Model T-S 63 s polokopulí 1:35

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Re: Model T-S63 s polokopulí 1:35

Příspěvekod Tulda » 11.říj 2012 15:53

Latest post of the previous page:

Zase něco modelů: takto před omítkou.
Přílohy
002.JPG
Uživatelský avatar
RadekMasa
Příspěvky: 247
Registrován: 18.úno 2010 18:49
Jméno a příjmení: Radek Máša
Bydliště: Uherský Brod

Příspěvekod RadekMasa » 11.říj 2012 18:12

Nádhera, opravdová nádhera PDT_Armataz_01_37
Hajne
Příspěvky: 275
Registrován: 24.lis 2008 23:03
Jméno a příjmení: Jan Vaníček
Bydliště: Bystřec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hajne » 11.říj 2012 22:07

Tulda píše:Zase něco modelů: takto před omítkou.


Je to náádherné, máte můj obdiv, Mistře! PDT_Armataz_01_37

Ovšem napadla mne taková kacířská myšlenka. PDT_Armataz_01_04 Při pohledu na ostré hranice mezi osvětlenými a neosvětlenými plochami to působí docela demaskujícím dojmem. Možná to dělá jen použité osvětlení a způsob focení, ale přesto mi nedá se zeptat:
Nezamýšleli projektanti větší radius přechodu mezi svislou stěnou a vrchní částí stropu místo ostré hrany, nebo tu hranu udělat jako část pláště kužele s tím, že vrchol je u polokopule a radius zaoblení se postupně směrem od střílny zvětšuje?
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 12.říj 2012 06:35

Při tvorbě modelu jsme s MASHem vedli mnoho diskusí na téma co a jak asi mělo být. K provedení polokopule - tedy části srubu s polokopulí je bohužel jen jeden výkres v řezu a půdorys srubu. Oba byly otištěny např. v knize Opevnění na Trutnovsku v edici Pevnosti. K tomu co jsem postavil, mohu říci jen to, že to tak vyšlo. Možná se časem objeví nějaký jiný výkres, ale je to nepravděpodobné. Lépe odpovědět neumím.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 12.říj 2012 10:39

Ještě k těm stínům - boční stěny kolem polokopule jsou "ofouknuté" barvou z polokopule. Až na nich bude omítka bude to trochu jiné. V příloze je fotka při slunečném počasí. V detailu už ale vyleze hodně chybiček, či drobné šrámy. Okem jsou však málo postřehnutelné. Také připomenu, že střílna není souměrná a dělo je rovněž posunuto více vpravo (při čelním pohledu doleva). Opěrnou desku jsem bohužel zapomněl nalakovat, takže se mi na ní usadilo trochu pigmentu. Teoreticky to půjde setřít mokrým štětcem, ještě uvidím....
Přílohy
DSCF1018.JPG
Hajne
Příspěvky: 275
Registrován: 24.lis 2008 23:03
Jméno a příjmení: Jan Vaníček
Bydliště: Bystřec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Hajne » 12.říj 2012 16:16

Tulda píše:Při tvorbě modelu jsme s MASHem vedli mnoho diskusí na téma co a jak asi mělo být. K provedení polokopule - tedy části srubu s polokopulí je bohužel jen jeden výkres v řezu a půdorys srubu. Oba byly otištěny např. v knize Opevnění na Trutnovsku v edici Pevnosti. K tomu co jsem postavil, mohu říci jen to, že to tak vyšlo. Možná se časem objeví nějaký jiný výkres, ale je to nepravděpodobné. Lépe odpovědět neumím.


Jasně. Mně se od začátku model líbí. Napadlo mne to jen u té včerejší fotky, kde si pohrávaly stíny. Určitě v tom hrála roli i barva v okolí, jak říkáte.
Netušil jsem, že vycházíte jen ze dvou výkresů, čekal jsem, že jich bylo víc. Tím spíš smekám!
Uživatelský avatar
MASH
Příspěvky: 630
Registrován: 20.zář 2003 06:09
Jméno a příjmení: Jiří Kratochvíl
Objekt: T-S 63 U potoka
Bydliště: Libeč u Trutnova
Poděkoval: 6 krát
Bylo poděkováno: 9 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MASH » 12.říj 2012 17:29

Mohu potvrdit Tuldova slova. Ony dva zmiňované výkresy jsou P-6 a P-8 (půdorys horního patra a řezy).

S největší pravděpodobností byl T-S 63 jediný projekt s čelnou kopulí, který se dočkal pokročilejšího stádia výkresové dokumentace (nakresleny byly P-plány, PO-plány a A-plány). Ostatní byly jen ideové nákresy (pokud vůbec). Taktéž samostatné výkresy kopule (nebo chcete-li „pancíře L1“) moc nápomocné nejsou, protože stěny okolo kopule znázorňují pouze schematicky (kupříkladu 1191 z 28.10.1936).

Nemůžeme tedy říci, že model znázorňuje skutečnou ideu, kterou na ŘOPu (řekněme v průběhu roku 1937) měli. Ovšem žádná část modelu není v rozporu s tím, co se s výkresů dá vyčíst.
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 14.říj 2012 21:12

Mám připomínku, i když je mi jasné, že z hlediska výroby modelu je pozdě. Bohužel jsem si to uvědomil až dnes při čtení přejímacích podmínek.

V přední stěně střelecké místnosti (pancíři) mají být otvory pro přímé pozorování. Je uvedeno otvory, tedy dva - po obou stranách zbraně. Bližší údaje chybí, představuji si to podobně jako pozorovací otvory v kopulích.
Pokud totiž byla zbraň zatažena do střelecké místnosti a clona vytažena vzhůru, umožňovaly otvory jedinou možnost pozorování ve směru palby (nepočítáme-li zvon, který ovšem mohl mít v tu chvíli jiné úkoly a starosti).
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 15.říj 2012 09:45

Dobrá poznámka, to jsme také řešili, ale nějak nedořešili, neboť nám nebylo známo jejich provedení. Berme to tak, že model představuje stav "jak to asi mohlo být", proto bych Vás chtěl požádat, abyste navrhnul kam pozorovací otvory umístit. Ideální by byly značky na fotce shora uvedené. Odvrtat by to mělo jít. Rozsah pozorování by ale byl kvůli bočním stěnám dosti omezený.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 19.říj 2012 18:02

Než bude zřejmé, jak dopadne polokopule, pustil jsem se do úpravy zvonu, aby trochu vypadal. Myslím, že v této podobě už zůstane.
Přílohy
DSCF1046.JPG
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 30.říj 2012 08:22

První varianta polokopule se bohužel včera stala minulostí. PDT_Armataz_01_31 Koupil jsem nový tmel, plastové desky a za pár týdnů začnu stavět novou. Snad lepší, reálnější a pravděpodobnější. S jistotou mohu říci, že to je můj poslední model nějaké neralizované stavby a protože mi to už teď trochu leze krkem, možná i poslední bunkr, který postavím. PDT_Armataz_01_01
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 30.říj 2012 16:40

Jen nevyhrožuj PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 03.lis 2012 21:56

Nediv se mi. Pokud se nepletu, tak naši technici za války navrhovali odlehčení čelního pancíře Jagdpanzeru Hetzer navrtáním otvorů. Myslím, že to mohlo vypadat asi takto.
Přílohy
DSCF1073.JPG
DSCF1075.JPG
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 04.lis 2012 09:21

Toš chlapi, to už snáď přeháňáte s tou autenticitou. Je škoda, že se ty políráky nedochovaly. Pravda, z těch průzorů, by mělo být vidět v rozsahu pozorovacího pole. Totok je ale aji na mně moc, co včil, toliké práce a tmelení...
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 04.lis 2012 16:07

Prvni vytrhnuta celni polokopule cs.opevneni ? Takova skoda ... :(
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 04.lis 2012 20:08

Alespoň jsem osadil zvon. Ještě to doladím modelářským tmelem, takže ze 2-3 h bude hotovo.
Přílohy
DSCF1094.JPG

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti