Model R-S 78 „Na pasece“ měřítko 1/35

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Re: Model R-S 78 „Na pasece“ měřítko 1/35

Příspěvekod kounitz » 02.bře 2010 20:29

Latest post of the previous page:

Měl bych tady drobnější záhadu v elektroinstalaci v R-S 78. Jedná se o horní patro prostor Md 10 a cihlová příčka do S+Mk. Napadli mě tři varianty, kudy by mohla být vedena elektrika. Viz nákres
- červeně namalovaný vodič, po stropě a pak po cihlové stěně
- zeleně, po zdi k vypínači, z krabice nad vypínačem do světla ve vedlejší místnosti
- vedení zelené ale krabice přesunuta do rohu (modrý punťa) a odtud do vedlejší místnost
Díky Kounitz
Uživatelský avatar
Dumpweed
Příspěvky: 28
Registrován: 26.srp 2007 19:41
Jméno a příjmení: Jakub Amerling
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dumpweed » 02.bře 2010 21:55

Nebyl by ještě nějaký půdorysný náčrt celé situace? Aby bylo lépe vidět místnost a její napojení na okolní. Jinak bych osobně vyloučil červenou trasu. Zatím jsem viděl vedení elektřiny na stropě pouze v případě vedení kabelu ke svítidlu, nebo pokud přecházel po stropě z jedné strany chodby na druhou. A co se týče krabice na zelené lince tak tím si nejsem jistý. Spíše bych se přikláněl k variantě dvou kabelů, které společně vstupují do místnosti, jdou společnou příchytkou do vypínače a odtud jde již pouze jeden ke svítidlu. Nevím ale jestli danou situaci dobře chápu (kudy by měli kabely vstupovat).
Uživatelský avatar
Dumpweed
Příspěvky: 28
Registrován: 26.srp 2007 19:41
Jméno a příjmení: Jakub Amerling
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dumpweed » 03.bře 2010 10:40

Sakra napsal sem to vlastně špatně PDT_Armataz_01_12 . Samozřejmě že by vstupoval asi jenom jeden kabel a jeden by zase vystupoval z vypínače směrem ke svítidlu. Dva by šli vedle sebe chvilku ve společné příchytce k vypínači. Byl sem včera už z toho koukání do monitoru zblblý tak se omlouvám. PDT_Armataz_01_01
Peťan
Příspěvky: 185
Registrován: 08.kvě 2008 20:35
Jméno a příjmení: Petr Minář

Příspěvekod Peťan » 03.bře 2010 12:36

Jak to mělo být nevím, ale jsem pro tuto variantu. PDT_Armataz_01_06
Přílohy
čmáranec.jpg
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 03.bře 2010 20:34

Peťan píše:Jak to mělo být nevím, ale jsem pro tuto variantu. PDT_Armataz_01_06

Nu, ještě jsem zakomponoval vzduchotechniku a předělal náčrt, jak bych to asi viděl. Přidal jsem vedení vzduchotechniky, motor pro ventilátor a přívod pro ventilátory pod pan. prvky (modrá barva a měly být ventilátory vůbec namontovány?. Jelikož v některých výkresech jsou kresleny v jiných ne).
Peťan
Příspěvky: 185
Registrován: 08.kvě 2008 20:35
Jméno a příjmení: Petr Minář

Příspěvekod Peťan » 03.bře 2010 21:18

Aha, tak teď už tu situaci chápu lépe, ale v podstatě jsem to tak myslel.
S těma motorama nevím kam bych se podíval. Asi bych vařil z vody. PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 03.bře 2010 21:51

Peťan píše:Aha, tak teď už tu situaci chápu lépe, ale v podstatě jsem to tak myslel.
S těma motorama nevím kam bych se podíval. Asi bych vařil z vody. PDT_Armataz_01_01

Díky, z toho mého prvního náčrtu to nebylo zcela patrno. Už se těším na jaro, až vyrazím na bunkrmuzea s metrem a fotoaparátem na „šmíring“. PDT_Armataz_01_01 PDT_Armataz_01_06
Uživatelský avatar
Dumpweed
Příspěvky: 28
Registrován: 26.srp 2007 19:41
Jméno a příjmení: Jakub Amerling
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dumpweed » 03.bře 2010 22:01

Co se týká kopule tak tam by měl být ventilátor na motorický/ruční pohon určitě namontován, u zvonu pro lehký kulomet jen ventilátor na ruční pohon. Jenom bych možná pozměnil kabel vedoucí k motoru ventilátoru KD na 3x2,5 GOP, ale to už je podle mě jenom detail.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 04.bře 2010 10:37

Dumpweed píše:Co se týká kopule tak tam by měl být ventilátor na motorický/ruční pohon určitě namontován, u zvonu pro lehký kulomet jen ventilátor na ruční pohon. Jenom bych možná pozměnil kabel vedoucí k motoru ventilátoru KD na 3x2,5 GOP, ale to už je podle mě jenom detail.

Motor KD je ten pro vzduchotechniku v dělotoči jak jsem jak jsem kreslil červeně? Protože ten by měl být 4x 2,5 GOP jelikož motor je tří fázový plus zemnění.Vycházím z dokumentace pro K-S 12 datovanou 9.III. 1938, dokumentace k R-S 78 není a asi nebude k dispozici. Nebo je to ještě jiný motor umístěný jinde?
Uživatelský avatar
Dumpweed
Příspěvky: 28
Registrován: 26.srp 2007 19:41
Jméno a příjmení: Jakub Amerling
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dumpweed » 04.bře 2010 14:17

Motor pro KD je jenom pro odtah zkaženého vzduchu od KD a měl by být u vstupu do kopule. Ventilátor objektu je mnohem silnější a měl by mít přívod asi kabelem 3x4 nebo 3x6 GOP. Spíše bych to ale viděl na 3x6. Pokud uvažujete že bylo použito podobné řešení umístění ventilátoru jako u K - S 12, tak myslím že červená linka by měla bý správně. Nevím ovšem, jak to bylo na úseku K s přepínači hvězda/trojúhelník. Na MO jsou totiž jenom spouštěče a přepínače by měli být na samotném ventilátoru. Matně si vzpomínám, že snad na K 6? K 7? byl spouštěč i přepínač na stěně. Nemám bohužel fotografie, které by mi to potvrdili. Jestli je to, jak si matně vzpomínám, tak snad bylo obdobné řešení použito i na K 12, ale kdo ví, přecejenom se to na tvrzích může lišit.
Co se týče Kabelů GOP, tak tam se ochranný vodič do celkového počtu žil ve značení nezapočítává. 3x2,5 je tedy 3 žílový + jeden ochranný vodič.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 04.bře 2010 19:54

Dumpweed píše:Motor pro KD je jenom pro odtah zkaženého vzduchu od KD a měl by být u vstupu do kopule. Ventilátor objektu je mnohem silnější a měl by mít přívod asi kabelem 3x4 nebo 3x6 GOP. Spíše bych to ale viděl na 3x6. Pokud uvažujete že bylo použito podobné řešení umístění ventilátoru jako u K - S 12, tak myslím že červená linka by měla bý správně. Nevím ovšem, jak to bylo na úseku K s přepínači hvězda/trojúhelník. Na MO jsou totiž jenom spouštěče a přepínače by měli být na samotném ventilátoru. Matně si vzpomínám, že snad na K 6? K 7? byl spouštěč i přepínač na stěně. Nemám bohužel fotografie, které by mi to potvrdili. Jestli je to, jak si matně vzpomínám, tak snad bylo obdobné řešení použito i na K 12, ale kdo ví, přecejenom se to na tvrzích může lišit.
Co se týče Kabelů GOP, tak tam se ochranný vodič do celkového počtu žil ve značení nezapočítává. 3x2,5 je tedy 3 žílový + jeden ochranný vodič.

Však ano díky, nějak jsem si to neuvědomil, že se dříve zemnící vodič nepočítal do počtu vodičů. Ještě se vrátím k ventilátoru objektu. Na výkresu elektroinstalace objektu K-S 12, Č. v. 87 datovaného 9. III. 1938 je kreslen motor označení M 2,2 to si myslím, že označuje motor o výkonu 2,2kW, a je zde kreslen přepínač hvězda/trojúhelník. V případě, že by se jednalo o motor 2,2kW tak kreslený přívodní vodič plně postačuje (4x2,5 GOP).
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 05.bře 2010 12:59

Ještě otázka :?: : bylo elektrické vedení uloženo pod nebo nad vzduchotechnikou? soudě podle průchodky bych si tipnul nad vzduchotechnikou.
Uživatelský avatar
Dumpweed
Příspěvky: 28
Registrován: 26.srp 2007 19:41
Jméno a příjmení: Jakub Amerling
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Dumpweed » 05.bře 2010 14:21

Já jsem při určování průměru kabelu k ventilátoru vycházel především z výkresů pro samostatné objekty na MO, které mají stejný typ filtrovny. Motor je zde také značen 2,2, avšak kabely pro přívod jsou 3x4 a 3x6 GOP. Ovšem datované jsou kolem léta 36, co je docela brzké datum a mohlo za ty dva roky dojít (a určitě došlo) k množství změn a kvůli úsporám se mohli průměry kabelů zmenšit, pokud plně postačovaly. Kabely 3x2,5 jsou zde používány pro menší ventilátory (0,2, 0,5, 1,1 a 1,5). Pokud ale vycházíte přímo z výkresu K 12, tak to není co řešit, pravda bude na vaší straně PDT_Armataz_01_01.
Uložení kabelů je dost proměnlivé a hodně záleží na dané situaci, hlavně kde jsou průchodky, prostupy ventilace a jiné. Kolikrát jde kabeláž ve stejné výšce jako ventilace. Tady bych se asi také řídil podle průchodky.
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 09.bře 2010 20:04

Dumpweed píše:Já jsem při určování průměru kabelu k ventilátoru vycházel především z výkresů pro samostatné objekty na MO, které mají stejný typ filtrovny. Motor je zde také značen 2,2, avšak kabely pro přívod jsou 3x4 a 3x6 GOP. Ovšem datované jsou kolem léta 36, co je docela brzké datum a mohlo za ty dva roky dojít (a určitě došlo) k množství změn a kvůli úsporám se mohli průměry kabelů zmenšit, pokud plně postačovaly. Kabely 3x2,5 jsou zde používány pro menší ventilátory (0,2, 0,5, 1,1 a 1,5). Pokud ale vycházíte přímo z výkresu K 12, tak to není co řešit, pravda bude na vaší straně PDT_Armataz_01_01.
Uložení kabelů je dost proměnlivé a hodně záleží na dané situaci, hlavně kde jsou průchodky, prostupy ventilace a jiné. Kolikrát jde kabeláž ve stejné výšce jako ventilace. Tady bych se asi také řídil podle průchodky.

Díky, ještě se budu muset detailněji zaměřit na pozůstatky elektroinstalace a vzduchotechniky v R-S 78 při jeho opětovné prohlídce. S velkými objevy však nepočítám PDT_Armataz_01_16 .
Uživatelský avatar
kounitz
Příspěvky: 514
Registrován: 17.dub 2008 17:32
Jméno a příjmení: Roman Polívka

Příspěvekod kounitz » 09.bře 2010 20:13

Chtěl jsem se přítomných kolegů optat, zda nemají k nahlédnutí výkresy ROZVODU VENTILACE v K-S 12 dolní a horní patro. Od kolegy mám část výkresu dolního patra č.v. 84. Datovaný 1.IV. 1938. Bohužel z něj pořádně nerozpoznám provedení vzduchotechniky PDT_Armataz_01_16 .
Díky Kounitz
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 745
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 09.bře 2010 23:43

Pár připomínek k rozvodu silnoproudu:
– Vypínač pro Sk musí být v této místnosti, nikoliv na chodbě. Tím odpadá krabice na stěně.
– Kabely se v horních patrech objektů měly vést po stropě pouze v nezbytných případech.
– Světla v M3 jsou stále svítící, tj. nemají vypínač.
– Jaký je důvod pro použití samostatných ventilátorů pro zvon a kopuli v dělotoči? Resp. kam byl tažen odtah ze zvonu a kopule? Podle mě se všechen zkažený vzduch odsává hlavním exhaustorem objektu.

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů