Problematicke kabelovky na MO

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Re: Problematicke kabelovky na MO

Příspěvekod Michal Varyš » 21.bře 2008 21:29

Latest post of the previous page:

sipka píše:
Michal Varyš píše:Dle měření 3.2. 2008 na povrchu tvrze Sm byly získány tyto poznatky:
trojice KK v prostoru kasáren-KK 3322-s poklopem- souhlasí s popisem v DB-KK nenapojená
na podzemí,ostatní dvě jsou převráceně-spávně je vlevo
čtvercová stavba-dle měření vychází přesně na NV a
vpravo od ní je KK bez poklopu-poslední t.j. 4KK napojená
na podzemí od vchodu.

trojice KK blíže vchodového objektu-KK 3424 je skutečně KK první od vchodového objektu
napojená na podzemí,nově nalezené jsou KK druhá od
vchodu napojená na podzemí a na západ od těchto 2
napojených na podzemí KK3422 -nenapojená na podzemí,
schéma v databázi u této trojice souhlasí.
Měření bylo provedeno pomocí buzoly a pásma od pevně daných bodů na bojových objektech tvrze .Bylo použito vzdáleností a úhlů získaných z plánu tvrze od p. Komance.KK napojené na podzemí pasovaly do míst z plánu tvrze tak,jak je uvedeno výše.
Neuváděl jsem číslování KK napojených na podzemí,protože mi není známo,znalejší mohou doplnit...


Co se týče trojky 332x, tak si dovolím s výše uvedeným nesouhlasit. Je potřeba si uvědomit že to co se zobrazuje v okně "Návaznosti kabelové sítě" není totožné s polohou v terénu (tu získáte např. pomocí "Visualizace Okolí Objektu" MO-Sm-S 39) . Pokud shrnu údaje z DB tak 3322 je s poklopem bez propojení s podzemím tvrze, 3323 s propojením a nejvzdálenější od vchodu a 3324 čtvercová stavba na místě komory nouzovým výlezem a v tom nevidím žádný rozpor.

Škoda ,že se k tomu nevyjádřil ještě někdo jiný...Administrátorem mi bylo vysvětleno,že okno "Návaznosti kabelové sítě" je skutečně schéma propojení kabelových komor.
Proto si myslím,že na kartě KK 3322 by měla být v tomto okně vlevo 3324- KK s nouzovým východem a vpravo 3323-bez poklopu.Mimo to je KK 3322 vedena jako tvrzová-což není.
Stejný případ je také například na "Bg" u 0822 kde si myslím ,že by měla být vpravo KK 0823 s nouzovým východem a vlevo KK 0824,tak jak je to uvedeno např. M. Prášil ,ELEKTROINSTALACE-slaboproud I str. 12,nebo Jiří Novák - Podzemní pevnost nad městem Králíky
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 17.bře 2009 21:33

Mohl by se mi prosím uživatel DB vystupující pod jménem erich, com ozvat mailem nebo na mobil 774 98 98 11 nebo mail petr.belosicky@centrum.cz
Díky.

p.s. Snad si to přečte
Uživatelský avatar
Pája
Příspěvky: 573
Registrován: 24.zář 2003 21:19
Jméno a příjmení: Pavel Holzknecht
Objekt: T-St-S 73
Bydliště: Trutnov
Poděkoval: 20 krát
Bylo poděkováno: 4 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pája » 17.srp 2010 18:32

Možná to tady bylo již vše vyřešeno, ale předkládám něco z archívu.
Přílohy
Smolkov KK.jpg
Smolkov.jpg
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 17.srp 2010 19:33

Pája píše:Možná to tady bylo již vše vyřešeno, ale předkládám něco z archívu.


Určitě tu nebylo vše vyřešeno. Děkuji určitě nejen za sebe za tento dokument. Mnoho zajímavých detailů...
Zde uvedené počty tel. linek (alespoň tam, kde jsem je počítal) odpovídají skutečnosti.

Ve druhé příloze je uvedená KK 2835, která je v Databázi a v literatuře označena jako KK 3035.
Takže je otázka, které číslo je správné...

Z první přílohy pro mne vyplývají rozdíly oproti Databázi (jak jsem uvedl několik příspěvků zpět), že KK 3322 není tvrzová. Dále, že KT 3323 umístěná vlevo od 3322 není KK bez poklopu, ale čtvercová stavba - KK s nouzovým východem. A naopak KT 3324 - KK vpravo od 3322 je v současnosti KK bez poklopu. Pokud by KOhaři souhlasili, tak by to asi stálo za opravu v Databázi.
Uživatelský avatar
Pája
Příspěvky: 573
Registrován: 24.zář 2003 21:19
Jméno a příjmení: Pavel Holzknecht
Objekt: T-St-S 73
Bydliště: Trutnov
Poděkoval: 20 krát
Bylo poděkováno: 4 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pája » 17.srp 2010 19:49

Ještě jeden výkres.
Přílohy
Smolkov KK2.jpg
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 17.srp 2010 21:09

Pája píše:Ještě jeden výkres.


Děkuji, tak zde je již vyznačena KK 3035. Takže na Vašem prostředním výkresu je označení shodné komory číslem 2835 pravděpodobně překlep...

Nevím ale, proč je nakresleno na prvním výkresu vlevo přepojování kabelů v kabelové komoře dolní pod 3424, když by to měla být KK nejblíže k vchodovému objektu a kabely by měly podle mne měly vést od 3423 a 3424 vlevo ke kasárnám.

Připadá mi, že tento první výkres odpovídá výkresu, který zde níže připojil Michal Prášil. Na něm je připojení k tvrzi v obou případech z východu, tedy kabely přicházejí vždy zprava od hlavní galerie.
Pak by ale nejspíše byl první a druhý výkres vytvořen v časovém odstupu...
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 17.srp 2010 22:39

A to je pěkné, Pavle, děkuji.
Na prvním obrázku je velmi dobře vidět princip přepojovačů tras a několikerý vstup vedení do tvrze. Je zřejmé, že některá vedení a jejich komory by se používaly až jako záložní.
Bylo by možná náročné běžet při ostřelování z tvrze do povrchové komory přepojit trasu.

U druhého obrázku mám trochu zmatek, stejně jako Michal Varyš. Od kabelových komor 34 a 32 jde vedení ke komoře 2835. No jo, ale ve svém spisku Elektro II mám na str. 13 tuto komoru značenou jako 3035, tedy vycházející z komory 30, nikoliv 28.Vycházel jsem z opisů pana Durčáka, neměl tam ovšem uvedené datum původních dokumentů, tak nevím, co je pozdější.
Naštěstí to třetí obrázek zase vylepšil. Tedy jen částečně. Protože kam jde těch 8 linek nad komorou 33?
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 18.srp 2010 13:14

Michal Prášil píše:A to je pěkné, Pavle, děkuji.
Na prvním obrázku je velmi dobře vidět princip přepojovačů tras a několikerý vstup vedení do tvrze. Je zřejmé, že některá vedení a jejich komory by se používaly až jako záložní.
Bylo by možná náročné běžet při ostřelování z tvrze do povrchové komory přepojit trasu.

U druhého obrázku mám trochu zmatek, stejně jako Michal Varyš. Od kabelových komor 34 a 32 jde vedení ke komoře 2835. No jo, ale ve svém spisku Elektro II mám na str. 13 tuto komoru značenou jako 3035, tedy vycházející z komory 30, nikoliv 28.Vycházel jsem z opisů pana Durčáka, neměl tam ovšem uvedené datum původních dokumentů, tak nevím, co je pozdější.
Naštěstí to třetí obrázek zase vylepšil. Tedy jen částečně. Protože kam jde těch 8 linek nad komorou 33?


Michale, podle mne je KK 33 na třetím obrázku zakreslena správně. Ze zakroužkovaného místa označeného K 33 vychází do třech směrů po 48-mi linkách. Myslím si, že opomenuli zakroužkovat prostor nad ní a označit KK 3321. Z této komory jde pak 48 linek ke "Sm" a těch 8 linek vede k MO-S 37. Taktéž je zde vyznačeno odbočení k památníku odboje (tedy jestli jsem to správně rozluštil).
Uživatelský avatar
Pája
Příspěvky: 573
Registrován: 24.zář 2003 21:19
Jméno a příjmení: Pavel Holzknecht
Objekt: T-St-S 73
Bydliště: Trutnov
Poděkoval: 20 krát
Bylo poděkováno: 4 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Pája » 18.srp 2010 16:30

Michal Varyš píše:Michale, podle mne je KK 33 na třetím obrázku zakreslena správně. Ze zakroužkovaného místa označeného K 33 vychází do třech směrů po 48-mi linkách. Myslím si, že opomenuli zakroužkovat prostor nad ní a označit KK 3321. Z této komory jde pak 48 linek ke "Sm" a těch 8 linek vede k MO-S 37. Taktéž je zde vyznačeno odbočení k památníku odboje (tedy jestli jsem to správně rozluštil).


Ano ty linky označené 1(vpravo nahoře) jsou skutečně k MO-S 37 a správně je rozluštěno odbočení k památníku odboje. Uvedené linky v Sm jsou napojeny na pěchotní ústřednu.
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 11.lis 2010 00:19

Pánové, mám na Vás prosbu. Mohl byste prosím někdo ověřit skutečný tvar betonu komory 3423? A pokud je to pravidelný čtyřúhelník, zjistit, zda tam nejsou stopy po druhém poklopu? Možná jsem s tím otravný, ale stále si myslím, že NV by měl být zde. Ano, všichni tvrdíte, že NV je pod tou divnou stavbou (sám jsem to kdysi v knize Tvrze I tvrdil), ale jsou pro to v současné době nějaké skutečné publikované důkazy?

Mám více dokladů pro přítomnost NV u komory 3423 než u 3324.
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 12.lis 2010 21:19

U komory 3423 jsem nějakou dobu nebyl, ale předpokládám, že poklop na této komoře nebyl ještě objeven. KK je pod cca 30 cm nánosem prorostlým kořeny. Poklop jsem kdysi hledal, ale nenašel. V jihovýchodní části bylo znatelné mírně vyvýšené místo, tak jsem usoudil, že poklop je zabetonovaný. Pokud by se skutečně jednalo o KK s NV, mohl by tento prostor odpovídat nouzovému východu a kousek západně od něj by měl být poklop pro vstup do kabelové komory.


V " Hraničářích od Hlučína " jsem našel větu : "Tajný východ byl umístěn v hlavní chodbě, blíže k východu."

Snad je to myšleno blíže k vchodovému objektu...

Moc jsem tomu nepomohl, chce to opravdu ověřit na místě...
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 17.lis 2010 19:52

Nazdar Michale,
musím říci, že máš pravdu. Budou se muset přepsat karty kabelovek v databázi a v knihách a vůbec všude...
Komora 3423 t.j druhá napojená na podzemí od vchodového objektu (nevím,zda je správné číslování) je skutečně s nouzovým východem. Odpovídá tvarem a má rozměry cca 7 x 7 metrů. Tvar komory odpovídá podkladům, které mi poskytl pan Jiří Klos, za což mu tímto velmi děkuji. Vstup je skutečně zabetonovaný, jak jsem psal výše.

Michal Prášil píše:Pánové, mám na Vás prosbu. Mohl byste prosím někdo ověřit skutečný tvar betonu komory 3423? A pokud je to pravidelný čtyřúhelník, zjistit, zda tam nejsou stopy po druhém poklopu? Možná jsem s tím otravný, ale stále si myslím, že NV by měl být zde. Ano, všichni tvrdíte, že NV je pod tou divnou stavbou (sám jsem to kdysi v knize Tvrze I tvrdil), ale jsou pro to v současné době nějaké skutečné publikované důkazy?

Mám více dokladů pro přítomnost NV u komory 3423 než u 3324.
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 17.lis 2010 20:15

Mišo tak to PDT_Armataz_01_23 takže čtvercová stavba, je v tuto chvíli co? Nebo nám někde KO chybí?

Jinak gratulace, přepsat historii PDT_Armataz_01_34
Michal Varyš
Příspěvky: 384
Registrován: 10.srp 2007 20:17
Bydliště: Opava
Poděkoval: 57 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Michal Varyš » 17.lis 2010 20:25

Kabelovky určitě nechybí, pod čtvercovou stavbou je KK napojená na podzemí třetí od vchodu. I když není fyzicky nalezená. Prostě dle výkresu tam přesně pasuje. Jen není s N.V., ten je v 3423.
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 17.lis 2010 21:57

Ahoj Michale, děkuju za průzkum a ověření skutečného stavu. Takže zase padla jedna "zaručená" zpráva, která byla všude uváděna. A chtělo to jen párkrát kopnout.
O čtvercové stavbě se domnívám, že pouze sloužila k odvětrání prostoru kasáren skrz pažnici kabelové komory.
Uživatelský avatar
Jersey98
Příspěvky: 712
Registrován: 28.lis 2004 09:24
Jméno a příjmení: Petr Bělošický
Bydliště: Ostrava
Poděkoval: 13 krát
Bylo poděkováno: 5 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jersey98 » 15.zář 2011 18:44

nechci zakládat nové téma, ale jen pro informaci jsem počítal kabelovky na MO a OP, je jich celkem nalezených cca 111 ze 164 celkem (za předpokladu, že na OP je jich jen 41 vybetonovaných, jak se píše v knihách a taky na základě míst, kde se až nalezly). Detailněji MO 81/123 a OP 30/41. Procentuálně 67,7%.

Nezbývá než všem poděkovat, všem kdo přispěli podklady a nálezy. Dík PDT_Armataz_01_34

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti