Interaktivní mapa čs. opevnění online

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Re: Interaktivní mapa čs. opevnění online

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 11.črc 2018 09:06

Latest post of the previous page:

Při pohledu na azimuty rozestavěných objektů TO jsem proletěl nad Krkonošemi a nějak se mi nepozdávají na KrK-K.
S tím souvisí i otázka, pokud neznáme azimuty zbraní z výkresů, zda k nim nezadat "kvalifikovaný odhad", dle konfigurace terénu, návaznosti linie atd. Bohužel na zdejších stránkách není možné vkládat azimuty objektů uživateli s případnou poznámkou "odhad", jako na webu www.ropiky.net.
Na výkresu KrK-K-S-I není uvedeno, v jakém směru je situován soused, natožpak pod jakým úhlem.
V Lexikonu TO je uveden PPV 22°30´ a LPV taktéž 22°30´, což mi přijde divné. Už proto, že by svým pravým vějířem nepostřeloval v předpolí budovaný protitankový příkop... Nejsem si jist, ale řekl bych, že oba objekty KrK-K na sebe neviděly a neměly mezi sebou ani palebnou návaznost a spíše podporovaly zdejší LO. Průběh překážek daleko do předpolí tomu také nasvědčuje.
U KrK-K-S-II jsou LPV a PPV uvedeny ne vůči TO, ale LO! Zajímavé je, že u objektu vložený výkres Z. Komance obsahuje směry k l.o. 14 a 11. Taková čísla ale tamní řopíky nemají! V knize Krkonoše v roce 1938 od R. Láška na str. 59 jsou čísla l. o. z výkresu vypuštěna. Když jsem si ale nakreslil LPV a PPV vůči sousedním řopíkům, tak mi zase neseděl úhel zbraní 157°...
Poslední věcí je úhel, který svírají zbraně objektů KrK-K. Dle výkresu je má KrK-K-S-II 157°, KrK-K-S-I vychází asi 192°. V současné chvíli mají ovšem udány úhly 139° (KrK-K-S-II) a 203° (KrK-K-S-I).
Za mne tedy odhad:
KrK-K-S-I (azimuty zbraní 192°) 242°/74°
KrK-K-S-II (azimuty zbraní 157°) 315°/112°
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 11.črc 2018 09:16

Prosím o rozšíření palebného vějíře vlevo u objektu StM-S-11 a vlevo u objektu N-S-38 na 60°, vzhledem k tomu, že u nich měla být použita střílna z objektu l. o s odměrem 60°.
Díky! Neudělat tyto střílny barvou černou, jako u l. o.?
Teď mne napadlo, zda by tam byl použit těžký, nebo lehký kulomet? Co myslíte? PDT_Armataz_01_18 To by měnilo situaci (barvu). PDT_Armataz_01_14
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 11.črc 2018 12:06

Ještě k rozšíření azimutů.
Na výkresu N-S-38 je patrná střílna pro lk pouze s odměrem 45°. Jestli poté došlo ke změně na střílnu z l. o. musel by být zákonitě odměr 60°.
Podrobný výkres Stm-S-11 není bohužel k dispozici, ale čekal bych zde opět odměr 60°.
V poznámce u objektu N-S-38 je chybně uvedeno (tak jako v Lexikonu TO) "vpravo střílna N z LO vz. 37". Správně má být "VLEVO střílna N z LO vz. 37".
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 20.črc 2018 12:30

Po změnách lokalit plánovaných srubů (StM, Li-G, Li-H, N) se nějak rozházely palebné vějíře. Měl jsem za to, že se po posunutí automaticky přepočítají. To se ale nestalo. PDT_Armataz_01_10 Bude je tedy nutné ručně opravit? Díky!
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 22.črc 2018 17:40

Zdeněk Hanáček píše:Po změnách lokalit plánovaných srubů (StM, Li-G, Li-H, N) se nějak rozházely palebné vějíře. Měl jsem za to, že se po posunutí automaticky přepočítají. To se ale nestalo. PDT_Armataz_01_10 Bude je tedy nutné ručně opravit? Díky!

Přegeneroval jsem v pátek a mělo by to snad být už v pořádku.
Jinak stále platí, že změny v databázi se v mapě automaticky neprojevují a je třeba ručního přenosu. Totéž se pak týká přegenerování všech vějířů jak obecných, tak detailních. Není to spolu nijak propojené, ale snažíme se změny reflektovat co nejdříve.
Díky za úpravu souřadnic a upozornění!
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 22.črc 2018 19:27

Chápu, že je to potřeba vždy aktualizovat. Nicméně v pořádku azimuty stále nejsou. Myslel jsem, že systém vypočítá, dle vloženého PPV, osu palebného vějíře k sousedovi. Dle přiložené mapy to ale tak nevypadá...
Můžu se tedy pokusit vypočítat azimuty zbraní a vložit je zde.
Přílohy
Li-H.JPG
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 22.črc 2018 22:20

Zdeněk Hanáček píše:Chápu, že je to potřeba vždy aktualizovat. Nicméně v pořádku azimuty stále nejsou. Myslel jsem, že systém vypočítá, dle vloženého PPV, osu palebného vějíře k sousedovi. Dle přiložené mapy to ale tak nevypadá...
Můžu se tedy pokusit vypočítat azimuty zbraní a vložit je zde.

Nedošel mi jeden drobný detail... přepočítáme to a opravíme. Díky za kontrolu, dám vědět.
Robik
Příspěvky: 8
Registrován: 21.úno 2011 19:55
Jméno a příjmení: Robert Svoboda
Bydliště: Svitavy/Praha/Ostravsko
Poděkoval: 3 krát

Příspěvekod Robik » 31.črc 2018 13:06

Při poslední aktualizaci mapy dne 30.7.2018 se do ní nepromítly data z databáze z 29.7.2018 např. CÚ Kryštofovy Hamry. Díky za nápravu.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 31.črc 2018 19:15

Robik píše:Při poslední aktualizaci mapy dne 30.7.2018 se do ní nepromítly data z databáze z 29.7.2018 např. CÚ Kryštofovy Hamry. Díky za nápravu.

Tak to asi osvezovac mapy zapomnel osvezit i tuto vrstvu. Je mi ale zahadou, kdo to osvezeni delal :-)
Ja rozhodne ne, protoze tento tyden makam na R-S 72 a BlooDiK to nebyl :-)
Kazdopadne je to napraveno.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 17.pro 2018 20:49

Kolegou Zdeňkem Hanáčkem avizované posunuté vějíře u dvou objektů náchodského podúseku byly způsobeny zřejmě Google cache. Nyní již by mělo být v pořádku.
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 25.pro 2018 23:31

Pokud to byly objekty N-S-57 a N-S-58, tak tam to pořád nesedí... Zkusím to nějak spočítat znovu.

Nesedí mi, prosím, na mapě velikost vějíře kopule na Ko-S-1. Je zde vějíř větší, než 91°!
Prosím o ověření: rozsah 55° - 146°, osa 100,5°, zaokrouhleně 101° (kopule na východ)

Díky.

Nechci být šťoura, ale kdo kdy vkládal azimuty u postavených, nebo plánovaných srubů? Nešlo by s tím technicky v příštím roce něco udělat?
Bylo by super, kdyby bylo jasné, že se jedná např. o odhad, nebo měření z terénu, aby azimuty bylo případně možné v budoucnu přivést k dokonalosti. Rád bych s tím hnul např. na Opavsku, Orl. horách (N), atd. Před x lety jsem svými odhady azimutů doplnil databázi na ropiky.net.
Nicméně dle půdorysů TO (i těch "jednoduchých") lze zjistit, že srub svírá svými střílnami úhel např. 159° (jakási A-159°:-))
Pokud má ovšem udány azimuty svírající 150° (OP-S-52) je zde minimálně prostor pro zamyšlení a vyladění...
Díky za Vaše názory.
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4188
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 26.pro 2018 12:20

Zdeněk Hanáček píše:Pokud to byly objekty N-S-57 a N-S-58, tak tam to pořád nesedí... Zkusím to nějak spočítat znovu.

Nesedí mi, prosím, na mapě velikost vějíře kopule na Ko-S-1. Je zde vějíř větší, než 91°!
Prosím o ověření: rozsah 55° - 146°, osa 100,5°, zaokrouhleně 101° (kopule na východ)

Díky.

Nechci být šťoura, ale kdo kdy vkládal azimuty u postavených, nebo plánovaných srubů? Nešlo by s tím technicky v příštím roce něco udělat?
Bylo by super, kdyby bylo jasné, že se jedná např. o odhad, nebo měření z terénu, aby azimuty bylo případně možné v budoucnu přivést k dokonalosti. Rád bych s tím hnul např. na Opavsku, Orl. horách (N), atd. Před x lety jsem svými odhady azimutů doplnil databázi na ropiky.net.
Nicméně dle půdorysů TO (i těch "jednoduchých") lze zjistit, že srub svírá svými střílnami úhel např. 159° (jakási A-159°:-))
Pokud má ovšem udány azimuty svírající 150° (OP-S-52) je zde minimálně prostor pro zamyšlení a vyladění...
Díky za Vaše názory.


Nikoliv, šlo o N-S 42 a N-S 32, kde byly palebné vějíře posunuty zcela mimo souřadnice objektu.
Případný problém s 57 a 58 nebyl nikde zníněn. Je tam něco špatně? Detaily jsem nestudoval, přiznám se.

Co se týče KD na Komárnu, byl tam úhel 111°, takže jsem opravil na 91°. Už by to mělo vypadat lépe.

No a ohledně azimutů, tak ty co jsou uvedeny v tabulce u jednotlivých objektů jsou převzaty ze seznamu TO pro potřeby KHV Brno a dále pak Lexikonu TO, první vydání. Kde uvedeny nejsou, tam se zkrátka provedl hrubou silou výpočet a tak to někde může nesedět. Pokud budou k dispozici skutečná měření či výpočty pro jednotlivé objekty, určitě je rádi použijeme.
Díky za upozornění na chyby každopádně!
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 755
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 26.pro 2018 21:20

Ale Honzo,
vždyť jsem ti 11. května emajlem posílal tabulku s kompletními údaji pro vějíře 16 kopulí. A psal jsem tam, že u dvou kopulí je úhel os střílen jiný než 45 stupňů. U R 78 je úhel 46 st. A u levé kopule KO 1 je úhel 65 stupňů, takže tato kopule má dva samostatné vějíře, mezi nimiž je hluchý prostor o šířce 3 st.
A také jsem psal, že úhel os střílen kopule není azimut, to je celková šířka vějíře, když tam připočtu ty vnější úhly odměru. Skutečný azimut tohoto celého vějíře je nutno odvodit z úhlu natočení kopule vůči chodbičce a úhlu této chodbičky vůči úhlu spojnic k sousedním objektům. Úhly k chodbičce jsem posílal, úhel chodbičky vůči úhlu spojnic je nutno zjistit na výkresu. A úhly spojnic jsou v Lexikonu opraveny ve druhém vydání, snažili jsme se to se Zdeňkem Komancem vše znovu zkontrolovat dle původních výkresů. A Honza Škoda to vše opravoval v sazbě.

Souřadnice S-JTSK objektů TO jsou známy pouze na části Králicka. Jiné zatím dle mých vědomostí nebyly objeveny nebo nebyly tehdy pro nedostatek času určeny. Ale lze podle toho zkontrolovat úhly spojnic u těchto objektů úseku K.

A pokud konečně dojde ke sjednocení postupu měření souřadnic objektů podle umístění červeného kolíku v objektu (vpravo, vlevo, ve vchodu, v kopuli atd.), po němž dlouho volám, bude možno konečně červené kolíky poměrně přesně zaměřit a pak dle toho mírně upravit spojnice. A teprve pak bude možno opravdu správně natočit vějíře. Pokud je mi známo, zatím metodika pro zaměřování objektů TO nebyla vydána.

Michal Prášil
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1652
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 26.pro 2018 21:45

Michal Prášil píše:Souřadnice S-JTSK objektů TO jsou známy pouze na části Králicka. Jiné zatím dle mých vědomostí nebyly objeveny nebo nebyly tehdy pro nedostatek času určeny.

Zpracovány byly dozajista v úsecích hranpluků 4, 6 a 19, ale vyjma "šestých" se pravděpodobně nezachovaly.
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 20.srp 2019 21:48

Bylo by možné, prosím, zkontrolovat azimuty u objektu T-St-S-71?
Na kartě objektu vypadají správně (352/130°). Na mapě ale vykazují posun o 45° vpravo!
Na první pohled jsou pootočeny! Objekt nestřílí ani na T-St-S-72, ani na T-S-69.
Děkuji za úpravu.
Zdeněk Hanáček
Příspěvky: 178
Registrován: 05.srp 2006 20:11
Jméno a příjmení: Zdeněk Hanáček
Bydliště: Veselí nad Moravou
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 12 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Zdeněk Hanáček » 21.srp 2019 09:42

Prosím o úpravu azimutů vpravo na N-S-60.
Střílny srubu svírají dle výkresů 178°. V současné chvíli jsou azimuty zadány v rozsahu 173°.
Prosím tedy o opravu místo 136°, na 141°. Zbraň G byla více vyosena (o 6°) a proto prosím u ní o zadání úhlu 135°.

Díky'!

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů