Model N-S 86 s vytrženými zvony 1:35

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Re: Model N-S 86 s vytrženými zvony 1:35

Příspěvekod Tulda » 05.úno 2018 15:20

Latest post of the previous page:

To víš, že by to šlo. Jenže celá šachta je ještě přestříkaná barvou, takže bych si nepomohl.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 11.úno 2018 19:27

O víkendu jsem zkusil první pokus maskování. Nebude to sice jako živé, ale myslím, že to projde. :) V rámci možností jsem se držel původního maskování identifikovaného na snímcích z let 1939 a 1940. Některé fleky jsem se pokoušel ověřit na místě. Na srubu jsem našel tři odstíny:
- tmavý šedý skoro do černa
- okrový, který je v příkopu skoro oranžový, ale na stěnách dnes hnědý
- světle šedý
Přílohy
P2100265.JPG
P2100266.JPG
P2110274.JPG
Uživatelský avatar
Fido94
Příspěvky: 29
Registrován: 21.úno 2015 18:26
Jméno a příjmení: Filip Dvorský
Bydliště: Náchod - Běloves
Poděkoval: 6 krát
Bylo poděkováno: 1 krát

Příspěvekod Fido94 » 14.úno 2018 18:47

Úžasná práce! Už se moc těším na celý dokončený model a až ho uvidím naživo PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 04.bře 2018 13:27

V dalším pokračování prací na modelu jsem před tvorbou omítky provedl několik pokusů. Nejde o tvary maskovacích polí, ale technické provedení nátěru modelu tak, aby vypadal v rámci možností reálně. V podstatě jsem měl pro představu dva vzory:
současná kamufláž N-S 84
PC030129.JPG

proti tomu N-S 85
P8080035.JPG

Nakonec mi z toho vylezlo něco mezi. Výsledek je zatím velmi čerstvý a bude potřebovat patinovací techniky.
20180304_130706.jpg
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 03.kvě 2018 09:38

V polovině dubna jsem dokončil druhou zvonovou šachtu a zbytek omítek. Zbývají mi už pouze některé drobné práce, které udělám až budu mít hotovou strukturu terénu před lepením trávy. Na terén budu dávat směs sádry, písku, pilin a lepidla Herkules. Přitom určitě místy zašpiním i to, co má být ve výsledku čisté, takže budu ještě drobně opravovat. Druhá zvonová šachta mi dala zabrat, protože bude hodně na očích. Po sérii pokusů a omylů jsem dospěl k použitelnému postupu tvorby rozbité stěny: budoucí poškozenou část je nutné vyarmovat a odlít přímo na modelu. Po vytvrzení sádry ještě za mokra (cca po 30 min. od odlití) je nutno vzít kladívko, dláto a stěnu rozbít. Díky armatuře zůstane hodně úlomků na drátech. Foto je z doby před nabarvením.
01.jpg
Finální a celkové fotky zveřejním později. Musím už předem říci, že je to nejnáročnější projekt, který jsem kdy realizoval. O tvorbu modelu jsem byl požádán na podzim roku 2014 a se stavbou jsem začal na konci roku. Uvažoval jsem (nereálně optimisticky), že mi stavba zabere asi 1,5 roku, čili v polovině roku 2016 bude hotovo. Když jsem po roce činnosti měl jen základ bunkru a zvon, bylo jasné, že bude nutné přidat min. rok. Bohužel ani v roce 2017 jsem se neblížil dokončení. Ještě na konci roku jsem si říkal - půlka března 2018 ... Hotovo musí být během června, ale bude to velmi náročné.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 10.čer 2018 18:35

O víkendu jsem měl polystyrenovou party. Ještě musím stihnout jedno odpoledne a příští neděli budu dělat rám, potom pomazánku na terén, trávu, suť, nalepit figurky a jede se do Náchoda. A pak si dám pořádnou pauzu. PDT_Armataz_01_25

01.jpg

02.jpg

03.jpg
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 25.čer 2018 07:32

Jak je bunkr od začátku špatně založený, tak nezbývá, než řezat a kamuflovat. Před orámováním jsem desku zkrátil o 1,5 cm, takže už na šířku nebude mít 80 cm.
P6230009.JPG

Stejně jako model srubu T-S 63, také 86 má velmi členitý terén. Práce pro frézu. Pokaždé, když se to roztočí, tak si vzpomenu bratrův utržený palec. On to sice neměl z frézy, ale účinek by byl podobný. Naštěstí to dobře dopadlo a mohu pokračovat v orámování.
P6230012.JPG

Pomalu se to už rýsuje
P6230013.JPG

P6230016.JPG

P6230017.JPG

Dneska spojím desky na hranách a zítra podle plánu přijde nanášení terénní vrstvy.
P6230018.JPG
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 02.črc 2018 08:48

Sním, jak jsem proběhl cílovou rovinku a letmo zahlédl šachovnicový praporek. Pořád mi ještě píská v uších a lapám po dechu. Rekord tratě to rozhodně nebyl. Dokonce mám pocit, že jsem doběhl jako poslední. Ale jsem v cíli. Na oslavu nemám náladu, spíše jsem rád, že to konečně mám za sebou. Na té 3,5leté trati jsem zažil mnohé a často jsem proklínal nejen model, ale především sebe i KVH Náchod, kterému jsem model slíbil: když mi z ruky vypadl dokončený zvon, když mi dcera odlomila stěnu bunkru, když jsem si vylil barvu na koberec, když jsem hodiny stříkal barvu na 30 kol dělostřeleckého tahače, když bylo venku krásně a já trčel doma, když jsem měsíce nevěděl, jak udělat rozbité zvonovky, když mi dcera pomalovala dokončený strop, když jsem během terénních prací zjistil, že jsem zapomněl do příkopu přilepit dno, když jsem zjistil, že jsem zvonovku založil mělce, když mi syn pomaloval pastelkami orámování modelu, když švagrová začala rýpat nehtem do hotové omítky a na otázku, proč to dělá odpověděla, že chce zjistit, z čeho je to vyrobený a když jsem sliboval, že už to bude a přitom věděl, že to nebude. Byla to opravdu trnitá cesta. Poslední měsíc mi dcera skoro každý den říkala: ty jim to pořád slibuješ, oni na to čekají a ty to pořád ještě nemáš hotové, viď tati? Ještě pár týdnů a měl bych kufry za dveřmi.

Za tuhle skvělou modelářskou a životní zkušenost děkuji mnoha lidem: Ladislavu Čermákovi, že polechtal moje ego a já mu v ješitném opojení slíbil postavit pro KVH Náchod model. Také za jeho trpělivost, kdy se ani slůvkem neohradil, když jsem opakovaně odvolával slíbené. Podle matiček na výkresech Jirkovi Kratochvílovi za výkresy srubu. Honza Zetek vždy našel a podělil se o výkres zvonu či střílen a poradil se vším, na co jsem se zeptal. Vladku Váchovi za různé výkresy. Petr Cihelka mi před lety odlil do zásoby střílny, což mi umožnilo rychlý start a možná bylo i příčinou mého přehnaného optimismu v rychlosti stavby. Petr mi také často modelářsky radil a hecoval mě. Pepovi Grygerovi za soustružený základ zvonu. Modeláři Břetislavu Káňovi za inspiraci jeho modelem MO-S 5. Facebookové skupině Opevněné Trutnovsko a Náchodsko za to, že mi nekriticky dávali spousty palců, když jsem potřeboval poplácat po rameni. Petrovi Vondryskovi za dokumenty o opevnění a Václavu Cílkovi za skvělé pořady v archivu ČT. Administrátorům webu opevneni.cz za databázi informací a každému, kdo je ochoten sdílet své informace o opevnění. A především mé rodině za trpělivost a spousty příhod, které jsme s modelem zažili.

A už nikdy více! Ačkoliv…

V pátek 6.7.2018 odvezu model na N-S 81 a někdy časem dodám fotografie.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 05.črc 2018 20:59

Zítra ráno tedy odvoz.
Přílohy
IMG-20180705-WA0018.jpg
IMG-20180705-WA0016.jpg
IMG-20180705-WA0014.jpg
IMG-20180705-WA0012.jpg
IMG-20180705-WA0010.jpg
IMG-20180705-WA0008.jpg
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 06.črc 2018 18:59

Musím ocenit i cit pro detail, kdy jen znalec místních geologických poměrů ocení skutečnost, že ta země kolem objektu je ve správné náchodsky červené barvě :-). Škoda rozbitýho bunkru, ale myslím, že jako ukázka pro běžné smrtelníky dokonalé. Tak ať se tam nahoře v kopcích nad Náchodem líbí!
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 07.črc 2018 15:13

Do Náchoda jsem, jak je mým zvykem, dorazil se zpožděním. Obával jsem se, že bude pršet, proto jsem příjezd odložil po poledni. Kupodivu i hrbolatou cestu od Dobrošova na Lom to vydrželo. Instalace byla trochu náročnější kvůli nedostatku místa, ale nic se nerozbilo. Měl jsem trochu obavy, aby bylo na model z levé strany dobře vidět, ale místnost nemá pravoúhlé stěny, takže je na model dobře vidět. Snad jen škoda rámu zasklení v pravé třetině modelu. V Náchodě se o mě starali, jako o vlastního. Bylo to prima odpoledne, až se mi nechtělo domů. Ačkoliv jsem model nemohl doma už ani vidět, po instalaci mě napadlo pár nápadů, jak jej ještě vylepšit...

Díky všem a přeji KVH Náchod hodně návštěvníků.

P7060153.jpg

P7060150.jpg
Uživatelský avatar
Tony eM
Příspěvky: 38
Registrován: 08.kvě 2015 14:39
Jméno a příjmení: Antonín Mařák
Poděkoval: 3 krát

Příspěvekod Tony eM » 10.črc 2018 19:47

Úžasný model, v některých momentech to vypadá jak skutečnost. Škoda, že pár fotek není v černobílém, bylo by to dobové. Vážně paráda. PDT_Armataz_01_37
Trochu jsem zaspal v činnosti, musím se polepšit v mém plánu. Vymámil jsem plánek od jednoho dobrého chlapíka a neudělal jsem zatím ani ň.
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 27.kvě 2019 12:41

Celou fotogalerii tvorby modelu je možno shlédnout v tomto odkazu: https://tulik335.rajce.idnes.cz/Model_p ... ritko_1_35 . Do budoucna se něco rýsuje, ostatně mám tu na fóru dva rozestavěné modely, tak snad tohle nebyl poslední model bunkru.

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů