Pro potěchu oka

Vše co se týká e-Databáze TP

Moderátoři: (ossack, BLooDiK

Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Pro potěchu oka

Příspěvekod sipka » 21.říj 2007 12:46

jenom tak....
Přílohy
DSC06420.jpg
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 21.říj 2007 16:10

sipka píše:jenom tak....
jo, tam sem svýho času taky stál... Ale nemůžu si pomoct, na včerejší Les Království to prostě nemá.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 21.říj 2007 20:37

(ossack píše:Ale nemůžu si pomoct, na včerejší Les Království to prostě nemá.


JJ, tam je to nááádhera, hlavně teď na podzim... PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 22.říj 2007 10:49

pavel.ct píše:
(ossack píše:Ale nemůžu si pomoct, na včerejší Les Království to prostě nemá.


JJ, tam je to nááádhera, hlavně teď na podzim... PDT_Armataz_01_01


O tom že to nejlepší bývá za rohem je známá pravda. Oblibu Lesa Královstí potvrzuje i třetí příčka v TOP 5 na TP. Doufejme že se v budoucnu podaří najít peníze na vybagrování nádrže a tím celému dílu vrátit jeho původní hodnoty.

Na předešlé fotce ulítávám jinak. Mimo gigantičnosti jsem byl zcela saturován ve svojí slabosti pro industriální architekturu třicátých let minulého století.
Přílohy
foto-1.jpg
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 22.říj 2007 11:44

sipka píše:O tom že to nejlepší bývá za rohem je známá pravda. Oblibu Lesa Královstí potvrzuje i třetí příčka v TOP 5 na TP. Doufejme že se v budoucnu podaří najít peníze na vybagrování nádrže a tím celému dílu vrátit jeho původní hodnoty.

Na předešlé fotce ulítávám jinak. Mimo gigantičnosti jsem byl zcela saturován ve svojí slabosti pro industriální architekturu třicátých let minulého století.

Ono nejen vybagrovat, ale co jsme tak zhlédli v sobotu, kraj má "zájem" o vybudování expozice jednoho ze dvou turbosoustrojí původního vybavení elektrárny. Uvažuje se o výstavbě jakéhosi skleníku vlevo od hráze na travnaté ploše (vzato z návodní strany hráze). Na stavbu této haly se pořádá veřejná sbírka.
Druhé soustrojí bylo v roce 2005 převedeno do sbírek NTM viz. Výroční zpráva 2005.
Hoover dam je krasavice, o tom žádná. Podobný dílko je pak Glen Canyon dam o kus dál :) taky v šutrech. Ta je pak ještě opepřena ocelovým mostem nad tou šílenou propastí pod přehradou :)
Ale stejně to mám radši u nás, nemůžu si pomoct.
Co nám ale mimochodem citelně chybí je věc, kterou obě zmiňované krasavice mají zcela standardně. Tzv. Visitors center, kde se člověk dozví něco o stavbě, může si posbírat letáčky a tak vůbec. U nás se toto odbývá informačními tabulemi nevalné kvality, což je asi škoda. Chápu, nemá to kdo živit, ale...
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 22.říj 2007 12:34

(ossack píše:Ono nejen vybagrovat, ale co jsme tak zhlédli v sobotu, kraj má "zájem" o vybudování expozice jednoho ze dvou turbosoustrojí původního vybavení elektrárny. Uvažuje se o výstavbě jakéhosi skleníku vlevo od hráze na travnaté ploše (vzato z návodní strany hráze). Na stavbu této haly se pořádá veřejná sbírka.
Druhé soustrojí bylo v roce 2005 převedeno do sbírek NTM viz. Výroční zpráva 2005.
Hoover dam je krasavice, o tom žádná. Podobný dílko je pak Glen Canyon dam o kus dál :) taky v šutrech. Ta je pak ještě opepřena ocelovým mostem nad tou šílenou propastí pod přehradou :)
Ale stejně to mám radši u nás, nemůžu si pomoct.
Co nám ale mimochodem citelně chybí je věc, kterou obě zmiňované krasavice mají zcela standardně. Tzv. Visitors center, kde se člověk dozví něco o stavbě, může si posbírat letáčky a tak vůbec. U nás se toto odbývá informačními tabulemi nevalné kvality, což je asi škoda. Chápu, nemá to kdo živit, ale...

Koukám že jsme se tak dlouho dohadovali o tom kam, kdy a kdo, až to nedopadlo PDT_Armataz_01_15 .

Pokud se nemýlím, tak na některých přehradách cosi jako návštěvnické centrum již funguje. Ono to asi bude tím, že podobné akce u nás financoval stát a jak vidno na dálnicích, tak ten na nějakou tu korunu ztráty nehledí. U Hoover dam se musela dát dohromady spousta subjektů, dohodnout klíč rozdělování elektriky a spočítat návratnost investice (mám dojem že se zaplatila kolem roku 1987 - t.j. po 50 letech). V těchto úvahách může potom 1 mil. platících návštěvníků za rok hrát určitou roli.

Glen Canyon je o 20 let mladší a pokud k tomu připočtu opakujicí se úvahy zelených o jejím zbourání, tak pro mě již nemá tu poezii. Co se týče mostu, tak je tak u Hoover dam se podobná stavba již rodí a vypadá to, že bude z BETONU.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 22.říj 2007 13:05

sipka píše:Koukám že jsme se tak dlouho dohadovali o tom kam, kdy a kdo, až to nedopadlo PDT_Armataz_01_15 .

Pokud se nemýlím, tak na některých přehradách cosi jako návštěvnické centrum již funguje. Ono to asi bude tím, že podobné akce u nás financoval stát a jak vidno na dálnicích, tak ten na nějakou tu korunu ztráty nehledí. U Hoover dam se musela dát dohromady spousta subjektů, dohodnout klíč rozdělování elektriky a spočítat návratnost investice (mám dojem že se zaplatila kolem roku 1987 - t.j. po 50 letech). V těchto úvahách může potom 1 mil. platících návštěvníků za rok hrát určitou roli.

Glen Canyon je o 20 let mladší a pokud k tomu připočtu opakujicí se úvahy zelených o jejím zbourání, tak pro mě již nemá tu poezii. Co se týče mostu, tak je tak u Hoover dam se podobná stavba již rodí a vypadá to, že bude z BETONU.

Tohle byl speciální výlet. BlooDiK má novou kamarádku a bylo třeba jí ukázat divy betonu a oceli s pancířem. No a aby toho nebylo málo, tak jsme zabrousili i na LK. Já sem se Sharkem v podstatě dělal křena.

Vzhledem k tomu, že HD se stavěla prakticky výhradně na napájení Las Vegas, tak mě těch 50 let docela překvapuje. Myslím samozřejmě tak, že Las Vegas těžko lze srovnávat s Vyšnými Vlkodlaky tady u nás...
Ještě jedna zajímavost, těsně u hráze prochází hranice mezi Arizonou a Nevadou, takže "jdu do Nevady, jdu do Arizony :)".

O aktivitách železných nevím, to je pro mě novinka. Nelíbí se jim zatopení skalního města?
Uživatelský avatar
sipka
Příspěvky: 809
Registrován: 23.zář 2003 17:45
Jméno a příjmení: Josef Aksenov
Bydliště: Praha
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod sipka » 22.říj 2007 15:04

(ossack píše:Tohle byl speciální výlet. BlooDiK má novou kamarádku a bylo třeba jí ukázat divy betonu a oceli s pancířem. No a aby toho nebylo málo, tak jsme zabrousili i na LK. Já sem se Sharkem v podstatě dělal křena.

Vzhledem k tomu, že HD se stavěla prakticky výhradně na napájení Las Vegas, tak mě těch 50 let docela překvapuje. Myslím samozřejmě tak, že Las Vegas těžko lze srovnávat s Vyšnými Vlkodlaky tady u nás...
Ještě jedna zajímavost, těsně u hráze prochází hranice mezi Arizonou a Nevadou, takže "jdu do Nevady, jdu do Arizony :)".

O aktivitách železných nevím, to je pro mě novinka. Nelíbí se jim zatopení skalního města?


Ono to je trochu složitější. Pomůžu si citacemi.
V roce 1922 vznikla smlouva sedmi států (Colorado, Utah, Wyoming, New Mexico, Arizona, Nevada, California) využívajících vodu a vyrobenou elektřinu z řeky Colorado o rozdělení práv na podíly využívané vody. Až 90% odkloněné vody z řeky je použito na zavlažování, zbylých 10% je čištěno na pitnou vodu. Kaskáda 6 přehrad (Glen Canyon Dam, Hoover Dam, Parker Dam, Davis Dam, Palo Verde Diversion Dam a Imperial Dam), která v průběhu 20. století na řece vyrostla, dokáže zadržet jarní přívaly vody z tání sněhu v oblasti počátku řeky v Rocky Mountains a ty pak v průběhu celého roku využívat. Každý stát má stanovenou kvótu kolik vody z řeky smí odebrat, stejně tak má každá přehrada v kaskádě stanoveno kolik vody musí minimálně vypouštět.
Hydroelektrárna umístěná v podzemí hráze využívá energii zadržené vody a svými 17 generátory má výkon až 2074 megawattů. Elektrárna má dvě křídla, každé na jedné straně státu. V nevadské části je 8 generátorů, arizonská část má o 1 generátor více.
Klíč k jejímu dělení v procentech je následující:
Arizona 18.9527
Nevada 23.3706
Metropolitan Water District of Southern California 28.5393
Burbank, CA 0.5876
Glendale, CA 1.5874
Pasadena, CA 1.3629
Los Angeles, CA 15.4229
Southern California Edison Co. 5.5377
Azusa, CA 0.1104
Anaheim, CA 1.1487
Banning, CA 0.0442
Colton, CA 0.0884
Riverside, CA 0.8615
Vernon, CA 0.6185
Boulder City, NV 1.7672
Zdá se až neuvěřitelné, že blízké Las Vegas využívá k pokrytí části svého provozu pouhopouhé 1% zde vyrobené elektřiny. Hlavní část stavební ceny přehrady ($49 mil. v tehdejších nebo $676 mil. v dnešních cenách) byla splacena až po 50 letech provozu, v květnu 1987. Další výnosy přehrady mají být použity k zaplacení vedlejších nákladů a k rozvoji zavlažovacího a elektrického systému Coloradského povodí.

Pokud si dobře pamatuji, co jsem o Glen Canyon Dam četl, tak po jejím dokončení se 15 let táhly soudní spory zda napustit. Nakonec zastánci přehrady vyhráli ale odpůrcům se podařilo další výstavbu na území USA zablokovat.
Asi nejnámějším představitelem snah o vysušení Lake Powell je Sierra Club.

Zpět na „Elektronická Databáze Technických památek České Republiky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti