Drobné opravy v databázi

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Re: Drobné opravy v databázi

Příspěvekod Michal Varyš » 07.lis 2021 23:42

Latest post of the previous page:

Jiří Novák píše:Co se týče všeobecně septiků na fekálie a podobných zařízení, ty/a jsou opatřovány/a samostatným odvětráním. Nemělo by být spojováno se všeobecnou výměnou vzduchu v samotné místnosti, kde se pohybují osoby. Z hygienického hlediska proto nucené odvětrání WC přes výdech nad vstupem H, jak už zaznělo, z OMS však jinou cestou (atmosférickým odvětráním), třeba přes RŠ.

Ano, odvětrání z OMS bývalo řešeno nepřerušovaným potrubím mimo objekt. A to tady platí. V tom dvojvýdechu měla být zaústěna nahoře trubka odvětrávající OMS a dolním otvorem vycházelo společné odvětrání ventilátorem z levého zvonu a místnosti WC. Takto je to v plánu pro ventilaci.
Ale v opevnění takový žádný případ odvětrání OMS do revizní šachty přece není, nebo je?
komanec
Příspěvky: 17
Registrován: 15.úno 2018 19:25
Jméno a příjmení: Zdeněk Komanec
Poděkoval: 26 krát

Příspěvekod komanec » 07.lis 2021 23:45

Michal Varyš píše:Ano se strojovnou je jak jsem psal problém, proto jsem uvedl i příklad trubek pro strojovnu v K-S 43a. Stále mě to přiklání k myšlence, že to mělo být pro chlazení ve strojovně. Při nedostatku vody v tvrzi bylo v určité době plánováno jímat vody v podzemí jako pitnou vodu a k chlazení ve strojovně měla být dodávána voda přes dva objekty z venkovní vodárny. Takže by těmi objekty vedli do strojovny trubky, proto ta má teorie o trubkách pro potřebu strojovny. Otazník tam je ale v tom, zda toto mohli řešit (řešili) už v době před betonáží S 43?
Ta revizka je tam na výkresu kreslena úplně u stěny, v terénu mi přijde, že tam je nějaká mezera. A skutečně to vypadá, jakoby ta trubka pokračovala až do ní. Ale na podrobnějším výkresu této revizky je krom vstupů obvodové drenáže pouze jediná trubka a to odtok z OMS 70 mm PKN.

Ta trubka pro výtok OMS je na výkressu kreslena.Tak jsme zase na začátku.
komanec
Příspěvky: 17
Registrován: 15.úno 2018 19:25
Jméno a příjmení: Zdeněk Komanec
Poděkoval: 26 krát

Příspěvekod komanec » 07.lis 2021 23:52

Michal Varyš píše:Ano, odvětrání z OMS bývalo řešeno nepřerušovaným potrubím mimo objekt. A to tady platí. V tom dvojvýdechu měla být zaústěna nahoře trubka odvětrávající OMS a dolním otvorem vycházelo společné odvětrání ventilátorem z levého zvonu a místnosti WC. Takto je to v plánu pro ventilaci.
Ale v opevnění takový žádný případ odvětrání OMS do revizní šachty přece není, nebo je?

Není.Alespoň jsem na to zatím nenarazil.
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 08.lis 2021 19:11

Trochu jsem si pohrál s inkriminovanou místností způsobem, aby byla pro lepší představivost vidět od podlahy až ke stropu. Z toho je krásně vidět návaznost na jednotlivé technologie. Vystrojen byl pouze jeden záchod. Vidět v podlaze je i menší středový otvor pro odvětrání OMS a vlevo otvor pro nevystrojený záchod. Při pohledu k hrdlové trubce u stropu je vpravo zachycen obtisk splachovače. Pod dosud nezařazenou trubkou se nachází otvory pro zabudování dvou konzol (pro ventilátor, čerpadlo, jen nahlas přemýšlím, mohlo to být pro cokoliv?). Pro splachovač to rozhodně není! To dokazuje pravá část snímku s výše řečeným obtiskem.
Přílohy
K43 WC.jpg
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 08.lis 2021 23:13

Druhé dva otvory vlevo budou jistě pro uchycení druhé - neosazené nádržky splachovače. Zřejmě zde bylo původně uvažováno se dvěma záchody.
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 09.lis 2021 18:25

Michal Varyš píše: ...Pokud se ale podíváme na výkres K-S 43a, tak tam by také měly být v dolním patře pro potřeby strojovny minimálně dvě trubky. Předpokládám tedy, že jedna by mohla být pro přívod el. kabele pro tvrz a druhá pro přívod vody pro potřeby strojovny, nebo napadá někoho ještě jiné využití? Protože ve vchodovém objektu je to se strojovnou stejné...


K otázkám K43a následující foto - pořízeno v míst. pro granáty v DP. Z mých poznámek z měření v roce 2000 vnitřní světlost trubek (zleva doprava, tak jak vidíte) 100 mm - 120 mm - 120 mm - 120 mm (u 120 mm měřena vnitřní světlost hrdla).
Přílohy
K43a I.jpg
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 09.lis 2021 21:05

Z informací kolegy J. Klose lze k těm trubkám doplnit alespoň obecně jejich využití. Tři trubky vpravo jsou pro spojení. Levá trubka je pro strojovnu, tam mi to zase podbízí myšlenku pro přívod vody na chlazení.
Pak by tam měla být ještě další trubka vlevo od těchto čtyř, přímo naproti vstupu do místnosti, ale jen kousek pod stropem. Ta by měla být také pro strojovnu, domnívám se, že je pro přívod vnějšího el. kabelu pro tvrz.
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 09.lis 2021 21:31

Michal Varyš píše:...Pak by tam měla být ještě další trubka vlevo od těchto čtyř, přímo naproti vstupu do místnosti, ale jen kousek pod stropem. Ta by měla být také pro strojovnu, domnívám se, že je pro přívod vnějšího el. kabelu pro tvrz.

Tak tedy ještě jedno foto z místnosti Mg z K43a PDT_Armataz_01_29
Přílohy
K43a II.jpg
komanec
Příspěvky: 17
Registrován: 15.úno 2018 19:25
Jméno a příjmení: Zdeněk Komanec
Poděkoval: 26 krát

Příspěvekod komanec » 09.lis 2021 22:02

Jiří Novák píše:Tak tedy ještě jedno foto z místnosti Mg z K43a PDT_Armataz_01_29

Tato trubka by měla být dle PO výkresu oblouková a na vější straně by měla být na úrovni základové desky objektu.
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 11.lis 2021 23:35

MASH píše:Jediná neoddiskutovatelná věc ...Horka... Snad bychom se už konečně po letech mohli oprostit od těch překlepů a zkomolenin typu Hůrka... já nevím co ještě.

Trochu jsem se vrátil o několik vláken nazpět. I já jsem dlouhé roky ve svých publikacích používal název Hůrka bez jakéhokoliv zamyšlení, proč? Nyní (při pročítání starších příspěvků) však musím též potvrdit, že jsem se roky mýlil. Název Horka z roku 1938 je zcela legitimní, a jen doplním, že pod tímto názvem (Horka) byla tvrz evidována už při samotné stavební realizaci úseku S2 až 13 pod dozorem velitele podúseku 1/III. V tuto chvíli tedy i já přestávám chápat propagaci MR, toliko známého odborníka přes historii opevnění, k tomu správce a byznysmena v jedné osobě - právě přes výše řečenou tvrz, kterou propaguje jako pevnost z roku 1938 s názvem Hůrka, a to i přes to, že na tento rozpor byl už opakovaně zde přítomnými diskutujícími dávno a opakovaně upozorňován!!!
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1404
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 12.lis 2021 14:37

Jestli Vy jim nekřivdíte. V nejnovější knize už přiznávají existenci vícero názvů, včetně Horky. Současný název vychází z pozdější historie, kdy tomu nikdo jinak neříkal (když tedy pominu Výšinu). Je to název vžitý a násilně to přejmenovat jen proto, že tak je to historicky správné, nemá praktického významu.
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.lis 2021 15:42

kdysi jsem zde dával dokument Skorkovského, kde je na jednom papíru Hůrka, Horka, Berghöhe ...mám pocit, že je to ve vláknu k názvům, si to najděte.

Ano Martin R. je úspěšný byznysmen, kromě toho, nebýt jeho knih dneska bych, třeba bych dělal něco jiného. Králicko mě nikdy nezajímalo, jen okrajově, spíše OP a MO, kde mám blízko.

A aby bylo jasno, nezastávám se ho, jen ho respektuji, opevnění mě zajímá celkově.
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 12.lis 2021 17:07

Jersey98 píše:...Ano Martin R. je úspěšný byznysmen,...

Napsal jste to naprosto výstižně PDT_Armataz_01_37
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.lis 2021 18:11

PDT_Armataz_01_12 vy jste to napsal první PDT_Armataz_01_37
Jiří Novák
Příspěvky: 2126
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 13.lis 2021 09:33

Michal Varyš píše:Druhé dva otvory vlevo budou jistě pro uchycení druhé - neosazené nádržky splachovače. Zřejmě zde bylo původně uvažováno se dvěma záchody.

Vracím se tedy zpět k mému příspěvku z 08.11.2021 a k tomu přikládám příslušný detail pro lepší posouzení (jestli vlevo pro splachovač nebo jiné zařízení?).
Přílohy
WC K43 detail.jpg
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 13.lis 2021 13:11

Ano jsou to otvory pro uchycení druhé nádržky splachovače. Měly by být 50 cm od sebe a 40 pod stropem. Tyto otvory se vynechávaly při betonáži. Nakonec byl osazen i dle vodoinstalace jen jeden záchod, takže otvory zůstaly nevyužité. Vpravo jsou patrné dva šrouby držící nádržku. Zajímavostí je, že dle PO plánu měly být oba tyto otvory umístěné vlevo od naší výše umístěné "účelově nezjistitelné" hrdlové trubky. Z fotky to vypadá, že trubka je ale mezi otvory.

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 hostů