Model R-S 78 „Na pasece“ měřítko 1/35

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Re: Model R-S 78 „Na pasece“ měřítko 1/35

Příspěvekod Michal Prášil » 09.bře 2010 23:43

Latest post of the previous page:

Pár připomínek k rozvodu silnoproudu:
– Vypínač pro Sk musí být v této místnosti, nikoliv na chodbě. Tím odpadá krabice na stěně.
– Kabely se v horních patrech objektů měly vést po stropě pouze v nezbytných případech.
– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.
– Jaký je důvod pro použití samostatných ventilátorů pro zvon a kopuli v dělotoči? Resp. kam byl tažen odtah ze zvonu a kopule? Podle mě se všechen zkažený vzduch odsává hlavním exhaustorem objektu.
Peťan
Příspěvky: 185
Registrován: 08.kvě 2008 20:35
Jméno a příjmení: Petr Minář

Příspěvekod Peťan » 10.bře 2010 09:36

Michal Prášil píše:Pár připomínek k rozvodu silnoproudu:
– Vypínač pro Sk musí být v této místnosti, nikoliv na chodbě. Tím odpadá krabice na stěně.
– Kabely se v horních patrech objektů měly vést po stropě pouze v nezbytných případech.
– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.
– Jaký je důvod pro použití samostatných ventilátorů pro zvon a kopuli v dělotoči? Resp. kam byl tažen odtah ze zvonu a kopule? Podle mě se všechen zkažený vzduch odsává hlavním exhaustorem objektu.


Vyčerpávající odpověď.
Ač to patří asi do jiné sekce a ani nevím zda se to již neřešilo, nevydržím se zde nedotázat. Nevíte někdo přesný důvod proč byla některá svítidla svítící stále? Napadá mě spoustu důvodů proč tomu mohlo být, jako např. rozložení stálé zátěže apod.
V praksi se však setkáme s takovým řešením jako je např. na K-S 37, že se stále svítilo mimo jiné třeba ve skladu s proviantem. PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 10.bře 2010 17:30

Michal Prášil píše:Pár připomínek k rozvodu silnoproudu:
– Vypínač pro Sk musí být v této místnosti, nikoliv na chodbě. Tím odpadá krabice na stěně.
– Kabely se v horních patrech objektů měly vést po stropě pouze v nezbytných případech.
– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.
– Jaký je důvod pro použití samostatných ventilátorů pro zvon a kopuli v dělotoči? Resp. kam byl tažen odtah ze zvonu a kopule? Podle mě se všechen zkažený vzduch odsává hlavním exhaustorem objektu.

Děkuji, za upřesnění umístění vypínače pro Sk jsem si v poznámkách pro danou sekci opravil. Zatím jsem rozkreslil stěnu a dveře.
Odtah zkaženého vzduchu z kopule měl být veden po pravé straně (pohled od dveří na vstup do kopule) jsou zde zachovány čtvercové otvory v plechování pro zabetonování konzol. Dle mého úsudku by se potrubí napojovalo na potrubí do exhaustoru. Bylo by vedeno na konzolách podél potrubí vedoucího do ventilačního zvonu nad schodištěm.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 10.bře 2010 19:07

Michal Prášil píše:– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.

Chtěl jsem se optal jak je myšleno „nemají vypínač“. Na výkresu elektroinstalace v K-S 12 jsem si všiml, že daná světla nemají vypínač v objektu. Hledal bych ho u SAS dole v podzemí. Děkuji.
Uživatelský avatar
MASH
Příspěvky: 630
Registrován: 20.zář 2003 06:09
Jméno a příjmení: Jiří Kratochvíl
Objekt: T-S 63 U potoka
Bydliště: Libeč u Trutnova
Poděkoval: 6 krát
Bylo poděkováno: 9 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MASH » 10.bře 2010 19:50

A musí tam být vypínač? V izolovaných objektech jsou také svítidla bez vypínačů, která svítí stále za chodu agregátu.
Peťan
Příspěvky: 185
Registrován: 08.kvě 2008 20:35
Jméno a příjmení: Petr Minář

Příspěvekod Peťan » 10.bře 2010 21:42

kounitz píše:
Michal Prášil píše:– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.

Chtěl jsem se optal jak je myšleno „nemají vypínač“. Na výkresu elektroinstalace v K-S 12 jsem si všiml, že daná světla nemají vypínač v objektu. Hledal bych ho u SAS dole v podzemí. Děkuji.


Viz. můj dotaz, světla svítila stále po spuštění agregátu, respektive se dala vypnout jen příslušným automatem ve
strojovně, alespoň se tak domnívám. Já nad pravým důvodem začal přemýšlet až nyní. PDT_Armataz_01_06
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 11.bře 2010 19:11

Evakuace vzduchu
Nezpochybňuji, že ze zvonu a z kopule měl být odtah. Ale myslím si, že oba prvky neměly vlastní exhaustor. A že evakuace vzduchu z kopule a ze zvonu byla zavedena do sacího potrubí hlavního exhaustoru srubu. Protože si neumím vzduchařsky představit, jak svedu do jednoho potrubí cca 5 m před jeho vyústěním do atmosféry tři různé trubky od tří exhaustorů, přičemž jeden exhaustor má o řád vyšší výkon než oba zbývající. Takové řešení nikde v opevnění nebylo použito. Kdyby to tehdy dokázali, mohli obecně dost ušetřit. I u dělostřeleckého srubu spojovali odtah ze zvonu a odtah z kobek až přímo pod krytem čtyřvýfuku. Jenže u věže to prostě takto nejde, potrubí ventilačního zvonu má jasnou konstrukci, tam navíc může vést navíc pouze odvětrání OMS.
Proto jsem toho názoru, že v objektu pro věž jsou bez ohledu na počet případných zvonů pouze dva ventilátory — zásobovací ventilátor filtrovny a velký exhaustor.

Světla
Pokud se podíváte do spisku Využití elektrické energie v objektech stálého opevnění, část I, najdete tam výkresy elektroinstalace objektů. Tam jsou vidět i stále svítící světla. Jedná se o chodby, strojovny a filtrovny. Možná by se našlo ještě něco. Ale tato světla nelze jednoduše vypnout jističem na hlavním rozváděči objektu. Protože nejsou všechna na jedné fázi. Jističe jsou tři pro tři různé fáze a všechna světla objektu jsou na ně pokud možno rovnoměrně připojena.
Stále svítící světla ve tvrzích jsou trochu jiná. Dá se říci, že ve tvrzi jsou tři skupiny, i když to ještě není přesně potvrzeno. Jedná se o světla pro jednotlivé místnosti, která jsou ovládána vypínačem pro tu kterou místnost. Pak jsou světla skupinová nebo chcete-li úseková. Například ve výklenku proti sálu velitelství dělostřeleckého objektu je žárovka, u které je poznámka: „Poslední světlo vypínané z kasáren“. Takže v kasárnách šel vypnout celý úsek hlavní a dělostřelecké galerie. Pod děl. objektem je pak další vypínač pro úsekové osvětlení podzemí objektu, M2, schodišťové šachty. V objektu (srub nebo věž) jsou další skupinová světla, která při zapnutí rozváděče svítí pořád (horní stanice výtahu, průchod děl. srubem atd.). A pak by ve tvrzi měla být ta skutečně stále svítící světla, pokud jde generátor nebo pokud je zapnuté trafo mírového přívodu s hlavním spínačem pro tvrz. To předpokládám v hlavní strojovně, hlavní filtrovně a možná ještě někde. Ale jak říkám, je nutné ještě bádat.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 12.bře 2010 07:36

Děkuji za vyčerpávající objasnění, elektroinstalace v opevnění je vskutku zajímavá.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 12.dub 2010 20:51

Když se nám tu rozvinula diskuze o elektroinstalaci, přikládám foto komponentů 1/35. PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1651
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 13.dub 2010 20:07

ta sirka se Ti fakt povedla, vycházels při jejím modelu z nějaké archivní dokumentace, fotografií, nebo snad vzpomínek pamětníků?... PDT_Armataz_01_34
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 13.dub 2010 20:14

hraničařskéj, to je vzor 38. Jinak to elektro děláš pod mikroskopem? Opravdu, pěkná práce PDT_Armataz_01_34
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 13.dub 2010 20:51

Jersey98 píše:hraničařskéj, to je vzor 38. Jinak to elektro děláš pod mikroskopem? Opravdu, pěkná práce PDT_Armataz_01_34

Ano jedná se o proslulou kolekci sirek pro potřeby hraničářských jednotek a když bude pan hraničář na mě hodný, dostane celou jednu krabičku PDT_Armataz_01_01 . Jinak krabice elektro nedělám pod žádným zvětšovacím sklíčkem. Jedná se o plastový vtok a elektrikářské dutinky pro vodič 0,25 mm².
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 31.říj 2011 22:26

Čas pomalu plyne a model pomalu upadnul v zapomnění. Opak je však pravdou za ten rok a něco, prošel projekt několika změnami. Bylo to způsobeno novými informacemi a poznatky. Doma se mi nahromadilo několik věcí, které se na modelu neobjeví. Snad brzy se zde opět objeví fotky, jak pokračuji ve stavbě modelu. :) s pozdravem Kounitz
P.S.: spíše info pro nedočkavce :)

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti