Pašerácká lávka

Vše co se týká e-Databáze TP

Moderátoři: (ossack, BLooDiK

Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Pašerácká lávka

Příspěvekod pavel.ct » 17.zář 2009 12:37

Vzhledem k tomu, že na kartě tohoto objektu se stále objevují nové, nepříznivé informace k jeho současného stavu, nevíte někdo kdo je majitel lávky? Lesy ČR nebo Povodí Labe....? Nejsou už nějaké vyhlídky co bude s lávkou dál?
Díky
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 17.zář 2009 16:25

Střelba od boku - PDT_Armataz_01_35 : obec Bartošovice v Orl. h.. Možná je v tom vlastnictví více obcí, ale katastr je Bartošovic. Stav měl v létě posoudit statik - výsledek neznám. Snad proběhla i jednání s firmou, která ji stavěla (poslední větu ale nepovažujte validní info - spíše jedna bába povídala...).
Uživatelský avatar
Pavel
Příspěvky: 1176
Registrován: 24.zář 2003 13:33
Jméno a příjmení: Pavel Minář
Objekt: K-S 37
Bydliště: Žamberk
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 1 krát

Příspěvekod Pavel » 17.zář 2009 17:00

Od boku ale přesně! PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 17.zář 2009 17:56

Díky za informace. Nějakou reakci od Pavla jsem čekal, no předběhl jsi ho PDT_Armataz_01_01
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 17.zář 2009 19:03

No dle těch fotek to poškození je opravdu fatální a znemožňuje používání pro daný účel. Ale jestli se nepletu, tak zlomené jsou v podstatě jenom asi dva nebo tři trámy, což by nemusela být až tak náročná oprava. Zajištění a srovnání celé konstrukce by nakonec asi vyšlo dráž než sama oprava. Samozřejmě je otázka, jestli v současné situaci bude mít obec vůbec nějaké volné finance na jakoukoliv opravu.
By mně docela zajímalo, co se tam stalo, že povolily prvky z dost kvalitního dřeva. Co sem tam byl naposledy, tak lávka nejevila ani žádné známky nějakých problémů, které by mohly něco předznamenat. Ale to je taky otázka roku 2005.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 17.zář 2009 19:21

Na první pohled nejeví dřevěné části známky hniloby, ale na prasklých částech je to horší. Jeden z ocelových nosníků je silně prohnutý, druhý je celkem v pořádku. Škoda, že při stavbě nepoužili silnější, které by zcela unesly konstrukci lávky nad nimi. Oprava bude v podstatě novostavba, neboť většina dřeva má už své nejlepší za sebou a nosníky se musí vyměnit.

Jak už to v Čechách bývá, málokdo dodržuje zákaz vstupu, ale to je zase jiná písnička...
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 17.zář 2009 19:29

Ještě přidám fotku z července. Minulou neděli to bylo horší.

První fotka zobrazuje dodatečné ukotvení. V letošním roce totiž došlo k vytržení dřevěného "sloupu" z kování. Proto proběhla oprava dodatečnými ocelovými pásy. Bohužel pak praskla dřevěná výztuha a bylo vymalováno. Skoro to vypadá, že lávka byla výrazně přetížena na levé části a po opravě nevydržela jiná její část.
Přílohy
00 122.jpg
00 117.jpg
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 18.zář 2009 06:10

No právě. Celé to na mně působí ne jako působení času a hniloby, ale jako přetížení nebo jiný zásah. Hniloba a podobné kousky jsou řešitelné relativně malými zásahy a celkem rychlými, tohle je podle mne důsledek zanedbané údržby, neodborný zásah nebo užití lávky k účelu, na který nebyla navržena. Napadla mne i varianta, jestli na ni nespadl strom, ale to asi ne.
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 18.zář 2009 06:16

Tulda píše:Na první pohled nejeví dřevěné části známky hniloby, ale na prasklých částech je to horší. Jeden z ocelových nosníků je silně prohnutý, druhý je celkem v pořádku. Škoda, že při stavbě nepoužili silnější, které by zcela unesly konstrukci lávky nad nimi. Oprava bude v podstatě novostavba, neboť většina dřeva má už své nejlepší za sebou a nosníky se musí vyměnit.

Jak už to v Čechách bývá, málokdo dodržuje zákaz vstupu, ale to je zase jiná písnička...


Předpokládám, že lávka byla navržena jako celek, to znamená že ocelová konstrukce nebyla určena k samostatné nosné funkci. Pokud by tak byla dimenzována, tak by lávka nevypadala jak vypadala. Právě v tom bylo pro mne její kouzlo. Dokonalá konstrukce ze dřeva s malou výpomocí ocele. Ale to znamená, že dřevěná část musí být řádně ošetřována a kontrolována. Ale to tady asi těžko může někdo chtít. To mně připomíná známého, který lobuje za to, aby se k prodávaným rodinným domům dával i návod k použití. Ale to už jinde jsme, to je jiná vesnice.
Uživatelský avatar
Pavel
Příspěvky: 1176
Registrován: 24.zář 2003 13:33
Jméno a příjmení: Pavel Minář
Objekt: K-S 37
Bydliště: Žamberk
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 1 krát

Příspěvekod Pavel » 18.zář 2009 08:31

Podle přesných informací se posuzuje současný stav, včetně vyjádření projektanta.
Takže až bude výsledek zda se jedná o projekční, konstrukční(materiálovou) nebo jinou vadu,
tak bude přistoupeno k řešení. Co je téměř jisté, že to letos nebude, protože Obec Bartošovice
nemůže takto v závěru roku uvolnit tak velké peníze.
Takže nenámahat uvedenou konstrukci, vůbec už ne dynamickými rázy! PDT_Armataz_01_34
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 03.říj 2009 18:22

Mi to nedalo a znovu jsem dnes prozkoumal lávku. Je opravdu shnilá, až hrůza. Zákaz vstupu již zmizel a volně přes ni proudí davy návštěvníků. Bohužel už také očesali část zábradlí, které se nyní povaluje v korytu řeky. Vody teče jen poskrovnu, takže to ještě neodplavalo.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 28.čer 2010 07:37

Nemáte někdo zprávy, jak dopadla jednání ohledně případné reklamační opravy lávky? Koukal jsem, že již čile budují novou - resp. opravují starou, takže údolí Zemské brány opět dostane svoji neodmyslitelnou atrakci.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 05.črc 2010 21:09

Ano ano, ledy se hnuly...
Přílohy
P7050005a.jpg
P7050004a.jpg
P7050002a.jpg
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 05.črc 2010 21:36

No to je ale pro nějaký podvýživený pašeráky... light verze. To mě neunese :) Holt šetří se všude, i na pašeráckejch lávkách.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 06.črc 2010 14:35

Pro "přescenty" tam bude zbudován brod PDT_Armataz_01_28

Zpět na „Elektronická Databáze Technických památek České Republiky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host