Model K-Am-S40 1:144 - gaskin

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Model K-Am-S40 1:144 - gaskin

Příspěvekod gaskin » 12.zář 2009 19:12

Latest post of the previous page:

Najde někdo 72 rozdílů? PDT_Armataz_01_14
Přílohy
45.jpg
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1404
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 12.zář 2009 19:44

Brzdi chlape, na takový fofr tu nejsme zvyklí. PDT_Armataz_01_14

Dneska mi na model spadla lampička. Hádej, jak to dopadlo? PDT_Armataz_01_19 Nejdřív brýle, pak foťák a nakonec i bunkr. Září je zkrátka zakletý měsíc.
Uživatelský avatar
venousekh
Příspěvky: 90
Registrován: 17.říj 2008 11:15
Jméno a příjmení: Vašek Hamáček
Bydliště: Častolovice

Příspěvekod venousekh » 14.zář 2009 05:46

Nádhera. Skoro je mi ale líto, že to nebude v předpokládané podobě po dokončení. PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1652
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 14.zář 2009 13:16

klobouk dolů, vypadá to velmi dobře a jsem naopak raději že srub odpovídá stavu v září 1938. Jen se mi zdá - byť je to spíše k diskusi - omítka v prostoru hlavních střílen snad až příliš světlá (pokud na dobových snímcích není zachycena po dešti) a těším se na pytle s pískem ;)

p.s.: nerad bych působil následující poznámkou hnidopišské nálady, ale předpokládám že v křídlech nejsou osazeny periskopy a koule s hlavní, příp. čelní deska kanonu doznají též barevných změn, když už jsou tak pěkně vydařené... samozřejmě předpokládám že v tomto měřítku bych měl všechny díly modelu napatlané na jednom prstu, ale umný modelář se snad neurazí za mou nevědomost a bláhovou naivitu ...PDT_Armataz_01_34
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 14.zář 2009 14:54

Díky všem.
Pytle budou, periskopy zase uříznu a střílny dobarvím. Jestli tam mám špatně ještě něco, řekněte mi to, později už by to nemuselo jít opravit. Nepřesný počet háků přiznávám rovnou.
Když máte o Adamu takový přehled, určitě budete vědět odpověď na mou prostou otázku, zda byla šachta pravého Zlk taky nějak provizorně zapytlována a z čeho se skládá ta hromada před (nebo spíš vedle) šachty ZP, mám jen pár fotek a z nich není moc poznat. Díky

Ještě k té světlejší barvě u střílen, nemám v úmyslu si nic vymýšlet, na těch několika fotkách mi to tak připadalo, tak jsem to tak udělal. O přesném odstínu by se samozřejmě dalo dlouho diskutovat, to však není mým záměrem. Větší váhu přisuzuji radosti z modelaření a té bylo učiněno za dost. Snad nebudu z řad znalých kamenován PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1652
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 15.zář 2009 15:35

rozhodně snad není nutno hovořit o kamenování, neb model zří skvostně. Rozhodně nepatřím mezi stavařské znalce, bylo by jistě lépe kdyby se zde ještě ozvali další (zvláště vzývám Bezstrojníka s Novasem). K té světlé omítce jen tolik, a sic že si vskutku nemyslím že by tam byla - na druhou stranu lze srub vydávat ve stavu po dešti a odkázat na snímky.

Přidám jedno poměrně známé foto (jehož bývalý majitel se snad neurazí a případně možná poopraví), které by snad mohlo téma omítky doplnit. Hovoříme-li o Adamu, rozhodně o něm žádný zvláštní přehled nemám. A jelikož jsem neviděl žádný snímek pravé části srubu z počátku října 1938 nemohu prohlásit zda pytle s pískem byly i v dalších šachtách (byť tam ještě v létě 1938 byly dřevěné přístřešky). Nicméně je to samozřejmě velmi pravděpodobné.

A když jsem u těch "pravděpodobných" tezí, dovolil bych si navrhnout ještě malé doplnění třetího okna vedle dveří do strážnice. Samozřejmě pro výše uvedené opět nemám žádný podklad, ale absence okna vedle vchodu, navíc s výhledem na strážní stanoviště se mi příliš nezamlouvá....

Vzhledem k tomu, že snímek s hromadou nevlastním v originále, natož v kvalitní podobě nemohu s hromadou blíže sloužit, snad někdo jiný by mohl... PDT_Armataz_01_25

Nu a to je ode mne snad vše, sic by bylo možné ješttě polemisovat nad odstínem střílen hlavních zbraní, případně tmavších odstínech omítky v místech kde se dotýkaly jednotlivé části, ale to raději přenechám dalším, neb bych si model, kterému fandím též někdy rád prohlédl na vlastní oko bez nutnosti jej pozorovat skrytě dalekohledem přes okno
Přílohy
s41.JPG
Naposledy upravil(a) hraničář dne 15.zář 2009 15:53, celkem upraveno 1 x.
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 15.zář 2009 15:53

Díky za podněty a foto, i když mám pocit, že jsem ho již viděl v Hraničářích od Adamovy hory. Ještě se opět zastavím u té světlejší omítky, na poválečných snímcích objektu je poměrně jasně vidět, že omítka (i když značně poškozená) kolem střílen je světlejší než omítka třeba na týlové stěně. A jako po dešti to rozhodně nevypadá.

Zkusil jsem udělat zapytlování levého Zlk, které je na fotce nejlépe vidět, zbylé dva asi zaimprovizuju. Ta hromada se mi zdá taky z pytlů a vepředu z ní trčí nějaké dřevo

Taky jsem dle rad odstranil ty periskopy a natřel těsnící koule kanonů PDT_Armataz_01_01

K tomu domku, podle textu v knize by měl být staršího data než strážní budka u lávky. Jinak to okno jsem tam původně chtěl dát, ale bylo by dovnitř moc vidět, že tam nic není PDT_Armataz_01_12
Přílohy
46.jpg
47.jpg
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1652
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 15.zář 2009 16:04

k omítce vskutku nemám žádných dalších myšlenek, snad zde přispějí se svou trochou do mlýnice i další. K myšlence hromady z pytlů bych se také přikláněl a rozhodně bych si vsadil, že byly jutové. No pokud je do domku vidět nezbývá než vymodelovat i interier PDT_Armataz_01_12
Jiří Novák
Příspěvky: 2124
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 15.zář 2009 19:58

Jestli to pomůže, netuším, ale do přílohy pro jistotu připojuji dva výřezy z originálů z mého soukromého archivu.
Přílohy
k1.jpg
k2.jpg
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 16.zář 2009 11:31

Děkuji mnohokrát! PDT_Armataz_01_01
Na té spodní to vypadá na nějaké dřevěné přístřešky, podle odlesku toho nad ZP snad dokonce s plechovou střechou (?)

Mohu se ještě zeptat, na té první fotce, to vlevo je kus lávky nebo jen flek na zdi?
Jiří Novák
Příspěvky: 2124
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 16.zář 2009 12:29

gaskin píše:Děkuji mnohokrát! PDT_Armataz_01_01
Na té spodní to vypadá na nějaké dřevěné přístřešky, podle odlesku toho nad ZP snad dokonce s plechovou střechou (?)

Mohu se ještě zeptat, na té první fotce, to vlevo je kus lávky nebo jen flek na zdi?

Není to lávka. Včera jsem pouze oskenoval detail toho samého originálu, co Franta vložil ten malý náhled v malém rozlišení. Jde o jeden z několika dřevěný sloupů, po kterém byla asi tažena dvoulinka PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
Jirka K5
Příspěvky: 1933
Registrován: 01.říj 2003 06:33
Jméno a příjmení: Jirka Vaněček

Příspěvekod Jirka K5 » 16.zář 2009 14:46

Franta mě požádal, abych sem vložil toto, což s radostí činím:

Novasovi díky za snímky, které si dovolím doplnit ještě o málo starším opět německé provenience.
Tentokrát přispěl též Pája, neb z jím "vynesených" archivních pramenů lze nepochybně odvodit a doplnit snímky popisem. Obě fotografie jsou bez pochyby z léta 1938.
Na srub v té době vedla krytá chodba a šachtu zakrýval přístřešek sloužící také jako pozorovatelna. Ten byl teprve v září změněn do podoby, tak jak ji známe ze snímků datovaných počátkem října 1938, stejně tak i změněna přístupová plošina. Zvonové šachty byly zakryty za květnové "O" a provedení je ze snímků zřejmé (kryté byly nikoliv plechem, nýbrž dehtovou lepenkou). Otázkou zda byly pytle s pískem uvnitř krytů, neb v září tyto zcela nahradily...
Přílohy
s40_2.jpg
Jiří Novák
Příspěvky: 2124
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 16.zář 2009 15:16

Ta zastřešená plošina je krásně vidět na obou snímcích z předpolí tvrze. Jinak jde opravdu o foto z léta 1938 viz podrobnosti v mé publikaci „Opevnění v prostoru Českých Petrovic“ z roku 2004 (strana 36). Na straně 37 je poměrně rozsáhlý popis i k té fotografii z týlu.
Z čela tvrze existuje ještě jeden nádherný snímek na K-40, bohužel však z roku 1937, kdy je objekt ještě ve výstavbě a jeho vzhled se značně přibližuje stachelberské T-74 z konce září 1938 PDT_Armataz_01_01
Jiří Novák
Příspěvky: 2124
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 16.zář 2009 15:23

Až teď jsem si všimnul, že ten snímek vložený Jirkou K5 je dřívějšího data, protože v dolní části je ještě nezabetonovaný výkop pro těžké překážky. Na snímku, který jsem vložil já, jsou překážky ve vyšším stupni dopracovanosti.
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1652
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 16.zář 2009 16:27

však jasné Jirko, měl jsem na mysli snímky především pro spojitost se zakrytými zvonovými šachtami, z čehož plyne úvaha zda byly na konci září v šachtách pouze pytle s pískem (a přístřešky odstraněny), nebo přístřešky s pytli (a přístřešky odstraněny při evakuaci, před pořízením říjnových snímků). Ani u s41, kde jsou pytle s pískem se to dle mého soudu nedá určit přesně (ze stávajícího jediného snímku), protože okolo zvonových šachet se povaluje dosti dřeva, které mohlo míti cos společného s přístřešky a s39 bych za vzor nebral, protože se zde připravovalo osazení (krom toho neznám snímek za přítomnosti našich). Na s43, s43a a s45 byly jednoznačně přístřešky až do konce (ale ty bych za bernou minci nepovažoval)

a co Ty na rozdílné barvy omítky, taktně jsi to přeskočil PDT_Armataz_01_20
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 16.zář 2009 16:41

Ještě jednou děkuji za zajímavé fotografie a informace!

Jiří Novák píše:...viz podrobnosti v mé publikaci „Opevnění v prostoru Českých Petrovic“ z roku 2004 (strana 36). Na straně 37 je poměrně rozsáhlý popis i k té fotografii z týlu.
Z čela tvrze existuje ještě jeden nádherný snímek na K-40, bohužel však z roku 1937, kdy je objekt ještě ve výstavbě...

Děkuji, už jsem si to našel, jak se mi tu hromadí knížky, pomalu ztrácím přehled, co ve které je PDT_Armataz_01_16
Není ten "stavební" snímek náhodou ten, co je otištěn v Denkschriftu na str. 199?

Abych tedy nějak shrnul ty přístřešky nad zvonovými šachtami, pytle tam určitě budou a pod nimi možná původní dřevěné přístřešky a možná taky ne? Chápu to dobře?
Podle té známé fotografie z levé strany by to tak klidně mohlo být, tam je ta hromada nad šachtou ZP opravdu veliká, ten přístřešek by se v ní ztratil PDT_Armataz_01_01

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů