Tuhle mapu mě přivezl kamarád z IDETu, je možné, že to není ta o které se hovoří v přiloženém článku.

Nechme se překvapit. Jak koukám, tak koukám, ten generálporučík před sebou ortofotomapu nemá.

No jo, tak to mám doma nějaký nesmysl nebo co :(
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 29.pro 2005 17:07

pavel.ct píše:No jo, tak to mám doma nějaký nesmysl nebo co :(

Nebreč, do sbírky dobrý. Ja už si ji nakalibroval a není to zas ták špatný.
Uživatelský avatar
Blackjack
Příspěvky: 21
Registrován: 24.zář 2005 12:40
Jméno a příjmení: Petr Kunc
Bydliště: (Perníkov)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Blackjack » 31.pro 2005 13:53

pavel.ct píše:Mám doma jedem prototyp této mapy, je to prakticky ortofotomapa se zakreslenými souřadnicemi a topografickými značkami, čísly silnic, popis hodnot VN...
zde je výřez z mapy
Pokud má někdo zájem shlédnout celou mapu i se značkami, které jsou na papíře vlevo od mapy, mapu jsem dal na web (snad v Dobrušce prominou, je to pouze prototyp)
http://www.cestyzaopevnenim.net/mapa.zip (7,3MB)
http://www.cestyzaopevnenim.net/topo_znacky.zip (1MB)
Omluvte kvalitu skenování, použil jsem malé rozlišení, i tak je ta mapa datově velká :)


Dotaz pro Pavla: Liší se nějakým podstatným způsobem od vojenských ortofotomap 1:5000, které jsou už delší dobu (někdy kolem 2001-2002) zpracované například pro Prahu, Olomouc, co já vím? Od pohledu moc změn nevidím, přibyly třeba nějaké nové vrstvy?
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 01.led 2006 10:16

Petře, nemohu sloužit, vojenskou ortofotomapu 1:5000 jsem bohužel nikdy neviděl. Snad se zmíní někdo jiný
Zdeněk
Příspěvky: 1
Registrován: 20.úno 2006 20:14
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdeněk » 20.úno 2006 21:02

1/ Mapy 1:10 000 zpracovány byly, celé Československo (skoro 7000 listů), v letech 1957 – 1972. Z 80% je dělala civilní geodézie, ale ve vojenské specifikaci. Po 68 se na tom již civilové nemohli podílet a armáda sama obnovu neutáhla, takže toto mapování zůstalo ojedinělé. Mapy jsou k vidění v Ústředním archívu geodézie v Praze – Kobylisích.

2/ Současná ortfotomapa 1:10 000. Je dost podobná ortfotomapám 1:5000, ty však byly zpracovávané jako mapy měst. 10 nemají být zpracované na celé území, pouze z vybraných lokalit, kde 25 z nějakých důvodů nepostačují.

Zdeněk

Zpět na „GPS a mapy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů