Interaktivní mapa čs. opevnění online

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

gegis
Příspěvky: 21
Registrován: 18.říj 2010 17:42
Jméno a příjmení: Petr Hlůže
Poděkoval: 1 krát

Re: Interaktivní mapa čs. opevnění online

Příspěvekod gegis » 21.úno 2015 17:25

Latest post of the previous page:

Tedy... verze 2.50 je na pokraji dokonalosti PDT_Armataz_01_37
Co třeba ještě barevně rozlišit palebné vějíře podle zbraní ?
Pak už bude zbývat jen vymodelovat hluché prostory a nebude co řešit PDT_Armataz_01_29
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4179
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 21.úno 2015 23:01

No, pane kolego, to nebude tak jednoduché. Palebné vějíře jsou totiž zatím největší bolestí mapy.
Vypadají sice velmi pěkně (samozřejmě pro někoho), ale zakládají se na souřadnicích objektů, které jsou v databázi zadány. A to je ten kámen úrazu. Něco jiného je totiž držet databázi souřadnic tak, abychom podle ní objekt našli a plus mínus pět deset metrů při velikosti PS nehraje prakticky roli. A něco jiného je na základě takové databáze operovat s něčím tak přesným, jako byly palebné vějíře, kde se hrálo na centimetry. Ostatně šachování se střílnami na K-S 15 je všeobecně známo. V případě palebných vějířů totiž pár stupňů v úhlu spojnic sem, pás stupňů tam, udělá dramatický rozdíl v celkovém vějíři a ten už pak zobrazuje totální fikci.

A teď je tu otázka. Stačí běžnému smrtelníkovi představa, že "zhruba tímto směrem" objekt působil palbou a nebo chceme mít naprosto dokonalý přehled o systému paleb a hrát si i na ty hluché prostory? To není ironie, to je řečnická otázka, která v kontextu rozhodně není nezajímavá. Kam až chceme společně mapu posunout? Pro kolik lidí ta mapa je? Koho zajímá jak přesná je? A kolik práce vezme, vypočítat ty palebné vějíře na základě úhlů spojnic a HLAVNĚ jak získat polohu otočného bodu od které se vše odvíjí?

Pak musíte na mapě i náležitě natočit objekt a vytvořit příslušné palebné vějíře jednotlivých zbraní. A s tím je práce jak na kostele. Už jen ty vějíře spočítat je věc, co nás v nejbližších měsících čeká a nebude to nic, než počítání a přepisování z papírových podkladů resp. výkresů jednotlivých objektů. Navíc ne všechny jsou známy. A vracím se ke své původní soustavě otázek. Stojí ta práce za to? Pro těch pět, deset lidí, co to ocení? Nebo se na to "vykašlat" a nechat jak to je, protože drtivé většině fandů to takto už stačí pro představu?

Takže ano, pracujeme na tom už pár let, byť ne kdovíjak aktivně, jak zajistit co nejpřesnější souřadnice. Původním posláním naší databáze totiž nebylo docílit naprosté přesnosti, ale jen ty bunkry prostě jednodušeji hledat. A teď jsme o 13 let dál a rozhodujeme kam se vydat. Minimálně by se všechny objekty musely přeměřit a sjednotit souřadnice u konkrétního místa objektu, abychom je měli co nejpřesnější. A stejně máte odchylku, která to celé v souvislosti s otočným bodem znehodnocuje. Co s tím v souvislosti s tou požadovanou přesností pro vějíře? Trochu začarovaný kruh.

Tolik asi k tomu co by bylo super a určitě bychom to my nadšenci uvítali, ale skrývá se za tím neuvěřitelný balík práce, který nás čeká.
A s BlooDiKem v podstatě přemýšlíme kam to posunout a jestli to za to stojí. V tuto chvíli na celou tuhle taškařici budeme tři. To není armáda :). Takže zatím myslím, že jsme mapu posunuli jak jen to šlo s dostupnými podklady, ale mrkněte už třeba jen na palebné vějíře DS a IDS. Tam stačí špatně natočit objekt a už to smažíme úplně jinam. Sice ne o moc, ale hnidopich by omdlel a měl by na to i právo. A teď co s tím? Jak se k tomu postavit? Bude někdo krom pár lidí řešit, že ta mapa bude v budoucnu na centimetr přesná?

V žádném případě si nic z toho co jsem výše napsal neberte osobně, nebo tak, že bych snad zrazoval od nápadů jak dál. Jen vysvětluji co teď řešíme obrazně řečeno - "jestli natírat trávu na zeleno a nebo jí nechat přírodní barvu, protože po ní každý jen přejde a nekouká jak jsou který stonek či stéblo nahnuté a zda se zelenají jak mají".

Trochu mimo původní téma - jednáme v současné době o dalším mapovém podkladu, který by byl pro účely naší mapy k dispozici, to by myslím bylo též velmi příjemné zpestření, tak se nechte překvapit.
gegis
Příspěvky: 21
Registrován: 18.říj 2010 17:42
Jméno a příjmení: Petr Hlůže
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod gegis » 22.úno 2015 11:13

Neberu to osobně PDT_Armataz_01_29 a stále jsem naprosto nadšený z toho, co se vám podařilo vyrobit. Ty hluché prostory bylo jen takové rýpnutí s hodně velkou nadsázkou... V dobách dávno minulých, kdy jsem se trochu vyznal v oboru, jsem se pokoušel vymodelovat kousek linie v ArcGIS - tak je mi jasné, že je to záležitost patřící spíše do říše snů... Protože když už se vám podaří poprat se s přesným umístěním otočných bodů a příslušných úhlů (což je sice příšerná práce, nicméně řešitelné či zaměřitelné to je) narazíte na problém s chybějícím nebo nepřesným výškopisem a to je podstatně větší průšvih...
Takže uznávám, že ona řečnická otázka, zda je takové množství práce vůbec adekvátní dosaženému výsledku, je zcela na místě...
Nicméně i tak se těším na každé další vylepšení PDT_Armataz_01_34
Uživatelský avatar
Tondr
Příspěvky: 337
Registrován: 13.zář 2006 22:56
Jméno a příjmení: Luděk Tondr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tondr » 22.úno 2015 21:56

Palebné vějíře, tak jak jsou teď, úplně stačí. (Spíš bych rád viděl možnost 3D terénu)

Ale mám dotaz: z jaké mapy mám vycházet, když chci na kartě objektu doplnit azimut osy zbraně? Na jaké mapě to mám odměřit ? Na Seznamu, na Google, na Cenia... ?
Jde mi o to, že různé mapy a z různých období nejsou stejně natočené - sever není vždy na stejném místě - tady ani "nula" od které měřím azimut. (Na Cenii třeba schválně, na jiných mapách z důvodu mag. deklinace, souřadnicového systému atd.)

Takže - jakou mapu používá opevnění.cz jako "základní", k níž se všechno vztahuje ???
Robik
Příspěvky: 8
Registrován: 21.úno 2011 19:55
Jméno a příjmení: Robert Svoboda
Bydliště: Svitavy/Praha/Ostravsko
Poděkoval: 3 krát

Příspěvekod Robik » 23.úno 2015 10:00

Šly by do mapy vložit objekty ZVV Bratislava? Díky
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 23.úno 2015 14:28

Tondr píše:Palebné vějíře, tak jak jsou teď, úplně stačí. (Spíš bych rád viděl možnost 3D terénu)

Ale mám dotaz: z jaké mapy mám vycházet, když chci na kartě objektu doplnit azimut osy zbraně? Na jaké mapě to mám odměřit ? Na Seznamu, na Google, na Cenia... ?
Jde mi o to, že různé mapy a z různých období nejsou stejně natočené - sever není vždy na stejném místě - tady ani "nula" od které měřím azimut. (Na Cenii třeba schválně, na jiných mapách z důvodu mag. deklinace, souřadnicového systému atd.)

Takže - jakou mapu používá opevnění.cz jako "základní", k níž se všechno vztahuje ???

Drtiva vetsina azimutu v databazi je spocitana z udaju v databazi (gps souradnice, lpv, ppv), takze jsem je nemeril podle zadne mapy. Existuji asi 3 vyjimky a tam jsem skutecne meril uhlomerem, ale ne na zadne z uvedenych map, anobrz v Google Earth, protoze jedine tam si muzu mapu/zobrazeni otocit dle potreby (v tomto pripade severem nahoru). Toz asi tak ...
gegis
Příspěvky: 21
Registrován: 18.říj 2010 17:42
Jméno a příjmení: Petr Hlůže
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod gegis » 23.úno 2015 20:55

Pokud jsou azimuty z gps souřadnic, pak odpovídají WGS 84. Mapy ČÚZK (katastrálky) a pravděpodobně i Cenia jsou v S-JTSK. V čem jsou mapy na Seznamu je mi bohužel záhadou..
Uživatelský avatar
s.salajka
Příspěvky: 118
Registrován: 25.lis 2008 09:52
Jméno a příjmení: Stanislav Salajka
Objekt: MJ-S4

Příspěvekod s.salajka » 24.úno 2015 08:39

V první řadě hluboký blahosklon před Vaším počinem.

Teď otázka: Neuvažuje se o zřízení vrstvy "muzejní (přístupné) objekty", nebo o možnosti přidat odkaz na provozovatele přímo do mapy?

Děkuji
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 25.úno 2015 16:08

Verze 2.60 (25.2.2015) - ONLINE
•Při vetším zvětšení mapy možnost zobrazení jmen objektů

Verze 2.50 (19.2.2015) - ONLINE
•Nové, přehlednější symboly (ikony) pro všechny objekty v mapě
•Přidán nový mapový podklad, topografická mapa ČÚZK
•Kompletně redesignované menu serveru, především kvůli mobilním zařízením
•Nové tlačítko pro schování celého menu, opět hlavně kvůli mobilním zařízením
•Obměněné značky pravítka pro měření vzdálenosti
•... spousta optimalizací "uvnitř"
Přílohy
250.png
v2.50
260.png
v2.60
Uživatelský avatar
Tondr
Příspěvky: 337
Registrován: 13.zář 2006 22:56
Jméno a příjmení: Luděk Tondr
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tondr » 26.úno 2015 10:37

...a ešče by se mi moc líbilo, kdyby šel aktuální pohled vyexportovat - uložit, třeba do jpg. (Ideálně do PDF i se zachovanými vrstvami) PDT_Armataz_01_01 Šlo by to ?
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 26.úno 2015 11:09

Tondr píše:...a ešče by se mi moc líbilo, kdyby šel aktuální pohled vyexportovat - uložit, třeba do jpg. (Ideálně do PDF i se zachovanými vrstvami) PDT_Armataz_01_01 Šlo by to ?

Bud 1) ALT + PrintScreen (PrtScr)
nebo 2) Nastroj vystrizky (Snipping tool)
a 3) ... mozna se nad tim zamyslim ;-)
gegis
Příspěvky: 21
Registrován: 18.říj 2010 17:42
Jméno a příjmení: Petr Hlůže
Poděkoval: 1 krát

Příspěvekod gegis » 26.úno 2015 12:39

1. Topo CZ PDT_Armataz_01_34
2. popisky objektů PDT_Armataz_01_34
3. já vím že už s tím zase otravuju, ale opravdu by nešlo barevně odlišit palebné vějíře, tak aby bylo na první pohled na mapě zřejmé kam pálí L1 a kam třeba jen 2 x D (člověk si sice pamatuje výzbroj většiny objektů, ale v grafice by to bylo přeci jen takové názornější...)
Uživatelský avatar
hraničář
Příspěvky: 1651
Registrován: 08.zář 2004 17:46
Jméno a příjmení: Martin Říha
Bydliště: všudezdejší
Poděkoval: 4 krát
Bylo poděkováno: 19 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hraničář » 26.úno 2015 13:18

Připojuji se k holdu pro mne nepředstavitelné práce autorů.

Jen se lehce pozastavím u hluchých prostorů. Krom - jak již výše uvedeno - základního problému s přesnými polohopisnými údaji střílen jednotlivých zbraní je stejně základní i otázka, co mají případně zobrazovat. Zda původní, resp. plánovaný stav, stav na počátku října 1938, nebo stav řekněme idealisovaný (s ohledem na současný mapový podklad, který je použit). Pro každý z nich by bylo nutno použít jinou metodu. Pokud by měly být hluché prostory odpovídat alespoň teoretickému stavu, pak je dobré si uvědomit, že se počítaly pro každou zbraň různým způsobem a pochopitelně také pro jiné vzdálenosti. Odlišně se počítají pro kulomet vz. 37 (se střelivem vz. 34), pro 4cm OPGN vz. 36, pro 4cm ONGN vz. 36 (kde se uvažuje s nejvyšší donosností střeliva). A to je ta jednodušší část co se týče t.o. Posléze by vám přibyly minomety, houfnice s různými náplněmi, protitankové pušky... Podobně i pro l.o. (tam kde se dochovaly) jsou plány výzbroje jednotlivých objektů různými zbraněmi (lehký a těžký kulomet, kulometná pistole)... Zdá se mi, že je to námět pro celkový rozsah téměř neřešitelný.
Uživatelský avatar
Pavel
Příspěvky: 1176
Registrován: 24.zář 2003 13:33
Jméno a příjmení: Pavel Minář
Objekt: K-S 37
Bydliště: Žamberk
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 1 krát

Příspěvekod Pavel » 26.úno 2015 14:00

Máš recht! Myslím, že hlavní úkol to, co dnes můžeme shlédnout, plní nade vší pochybnost.
Kam ta která zbraň max. dostřelí může být tak zajímavé u tvrzových desítek nebo minometů obecně, ale zase jen pro pár
"potrefenců" PDT_Armataz_01_01.
Ale co by jsi mohl zpracovat, jsou výhledy ZPéček a pak Michalovi dát dobový fotky kam viděly v červnu 38 PDT_Armataz_01_11, von by určitě našel způsob, jak by se to kliknutím v místě průzoru otevřelo!
psiki
Příspěvky: 431
Registrován: 25.led 2012 15:23
Jméno a příjmení: Petr Sikora
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 14 krát

Příspěvekod psiki » 26.úno 2015 17:18

Mám dotaz je možno že ještě někdy Google bude podporovat váš 3D systém palebných vějířů jak bylo ještě v roce 2013 nebo je to už celkově mrtvé?
Vcelku to dost pomáhalo s identifikací dobovek a ukazovalo to linii v daleko lepším světle.
Viz příloha.
Jasný rozdíl mezi snímkem 04280111 DAa 355bd XIV-63-A-180 a 04280115 ORv 333bcd XIV-20-A-160 kde už nemohu dosadit viditelné palebné vějíře LO v té oblasti a pokud to někomu vysvětluji co je tam možno vidět tak už ta osoba má vážný problém to pochopit, pokud není místně znalá.
Petr
Přílohy
04280115 ORv 333bcd XIV-20-A-160.jpg
04280111 DAa 355bd XIV-63-A-180.jpg
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4179
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 26.úno 2015 23:35

ad palebné vějíře - nedovedu si představit, že bychom to teď do mapy nějak rozumně dostali. Pokud by příslušnými směry mělo mířit více vějířů, byl by to už sám o sobě slušný chaos, znásobený ještě objekty typu MO-S 2. Zkrátka dostat do mapy v podstatě pomalu výkres objektu s vyznačením obou okrajů LPV a PPV každé zbraně, je v současných podmínkách nereálné. A to už se vůbec nebavíme o tom, co velmi trefně doplnil ještě Martin stran typu střeliva. Toto jsem původně chtěl též napsat do svého původního příspěvku jako jeden z argumentů, ale pak jsem to v té hromadě textu bez mrknutí oka zapomněl. Takže díky za připomenutí asi druhé nejdůležitější překážky v zobrazení palebných vějířů hned po přesných souřadnicích.
Ostatně už jen zobrazení palebných vějířů DOV, IDS, DS byť vypadá na první pohled jako trivka, bohužel trivka v žádném případě není a už jsme za to dostali i čoud :-). Takže i na tom se bude pracovat.

Samozřejmě by se mně (a asi nejen mně) líbilo mít zpracovanou celou linii tak, jako to svého času měl u jednotlivých objektů v rámci přednášky o hluchých prostorech kolega Dušan Žatecký. Ale v tuto chvíli si to prostě nedovedu představit v rozsahu celé mapy. Už takhle tam těch datových vrstev máme aktuálně 35, slovy "třicet pět". Samozřejmě neusínáme na vavřínech, ale fakt to teď moc nevidím. Myslím, že budeme vůbec rádi, když se nám podaří vymyslet, jak ty objekty zaměřit opravdu přesně a dobrat se nějakým zázrakem otočných bodů. Tím se pro běžného smrtelníka mapa vůbec nezmění a troufám si říct, že to vůbec nepozná, ale my můžeme mít alespoň dobrý pocit, že nezobrazujeme totální fikci.

ad 3D - nevím jaké má Google plány, ale v tuto chvíli to je zcela ze hry. Pokud to oni nebudou podporovat, my si to z prstu bohužel nevycucáme. Na druhou stranu díky absenci toho 3D jsme mohli mapu konečně zveřejnit po létech slibů. Takže vše zlé je pro něco dobré.

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů