Jak na to? Aneb "chci si taky zamodelovat".

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Skokan44
Příspěvky: 6
Registrován: 07.črc 2010 22:02
Jméno a příjmení: Martin Votruba

Re: Jak na to? Aneb "chci si taky zamodelovat".

Příspěvekod Skokan44 » 08.črc 2010 22:22

Latest post of the previous page:

A ještě pár dalších otázek, jaké mám použít lepidlo, zda je kladívková čtvrtka nezbytná a jestli existují nějaké alternativní postupy na výrobu střílen?

Děkuji moc Skokan.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 09.črc 2010 06:31

Skokan44 píše:Trochu jsem is to nechal rozležet a teď mi to už také nepřipadá tolik složité. Na začátku tohoto tématu jsem si všiml, že někdo odkazuje na nějaké modely-plánky, mohu se zeptat, kde bych to našel?


Skokan44 píše:A ještě pár dalších otázek, jaké mám použít lepidlo, zda je kladívková čtvrtka nezbytná a jestli existují nějaké alternativní postupy na výrobu střílen?

Děkuji moc Skokan.



Nějaký ten plánek se najde v pevnostní literatuře. Záleží na tom, co chceš stavět. Modelovat bunkry není opravdu složité, spíše je to pracné, a aby to vypadalo, tak to rozhodně neuplácáš za týden. Střílny z papíru jsem zkoušel a výsledek byl neuspokojivý. Viděl jsem i střílny vydlabané do sádry a taky to za moc nestálo, takže krom zde dostupných metod nemám co bych poradil.
Uživatelský avatar
mawerick
Příspěvky: 68
Registrován: 01.zář 2009 23:05
Jméno a příjmení: Tomáš Svoboda
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mawerick » 09.črc 2010 07:38

Jak píše tulda tak záleží na tom který objekt si vybereš...když nějaký tvrzový tak stačí malý průvodce kde jsou i plánky a sem tam výkres...hodíš scan zvětšíš nebo změnšíš a je hotovo...(i samostatné objekty mají svoje průvodce). Být tebou tak si vyberu nějaký ne moc složitý objekt s dostupnou literaturou...a pro začátek pokud možno aby byl postaven...abys mohl koukat na fotky nebo se zajet kouknout na originál...jinak ohledně té čtvrtky...zatím ti neporadím zatím jsem ji nezkoušel...a střílny...tak ty se dají udělat třeba z plastových destiček o různé tloušťce...tím že každý stupeň vyřežeš a pak to slepíš dohromady...tady jde pouze o to že je to strašně pracné...další způsob je třeba si z těch destiček udělat kopyto a odlévat si to ze sádry...mě to celkem šlo až na pár mých výrobních vad... PDT_Armataz_01_01, a nebo místo sádry použít nějaký jiný materiál třeba nějaké pryskyřice nebo PUR ale to už je složité...
Skokan44
Příspěvky: 6
Registrován: 07.črc 2010 22:02
Jméno a příjmení: Martin Votruba

Příspěvekod Skokan44 » 09.črc 2010 08:25

Hmmm, děkuji moc a pokud bych se pustil do odlévání střílen ze sádry, tak z čeho je nejideálnější udělat kopyto?

/EDIT1: Jo a ještě jedna otázka, doufám, že moc neotravuju, PDT_Armataz_01_18 jak se potom do toho papíru zalepí ta střílna? Přijde mi, že musí vyčuhovat hrozně dovnitř a měla by tedy mít tendenci se převážit a vytrhnout, je to tam nějak podepřené?

Ještě jednou děkuji Skokan.
Uživatelský avatar
mawerick
Příspěvky: 68
Registrován: 01.zář 2009 23:05
Jméno a příjmení: Tomáš Svoboda
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mawerick » 09.črc 2010 08:35

záleží na měřítku a výšku stupňů ve střílně...já používám třeba destičky o tloušťce 2mm pro měřítko 1:48..dělám to podle výkresu...které mi poskytnul gaskin...(vřele děkuju) a to kopyto vlastně uděláš rozměrově opačné střílně jakoby na ruby snad víš co myslím...hlavně...tu sádru musíš mít nalitou v ohrádce a musí ta sádra být tekutější a to kopyto nastříkej třeba silikonovým olejem nebo něčím podobným co se na tom udrží aby to šlo po vyschnutí vydělat...nedávej tam toho moc aby to neudělalo bublinky... a až sádra zaschne až potom vytáhni kopyto...potom tam mužeš opravit nějaké věci sádrem nebo tmelem...
Skokan44
Příspěvky: 6
Registrován: 07.črc 2010 22:02
Jméno a příjmení: Martin Votruba

Příspěvekod Skokan44 » 09.črc 2010 08:44

JJ, postup s kopytem chápu. Jen jsem nějak své myšlenku upííral směrem k modelíně a to se mi nezdálo ideální.... PDT_Armataz_01_22 A co se toho upevnění týče, poradíte?
Uživatelský avatar
mawerick
Příspěvky: 68
Registrován: 01.zář 2009 23:05
Jméno a příjmení: Tomáš Svoboda
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mawerick » 09.črc 2010 09:35

tak z modelíny by to šlo taky mám to doma taky jeden kousek z modelíny udělaný..jenom pro zkoušku...a to upevnění jestli myslíš do stěny srubu...tak to stačí jenom začistit a přilepit to na zadní stranu třeba té čtvrtky ve kreré jenom vyřízneš poslední "obdélník" ale tu čtvrtku měj podlepenou kartonem v těchto místech aby to bylo pevnější...zatím jsem toto nikdy nezkoušel ale když sem koukal na postupy ostatních tak by to tak mělo jít...všechno potom začistíš aby tam nebyly přechody je to...
Skokan44
Příspěvky: 6
Registrován: 07.črc 2010 22:02
Jméno a příjmení: Martin Votruba

Příspěvekod Skokan44 » 09.črc 2010 22:28

A lepidlo tedy doporučujete které?
Uživatelský avatar
mawerick
Příspěvky: 68
Registrován: 01.zář 2009 23:05
Jméno a příjmení: Tomáš Svoboda
Bydliště: Slušovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mawerick » 11.črc 2010 11:27

herkules, vteřinové lepidlo tekuté nebo to gelové...záleží podle použití...
Branzik
Příspěvky: 64
Registrován: 30.srp 2010 12:05
Jméno a příjmení: Ondřej Branžovský
Bylo poděkováno: 1 krát

Příspěvekod Branzik » 31.srp 2010 01:02

Zdravím vás, jsem tu úplně nový. Chtěl jsem se zeptat zda je tu někde na fóru bokorys A-180 .Chtěl bych něco zkusit vymodelavat.
Půdorys mám.Děkuji moc za odpovědi
Vondrovský
Příspěvky: 229
Registrován: 23.zář 2006 12:30
Bydliště: Varnsdorf
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 4 krát

Příspěvekod Vondrovský » 12.črc 2011 20:39

Bokorys (tedy příčný řez) je u všech variant typu A prakticky shodný. Je zveřejněn např. v publikaci „Plzeňská čára (Pevnosti 28)“, kapitola 15, nebo ve „Velké knize o malých bunkrech“, kapitola „Výstavba LO vz. 37“. Základní rozměry jsou okótovány, ostatní lze snadno odvodit interpolací.
Uživatelský avatar
Petr K.
Příspěvky: 109
Registrován: 19.led 2008 11:53
Jméno a příjmení: Petr Kozel
Objekt: X.a/15/C
Bydliště: Bída
Poděkoval: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr K. » 13.črc 2011 09:41

...já jen doplním že v "Plzeňské" je to na s. 93.
Výška interiéru objektu je vždy 200 cm, pak je k tomu třeba připočíst tlouštku stropu dle odolnosti, sílu podlahy a základové skořápky.
Uživatelský avatar
mischacek
Příspěvky: 165
Registrován: 12.říj 2008 19:16
Jméno a příjmení: Michal Kettner
Objekt: D.t. H.
Bydliště: Kyšperk

Příspěvekod mischacek » 26.říj 2011 12:56

Nechci si tu ohřívat vlastní polívčičku, ale pokud se kounete na viewtopic.php?f=21&t=1965 je tam si myslím docela popsáno jak se dá postavit jednoduše model bunkru
Robert
Příspěvky: 4
Registrován: 11.pro 2012 21:43
Jméno a příjmení: Robert Hopjan
Objekt: LO vz. 36

Příspěvekod Robert » 20.pro 2012 09:10

Dobrý den všem modelářům,
pro inspisraci TK vz.07/24 v měřítku 1/72 - výroba samodoma :-)
Přílohy
Schwarzlose 1 72.JPG
Robert
Příspěvky: 4
Registrován: 11.pro 2012 21:43
Jméno a příjmení: Robert Hopjan
Objekt: LO vz. 36

Příspěvekod Robert » 20.pro 2012 09:14

Ještě něco čs. pěchoty z figurek JAPAN INFANTRY od ESCI, a LO vz. 36 a nějaké překážky. Vše 1/72.
Přílohy
Ceskoslovensko 1938 d.JPG
Robert
Příspěvky: 4
Registrován: 11.pro 2012 21:43
Jméno a příjmení: Robert Hopjan
Objekt: LO vz. 36

Příspěvekod Robert » 23.pro 2012 00:04

Jak na to? ... aneb jak se dá ulítnout na odporové pile na polystyren :-D

Materiál polystyren, tmelení akrylovým tmelem, ale není to to pravé ořechové. Střílny tvarované z akrylového tmele, nebo balza. Znalci jistě rozliší Komáří vrch, Úterský potok, situaci na Šerlichu, R-S-65 či uzávěr Kořenov ;-). Jediným problémem jsou střílny a to jejich ozubení :-/. Měřítko 1/72.
Krásné svátky
Přílohy
Bunkry mensi.jpg

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů