Drobné opravy v databázi

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Re: Drobné opravy v databázi

Příspěvekod Michal Varyš » 13.lis 2021 13:11

Latest post of the previous page:

Ano jsou to otvory pro uchycení druhé nádržky splachovače. Měly by být 50 cm od sebe a 40 pod stropem. Tyto otvory se vynechávaly při betonáži. Nakonec byl osazen i dle vodoinstalace jen jeden záchod, takže otvory zůstaly nevyužité. Vpravo jsou patrné dva šrouby držící nádržku. Zajímavostí je, že dle PO plánu měly být oba tyto otvory umístěné vlevo od naší výše umístěné "účelově nezjistitelné" hrdlové trubky. Z fotky to vypadá, že trubka je ale mezi otvory.
Jiřik
Příspěvky: 36
Registrován: 30.led 2011 15:44
Jméno a příjmení: Jiří Kohoutek
Bydliště: Lískovice u Hořic
Poděkoval: 9 krát

Příspěvekod Jiřik » 13.lis 2021 13:58

Nejsem stavař, ale jaký smysl by mělo odvětrávat OMS přímo do RŠ, když ta je uzavřená/neodvětrávaná? Navíc u OMSu dle R206 (předpokládám že zde je) může metan do RŠ za běžného provozního stavu volně unikat skrze přepad výtoku z OMSu.
V.Pokorný
Příspěvky: 390
Registrován: 20.lis 2004 21:02
Jméno a příjmení: Václav Pokorný
Objekt: N-S 86 Havlíček
Bydliště: Náchod
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod V.Pokorný » 08.pro 2021 08:34

Fotografie ID.35929 u K-S 30 je chybně zařazena - jedná se o K-S 28
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 09.pro 2021 15:22

V.Pokorný píše:Fotografie ID.35929 u K-S 30 je chybně zařazena - jedná se o K-S 28

Díky, přesunuto.
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 08.zář 2022 11:17

Zdravím, pánové.
Měl bych po čase nápad na vylepšení/sjednocení.
Vím, že se pravděpodobně moc lidí nevěnuje překážkám, ale za mne by stálo za to, aby se s touto součástí opevnění udělal pořádek.
Procházel jsem si označení překážek v jednotlivých oblastech a jsou označeny pokaždé trochu jinak:
Jen namátkou např.: PTP u K-S 9 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 9)
nebo PÚV mezi K-S 4 a 5 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 4)
příp. PÚV u K-S-3 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 3)
Tedy 1) byl bych pro jisté sjednocení označení, jde to? Klidně bych zpracoval nějakou převodní tabulku s opravami

Nebo lépe:

Sám jsem si v létě zpracoval excelovou tabulku s typy překážek u jednotlivých objektů TO v celé ČSR.
Např. PTpráh vlevo K-S 8 (postaven/dochován), PÚV vlevo K-S 8 (postaven/zahlazen), obvod. překážka K-S 8, PÚV vpravo K-S 8, PTpráh vpravo K-S 8, úsek xy, firma xy
Šlo by to v nějakém podobném duchu zpracovat na těchto stránkách?
Líbilo by se mi, kdyby KAŽDÁ ČÁST překážky měla svoje značení, ID a možnost vložit souřadnice, fotky, atd.
Také by bylo fajn doplnit ke každému úseku překážek stavební firmu, která ho budovala.

Co vy na to?
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 11.zář 2022 14:41

Kdysi jsem zaměřoval celý úsek MO, co se týče PÚV levý/pravý MO-S xyz, při podobné otázce mi nebylo odpovězeno. Jsem jednoznačně pro.

Kdyby se to zaneslo do mapy opevnění, při souřadnicích konec/začátek PÚV vypadalo by to hezky
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 12.zář 2022 15:05

Zdeněk Hanáček píše:Zdravím, pánové.
Měl bych po čase nápad na vylepšení/sjednocení.
Vím, že se pravděpodobně moc lidí nevěnuje překážkám, ale za mne by stálo za to, aby se s touto součástí opevnění udělal pořádek.
Procházel jsem si označení překážek v jednotlivých oblastech a jsou označeny pokaždé trochu jinak:
Jen namátkou např.: PTP u K-S 9 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 9)
nebo PÚV mezi K-S 4 a 5 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 4)
příp. PÚV u K-S-3 (jedná se o protitankový příkop vlevo od K-S 3)
Tedy 1) byl bych pro jisté sjednocení označení, jde to? Klidně bych zpracoval nějakou převodní tabulku s opravami

Nebo lépe:

Sám jsem si v létě zpracoval excelovou tabulku s typy překážek u jednotlivých objektů TO v celé ČSR.
Např. PTpráh vlevo K-S 8 (postaven/dochován), PÚV vlevo K-S 8 (postaven/zahlazen), obvod. překážka K-S 8, PÚV vpravo K-S 8, PTpráh vpravo K-S 8, úsek xy, firma xy
Šlo by to v nějakém podobném duchu zpracovat na těchto stránkách?
Líbilo by se mi, kdyby KAŽDÁ ČÁST překážky měla svoje značení, ID a možnost vložit souřadnice, fotky, atd.
Také by bylo fajn doplnit ke každému úseku překážek stavební firmu, která ho budovala.

Co vy na to?

Pardon, chodím sem zřídka, tak se k odpovědi dostávám až nyní.

Co se týče překážek, rozhodně jsem pro sjednocení, o tom žádná. Vznikalo to trochu živelně, protože jsme byli rádi, když se podařilo zaměřit alespoň bunkry, natož pak překážky. Takže určitě nemám problém to sjednotit na nějaký konkrétní mustr. Pokud se tedy shodneme na nějakém stačí mi dát vědět resp. ta tabulka by byla super a já to pak ručně převedu. Jinak to udělat nejde. Ale tohle je dobrá věc a rád si pro to čas najdu.

U překážek jako takových je trochu problém v tom, že u těch už dost záleží na tom jak je zaměřen objekt. A to jsme za ta léta zatím nedořešili. Svého času byla db hlavně pro to, aby bylo lze vůbec objekt snadno nalézt a vyšší cíle jsme si nekladli. S interaktivní mapou to samozřejmě dostalo trochu jiný rozměr. Ovšem stále nemáme to hlavní - tedy přesné souřadnice dle kterých lze postupovat při tvoření všeho dalšího. Museli bychom určit jak a kde přesně objekty zaměřovat, abychom sjednotili ty průměrované souřadnice a pak to všechno znovu obejít. To druhé problém asi není, to první se trochu točí kolem otočného bodu :-), který sice z výkresu známe, ale jak ho na bunkru na stropě zaměřit, to je trochu vyšší dívčí.

Samozřejmě lze začít menšími krůčky.

Díky za zájem!
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.zář 2022 17:46

Jersey98 píše:Kdysi jsem zaměřoval celý úsek MO, co se týče PÚV levý/pravý MO-S xyz, při podobné otázce mi nebylo odpovězeno. Jsem jednoznačně pro.

Kdyby se to zaneslo do mapy opevnění, při souřadnicích konec/začátek PÚV vypadalo by to hezky


Co se týče těch mých přidaných souřadnic, u každého PÚV jsem tam házel vždy začátek/lom/konec. Za správnost se podepíšu, což ovšem nemusí být 100% ve všech případech, opravit se to dá vždy, jsou to jen čísla.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 12.zář 2022 18:07

Nejdřív sjednotíme pojmosloví, pak bychom vymysleli jak dál. Je fakt, že s postupem všelijakých prací ať už stavebních či polních, tyhle památky nenávratně mizí a když to neuděláme my, tak už asi nikdo po nás.
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 12.zář 2022 19:46

navrhoval bych tvar MO-S xz PÚV levý/pravý
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 12.zář 2022 20:17

Ad pojmosloví.
Za mne byl začínal tím typem překážky, ale ve výsledku to je asi jedno:
"PÚV vlevo K-S-3"; "PÚV vpravo K-S-8", atd.
Otázkou je, jak označit PÚV, když byl jako mezilehlá překážka od srubu ke srubu. Např. mezi K-S-37 - K-S-38. Tedy "PÚV mezi K-S-37 a K-S-38"?
Co dál? PTP? Je to dostatečně pochopitelná zkratka?
PT překážka? Ta nemusela být nutně s jehlami ne?
Asi bych bral PTprah? " PT překážka typ A?"
Jak rozlišit překážku obvodovou a intervalovou? "PTprah interval vlevo K-S-3?" "PTprah obvod K-S-3"?
Co s překážkami na komunikacích? "PT překážka typ B2"?

Případně připojit překážkám nějaké "vlastnosti", jako u srubů:
typ1?: protitanková/ protipěchotní
typ2?: PÚV/typ A, typ B1, typ B2
stavební firma: Dr. Ing. K. Skorkovský
realizace: postaven/výkop/plán?
stav: dochován/zahlazen?
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 29.zář 2022 16:50

Jsme omezeni jen délkou pole, tzn. pokud se tam vejde "PÚV mezi K-S-37 a K-S-38", je to OK. Horší to bude asi u PUV mezi K-Am-S 39 a K-Am-S 40 :-).

Co se týče zkratek, dá se případně řešit vysvětlivkami, takže bych šel cestou kterou většina lidí co se bunkry zabývá pochopí a pro sváteční návštěvníky nebo nadšence co nejsou až tak zahloubáni by se udělal příslušný otazníček viz. třeba tabulka takticko technických dat na kartě jednotlivých objektů. Tedy pokud na ní kdy někdo kliknul :-).

U typu by to už asi chtělo nějaký obrázek (klidně ilustrativní), jako tomu je u půdorysů objektů. Ale já rovnou říkám, že kreslit neumím :(.

Stavební fa není problém, pokud je známa. Stav - co v případě, že je dochován, ale zasypán, tedy buď vůbec není vidět, ale víme, že existuje a nebo je ve stavu neodpovídajícímu původnímu (samozřejmě nemyslím práh s jehlami co nemá jehly).
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 29.zář 2022 16:51

Mám prosbu na znalce úseku StM.
Obrátil se na nás kolega s následujícím poznatkem:
"Prosím mrkněte na půdorysy IDS OP-S-48a a OP-S-47a - dle mého jsou půdorysy přehozené. Předpokládám, že se oba sruby kryly - tedy 47a střílí na západ a 48a střílí na východ. Ovšem výkres/y tomu neodpovídá/vídají."

Dokázal byste to někdo potvrdit či vyvrátit?
Díky
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 29.zář 2022 18:53

(ossack píše:Mám prosbu na znalce úseku StM.
Obrátil se na nás kolega s následujícím poznatkem:
"Prosím mrkněte na půdorysy IDS OP-S-48a a OP-S-47a - dle mého jsou půdorysy přehozené. Předpokládám, že se oba sruby kryly - tedy 47a střílí na západ a 48a střílí na východ. Ovšem výkres/y tomu neodpovídá/vídají."

Dokázal byste to někdo potvrdit či vyvrátit?
Díky


Dívám se do Opevnění IV. sboru část 4. a potvrzuji, že je potřeba ty půdorysy prohodit.
Životice-východ střílel na Šibenici - tedy vpravo.
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 29.zář 2022 19:54

Zdeněk Hanáček píše:Dívám se do Opevnění IV. sboru část 4. a potvrzuji, že je potřeba ty půdorysy prohodit.
Životice-východ střílel na Šibenici - tedy vpravo.


Pokud jsme tedy u těchto IDS. Z informací z výše uvedené knihy je známo:
Životice západ - OP-47a měl přední vějíř namířen na kostel v Lichnově. Tedy 356° od své pozice, tudíž minus 30° mi vychází, že azimut zbraní byl 326°. Je, prosím, možno doplniti?
Díky.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 29.zář 2022 20:39

Skvělé, díky. Žádost odeslána na prohazovací oddělení, včetně doplnění. Jak bude hotovo, dám vědět pro případnou kontrolu.
Dík.

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 46 hostů