Stavba srubu MO-S 5 - 1:35

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba srubu MO-5

Příspěvekod Jersey98 » 11.bře 2012 16:42

Latest post of the previous page:

opravdu pěkné, těším se až to uvidím v reálu PDT_Armataz_01_34

Ohledně kamufláže, pod krakorci se dochovala tmavě šedé až černé zabarvení. Otázka je, jestli to s tím souviselo nebo třebas tam něco nespalovali při evakuaci
Břeťa
Příspěvky: 30
Registrován: 06.říj 2008 20:09
Jméno a příjmení: Břetislav Káňa

Příspěvekod Břeťa » 11.bře 2012 17:08

Praskliny hlíny na stropnici nebyl záměr a důsledně jsem přes ně lepil trávu,vznikly vysušením hlíny, kterou jsem na stropnici nanášel ve asi 3 mm silné vrstvě.Na rozježděných a rozšlapaných místech jsem to nechal být, vypadá to tak jako vysušené bláto a myslím si,že to není na závadu.
Pokud vím na žádném objektu na úseku MO nebyl srub z barevnou kamufláží omítky(vím jen o MO-S 17), a to v rámci maskovací akce z roku 1937.Kamufláž zvonů byla provedena na několika srubech okolo Darkoviček(MO-S-22,S-23,S-24),tvrdí se,že z ušetřeného materiálu z akce 1937.
Barva omítky pod krakorci je pravděpodobně dána opršením ostatních nezakrytých částí omítky,podle porostů za srubem bych řekl,že fotka pochází z léta 1940, a to už srub 4 roky stál (betonáž-červenec 1936).Barva omítky na fotce, je pod každým krakorcem trochu jiná a těžko říct proč tomu tak bylo,možná jde i o úhel světla dopadající na srub.Pochybuji ale o tom, že by srub pod krakorci natřeli a jinde ne.Je samozřejmě možné, že by srub mohl být očouzený,ale těžko poručit dýmu aby zůstal jen pod krakorcem a nepoznamenal i jiné části.
Fénix
Příspěvky: 75
Registrován: 09.dub 2008 17:45
Jméno a příjmení: Jiří Menšík
Objekt: MO-S 24
Bydliště: Závada
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fénix » 11.bře 2012 18:44

Přikládám 2 fotografie, které jsem náhodou nalezl na internetu. Jelikož nejsem jejich vlastníkem, prosím o případné smazání příspěvku.
Přílohy
mo-s5 (2).jpg
mo-s5.jpg
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 11.bře 2012 19:00

no ty krávo PDT_Armataz_01_01 Ale to zabarvení je vážně zajímavé, oproti světlému nebi

jsem zvědavý tak i tak na finální model.
Břeťa
Příspěvky: 30
Registrován: 06.říj 2008 20:09
Jméno a příjmení: Břetislav Káňa

Příspěvekod Břeťa » 11.bře 2012 21:28

Finální barva modelu už je daná a neměná(dneska jsem ho předal na MO-5),bohužel řídit se fotkama které jsem předtím NIKDY neviděl(a myslím si že spousta lidí) je nemožné.Jen mi příjde zajímavé, kde se poděl betonový náběh ke zvonu, který tam byl a je? Co je to za předmět na omítce nad vchodem?Opravdu zajímavé.
Můžeme ještě diskutovat o barvách na ČERNOBÍLÉ fotce, o tom jestli je fotka přeexponovaná nebo naopak,a jestli tak objekt vypadá tmavší nebo světlejší než ve skutečnosti byl.
Na barvu modelu už to vliv určitě mít nebude.
Uživatelský avatar
Jirka K5
Příspěvky: 1933
Registrován: 01.říj 2003 06:33
Jméno a příjmení: Jirka Vaněček

Příspěvekod Jirka K5 » 12.bře 2012 07:31

Břeťa píše:Jen mi příjde zajímavé, kde se poděl betonový náběh ke zvonu, který tam byl a je?


Jestli to nebude tím, že ten druhý snímek není MO-S 5.
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.bře 2012 07:44

dle čeho soudíš Jirko? Jsem si srovnal ty díry, co jsou kolmo od sebe a na nynějších fotkách jsou, mrkni na db PDT_Armataz_01_15 Jinak na hodně fotkách se vyskytují kolem MO 5, tzv. špaň. jezdci, zrovna, že se objevuje i zde PDT_Armataz_01_01
Břeťa
Příspěvky: 30
Registrován: 06.říj 2008 20:09
Jméno a příjmení: Břetislav Káňa

Příspěvekod Břeťa » 12.bře 2012 07:52

Myslím si,že oba snímky jsou opravdu MO-S5.Podle výduchů i stop vody co stéká ze stropnice.Není vidět sloup vedle vchodu u tratě na snímku z roku 1940,zrovna tak špička sloupu s drátama na druhém snímku.Fotograf fotící zvon nemohl zabrat el.vedení které vedlo na opačné straně kolejí, ale odkud ten sloup vedl a kam?
Uživatelský avatar
Jirka K5
Příspěvky: 1933
Registrován: 01.říj 2003 06:33
Jméno a příjmení: Jirka Vaněček

Příspěvekod Jirka K5 » 12.bře 2012 07:55

Jersey98 píše:dle čeho soudíš Jirko? Jsem si srovnal ty díry, co jsou kolmo od sebe a na nynějších fotkách jsou, mrkni na db PDT_Armataz_01_15 Jinak na hodně fotkách se vyskytují kolem MO 5, tzv. špaň. jezdci, zrovna, že se objevuje i zde PDT_Armataz_01_01


Připadá mi, že úhel krakorce a ucha u druhé fotky (myšleno od vrchu, tedy fotky se zvonem) je jiný než na první fotce, dále na první fotce postrádám bílou skvrnu mezi třetím a čtvrtým okem na maskovací síť, terén u ucha jest u obou fotek různý. Tak mi připadá, že to nejsou fotky jednoho objektu, ale rád si vyslechnu jiný názor.
Španělští jezdci jsou na fotce první, tu ale nerozporuji.
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 12.bře 2012 10:35

Jirko, jedná se skutečně o MO-S5 na obou snímcích. Maskovací kužele, se u prvního podúseku, nedělaly ve sklonu 1:5, ale většinou v 1:3 nebo 1:4, proto je na snímku exponovaném z poměrně velkého podhledu, vidět jen jeho malá část. Musíme si také uvědomit, že zvon z kužele vystupuje nad obvyklou mez, také z důvodu původně nepředpokládaného nižšího umístění střílen ( oproti původním návrhům). Tyto nové požadavky zvedly, po vyřešení lafetace DZ-6, teoreticky výšku A J V D 3, o 65 mm. Ještě k maskování omítek. Je zcela jasné, že světlá barva surového betonu, musela být maskována omítkou. Tyto omítky respektive jejich vzorky sbírám a porovnávám řadu let. Jak jsem uvedl jinde, jedná se o masu, která se přibarvovala přímo v míchačkách a nikoli nátěry. Každá stavba má svůj mírně odlišný odstín s několika různými variacemi, protože se míchalo vícekrát. Náchodsko není vyjímkou. Na černobílé i barevné fotografii, se potom při různých světelných a dalších podmínkách ( smáčení povrchu, etc ), jeví různě odlišně. Jistě též, vlivem povětrnosti, mohl odstín mírně místy zesvětlat. Ne však tolik, jak by nutně zdegradoval, kdyby byl tvořen pouze nátěrem. Na modelu se mi zdá tón omítky, snad příliš světlý, ale důležité jsou kontrasty a celkové podání ploch, které je dle mého názoru dobré. Je vždy nutné posuzovat model v souvislosti s jeho umístěním a osvětlením v daném prostoru. Tak se mi také, kdysi stalo, že moje modely, které se mi jevily v atelieru dostatečně a možná až příliš stínované, po umístění v plenéru, potřebovaly ztmavení a dostínování.
Uživatelský avatar
Jirka K5
Příspěvky: 1933
Registrován: 01.říj 2003 06:33
Jméno a příjmení: Jirka Vaněček

Příspěvekod Jirka K5 » 12.bře 2012 10:47

J.Zetek píše:Jirko, jedná se skutečně o MO-S5 na obou snímcích.


Budu věřit odborníkům...
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.bře 2012 15:06

jinak Břéťo, díky za práci na modelu, udělal jste to jinak nádherné, myslím, že to lahodilo nejednomu oku PDT_Armataz_01_01 Píšu to už po 3, těším se až jej uvidím PDT_Armataz_01_34
Břeťa
Příspěvky: 30
Registrován: 06.říj 2008 20:09
Jméno a příjmení: Břetislav Káňa

Příspěvekod Břeťa » 14.bře 2012 12:48

Fotky z lepení a ustavení figurek okolo srubu.
Přílohy
Srub MO-5 Na trati-305foto.jpg
Lepení dělníků z vchodové části
Srub MO-5 Na trati-311foto.jpg
Barvení "bunkrologů" z levé části
Srub MO-5 Na trati-314foto.jpg
hlava jednoho z dělníků
Srub MO-5 Na trati-316foto.jpg
ustavení fotícího "bunkrologa-zatím bez foťáku
Srub MO-5 Na trati-319foto.jpg
ustavení dvou dělníků
100_4159.jpg
čtyři z pěti dělníků a strážný
Srub MO-5 Na trati-324foto.jpg
lepení skleněného poklopu
Srub MO-5 Na trati-326foto.jpg
hotový poklop
lubikr
Příspěvky: 44
Registrován: 10.bře 2010 14:42
Jméno a příjmení: lubos Rybka
Objekt: MO-S 35 Baník

Příspěvekod lubikr » 14.bře 2012 22:00

Břeťa píše:Myslím si,že oba snímky jsou opravdu MO-S5.Podle výduchů i stop vody co stéká ze stropnice.Není vidět sloup vedle vchodu u tratě na snímku z roku 1940,zrovna tak špička sloupu s drátama na druhém snímku.Fotograf fotící zvon nemohl zabrat el.vedení které vedlo na opačné straně kolejí, ale odkud ten sloup vedl a kam?
Dle nekolika fotografii ktere mi poskytl jeden kolega (pochazi z doby obsazeni polskou armadou) je videt rada sloupu ktera vede z predpoli srubu k MO 5.
Na jedne z fotek zachycující levou stranu srubu jiz ale zadny sloup není takze mohlo jit o nedokonceny pokus(mozna i polaky) napojit srub MO 5 na verejnou sit coz by vysvetlovalo i konzolu nad vchodem tak jako u MO 4.
lubikr
Příspěvky: 44
Registrován: 10.bře 2010 14:42
Jméno a příjmení: lubos Rybka
Objekt: MO-S 35 Baník

Příspěvekod lubikr » 14.bře 2012 22:09

ivan píše:Mám drobní dotaz, on MO-S 5 neměl provedenou kamufláž v roce 1938??
Srub byl v roce 1938 oblozen prkny stejne jako na fotografii MO-S 4 uverejnene v casopise Forteca.
Uživatelský avatar
Rostislav Adam
Příspěvky: 269
Registrován: 02.dub 2010 03:53
Jméno a příjmení: Rostislav Adam
Objekt: MJ-S4
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Rostislav Adam » 14.bře 2012 23:33

Tak jak vidno je hotovo. Moc pěkné, více nemám slov. Mohu požádat o pár technických údajů a zajímavostí o modelu - rozměry, váha, pracovní hodiny a podobně?

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů