Chybějící KO v úseku K a R

Vše co se týká serverů Opevneni.cz ...

Moderátor: BLooDiK

Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 12.kvě 2006 20:59

Latest post of the previous page:

pavel.ct píše:Negratuluj, já bych měl gratulovat tobě s nalezením a nějak veřejně poděkovat za poskytnutí nejen těchto třech kabelových objektů PDT_Armataz_01_01

Pavle, to víš, že si ode mne zasloužíš gratulaci. Víš co jsem strávil času při hledání rokytnických KS č. 40, 45 a 46 a nic. Pak jsi do terénu vyrazil se svou drahou polovičkou a ta trojka konečně spatřila světlo světa. Jójó, víc očí víc vidí. Já jsem na to hledání sám PDT_Armataz_01_16 Moji ženu by to totiž nebavilo PDT_Armataz_01_12
Nepletu se, když řeknu, že KS č.46 našla právě Tvoje drahá polovička? PDT_Armataz_01_28
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 12.kvě 2006 21:05

No já byl u té C-40 pětkrát PDT_Armataz_01_02
Ano ano, nepleteš se. Dokonce i C-40 viděla Lenka dřív než já PDT_Armataz_01_04 PDT_Armataz_01_12 Bohužel u těchto kabelovek jsem přítelkyni nezdokumentoval
Přílohy
P5030104.jpg
C-3921 3.5.2006
Naposledy upravil(a) pavel.ct dne 12.kvě 2006 21:44, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 12.kvě 2006 21:23

Ale to už se malinko odchylujeme od tématu a přibližujeme se k tématu "Holky na opevnění" a zato bychom mohli být káráni PDT_Armataz_01_04 Takže o našich polovičkách budeme v této sekci raději končit PDT_Armataz_01_12
Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 12.kvě 2006 22:03

Několik poznámek k dosud nezadané kabelové komoře č. 4521:

Kabelová komora č. 4521 nebyla vybudována a v místě její pozice je dnes pouze velice mohutný výkop, který je celoročně zatopen vodou. To ale není důvod, proč o této věci píšu. Hlavním důvodem je ta skutečnost, že z výkopu pro samotný objekt totiž vedou dvě větve výkopových rýh pro kabel (jedna ve směru k R – S 69 a druhá jakoby k R – S 68). A právě zde je problém. Veškeré dostupné archiválie totiž hovoří o tom, že měl být právě odtud spojen pouze srub R- S 69. Nabízí se otázka, jestli na poslední chvíli nedošlo ke změně a ze sousední kabelové studny č. 4321 měl být spojen pouze objekt R – S 67. Já osobně jsem o této případné změně průběhu trasy kabelového vedení přesvědčen. Průzkum v terénu totiž mnohdy předčí vědomosti, které se opírají o archivní dokumenty.
O umístění tohoto objektu (výkopu) jsem se už bavil dříve s Pavlem Vašatou a je možné, že už místo patřičně zdokumentoval.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 12.kvě 2006 22:23

Mohu potvrdil Jirkovi slova. Nezávisle při hledání KO 4521 jsem se taky "chytil" jednoho z výkopů a ten mě dovedl až k tomu "jezeru". Potom je ještě dobře viditelný výkop přes cestu. Zatím jsem souřadnice (fotografie) tohoto výkopu do databáze nezadával, jelikož jsem si nebyl jistý, ale ty výkopy jsou indicie.
Přílohy
P5110176.jpg
Jeden z výkopů
P5110177.jpg
Druhý výkop od "jezera" přes cestu
P5110181.jpg
V pozadí cesta s dřevěnou lávkou přes potok (turistická zelená Rokytnice - Zadní vrch)
Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 13.kvě 2006 07:58

I já jsem si udělal jakousi inventuru, a tak trochu jsem se snažil celou situaci zrekapitulovat. Budu hovořit o úseku Králíky východ, a to pouze o první příčce, která mě zajímá nejvíce a už několik let se jí intenzivně věnuji. Zasahuje totiž do mapových podkladů, které vkládám do publikací.

Podle GPS systému už tedy chybí zaměřit pouze 8 objektů (č. 0121, 01, 02, 0521, 0921, 1021, 16 a 2321). Z toho č. 0121, 0521, 0921 a 1021 jsem lokalizoval s velkou přesností v leteckých snímcích z roku 1946. Pokud bude mít někdo z hledačů zájem, rád jim jednotlivé body do příslušných map zakreslím. U některých z nich se ale kolegové neobejdou bez detektoru kovu (podobně, jako jsme s kolegy Kurečkou, Křivou, Urbanem a Houžvou kdysi našli KS č. 1721, 30 m od místa, kam jsem je zavedl). Tehdy jsme ještě zkusili KS č. 2321, ale neúspěšně PDT_Armataz_01_10 . K této kabelovce mám dnes už také mnohem více indicií (přesný průběh trasy kabelového vedení). Tato kabelovka zřejmě zařvala pod kamenitou cestou (na křižovatce cest, v leteckém snímku z roku 1946 ji asi vidím, ale nemohu to tvrdit na 100%).

Abych nezapomněl. Jestli bude mít někdo zájem zorganizovat akci s detektorem kovu, rád potřebné podklady připravím a dodám (případně se podle možnosti akce zúčastním). Upozorňuji ale, že je nutné použít kvalitního detektoru. Se šidítkem jsme to totiž s Pavlem Vašatou jednou zkusili a byla to katastrofa. Kabelovky byly prakticky všude PDT_Armataz_01_02

Někde by možná pomohlo pouze pásmo a polní lopatka, tak jak jsem postupoval na tvrzi Hůrka při hledání KK s nouzovým východem. Tehdy jsem svého figuranta PDT_Armataz_01_12 , Pavla Vašatu, postavil s jedním koncem pásma na sousední KK č. 0822 a poté na KK č. 0824, vypočítané vzdálenosti podle měření v podzemí jsem protnul a byla tam PDT_Armataz_01_34 . Jo, kéž by to bylo snadné i v těch posledních sedmi nevyřešených případech. Píši pouze v sedmi případech, protože KK č. 0121 lze bez jakýchkoliv problémů najít.


Doufám, že výše uvedené celou věc posune zase o krůček dál PDT_Armataz_01_01

PS:
KS č. 1621 ve výše uvedeném výčtu neuvádím. Ta je totiž již delší dobu nalezena a přesnou polohu umístění jsem Pavlovi V. již předal (včetně KS č. 1533). Koukám, že ještě nikdo nezaměřil KS č. 0836. Ta je hned vedle cesty k vodárně, přímo pod kořeny stromu (viz zákres v publikaci „Podzemní pevnost nad městem Králíky“).
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 13.kvě 2006 19:00

Co se týče zmiňovaných, Jiřím Novákem zakreslených, C-1621 a C-1533, pokud to čas dovolí až budu při květnovém KPO 27.-28.5. na K-S 25 tak k nim zajdu a zaměřím. Na tu C-0836 jsem se již letos na jaře také chystal když jsem byl v Králíkách, ale potom již nezbyl čas.
Ohledně dalších nenalezených dodám zase mapové listy na zakreslení. Pokud by měl někdo potom zájem, zakreslené objekty samozřejmě poskytnu. Nevím kdy se pod Maliník dostanu.
KO 2321 to je opravdu oříšek, stejně jako asi č. 52 a 5221 pod Anenským vrchem. Zde to vypadá, že tyto dva kabelové objekty zmizely pod rozšířením lesní cesty PDT_Armataz_01_16 Podobné to možná bude i u C-51

Pokud by v tom nebyl nějaký problém (právní) mohu sem potom případně výřezy z map se zakreslenými KO vložit
Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 14.kvě 2006 08:12

pavel.ct píše:...KO 2321 to je opravdu oříšek, stejně jako asi č. 52 a 5221 pod Anenským vrchem. Zde to vypadá, že tyto dva kabelové objekty zmizely pod rozšířením lesní cesty PDT_Armataz_01_16 Podobné to možná bude i u C-51...

Když už zde Pavle hovoříš o KS č. 5221, mrkni do starých mapových podkladů (v tomto případě tedy kolem Anenského vrchu). Všiml jsi si, že v jednom z těchto materiálů KS č. 5221 zakreslena je, ve vyúčtovací mapě z roku 1939 už ale chybí. Nabízí se tedy otázka, jestli tam ta studna ve skutečnosti je a nebo šlo zase pouze o úřednickou chybu. Já jsem názoru, že ty starší mapové podklady jsou přesnější, protože i zákres kabelových objektů v této lokalitě dost slušně sedí. Když si ale vytáhneš umístění kabelových komor z té vyúčtovací mapy a přeneseš je do současných M. 1 : 10000, pak jsou oproti skutečnému stavu v terénu i o několik stovek metrů zcela mimo mísu.
Vzhledem k tomu, že mám mapy 1 : 10000 staršího data než Pavel, jsem trochu posmutnělý, že mě kabelové objekty nezajímaly více do hloubky už v polovině osmdesátých let minulého století. V té době tam totiž nebyly lesní silnice, ale cestičky a ta trojka pod č. 51, 52 a 5221 mohla být ještě vidět PDT_Armataz_01_10 (pokud opravdu skončila pod novou cestou).
Naposledy upravil(a) Návštěvník dne 15.kvě 2006 04:34, celkem upraveno 1 x.
Sýkora O.M.S.
Příspěvky: 308
Registrován: 24.zář 2003 17:57
Jméno a příjmení: Vladimír Sýkora
Poděkoval: 5 krát
Bylo poděkováno: 2 krát

Příspěvekod Sýkora O.M.S. » 14.kvě 2006 21:15

pavel.ct píše: ... Takže suma sumárum z 55 objektů na první příčce chybí pouze 5 kousků ...

Tak jsem o víkendu pátral po zvláštních zařízeních a koukám, inventura již hotova. Takže trochu opožděně také blahopřejíi. Zároven bych vyjádřil díky a uznání Jirkovi N., protože pokud by měl GPSku v dobách založení Databáze TO, byly by možná kabelovky na Králicku až na pár výjimek zaměřeny dříve než těžké objekty PDT_Armataz_01_01
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 18.kvě 2006 21:35

Jiří Novák píše:...v jednom z těchto materiálů KS č. 5221 zakreslena je, ve vyúčtovací mapě z roku 1939 už ale chybí. Nabízí se tedy otázka, jestli tam ta studna ve skutečnosti je a nebo šlo zase pouze o úřednickou chybu.

Taky si myslím, že v té vyúčtovací mapě je chyba, jelikož by zřejmě museli napojit kabel někde ve výkopu PDT_Armataz_01_01 Nevím jak dlouhé byly tehdy na cívce kabely, ale bez KO 5221 by to bylo od C-52 k objektu R-S 85 zhruba 1,5 km a to asi není reálná délka kabelu na cívce
Uživatelský avatar
Jiří Šotola
Příspěvky: 528
Registrován: 26.říj 2003 22:37
Jméno a příjmení: Jiří Šotola
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jiří Šotola » 19.kvě 2006 08:35

pavel.ct píše:
Jiří Novák píše:...v jednom z těchto materiálů KS č. 5221 zakreslena je, ve vyúčtovací mapě z roku 1939 už ale chybí. Nabízí se tedy otázka, jestli tam ta studna ve skutečnosti je a nebo šlo zase pouze o úřednickou chybu.

Taky si myslím, že v té vyúčtovací mapě je chyba, jelikož by zřejmě museli napojit kabel někde ve výkopu PDT_Armataz_01_01 Nevím jak dlouhé byly tehdy na cívce kabely, ale bez KO 5221 by to bylo od C-52 k objektu R-S 85 zhruba 1,5 km a to asi není reálná délka kabelu na cívce


Kabelové cívky jsou od roku ´35 stále stejné (rozměrově) a dle tloušťky kabelu se na ní dá namotat od 300 do 1000 metrů.
Uživatelský avatar
Michal Prášil
Příspěvky: 742
Registrován: 03.kvě 2006 22:50
Jméno a příjmení: Michal Prášil
Bydliště: Praha
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 43 krát

Příspěvekod Michal Prášil » 22.kvě 2006 22:44

Do objektu R – S 85 vedou dva kabely – jeden od kabelové studny, druhý do objektu S 84. V kabelovém vstupu jsou vidět. Žíly bohužel nelze snadno spočítat, podle vzhledu se však s největší pravděpodobností jedná o dva čtyřčtyřkové kabely, nebo o jeden se čtyřmi čtyřkami a jeden se sedmi. Kabel 4×4×1 měl průměr cca 26 mm a hmotnost 210 kg/100 m, kabel 7×4×1 měl průměr cca 29 mm a hmotnost 258 kg/100 m.

Kabelové bubny se dnes používají o průměrech 100, 125, 150, 200 a 225 cm. Jako příklad jsem vzal kabely TCEKFLEDE s 5 čtyřkami žil o průměru 0,8 mm (průměr kabelu 30 mm, hmotnost 131 kg/100 m) a 10 čtyřkami (průměr 35 mm, hmotnost 181 kg/100 m). Kabel 5 XN má výrobní délku 2000 m a dodává se na bubnu o průměru 225 cm, kabel 10 XN má výrobní délku 1000 m a je na bubnu 200 cm. Pokud by tedy byl kabel do objektu S 85 se čtyřmi čtyřkami, mohl být i na vzdálenost 1,5 km vyroben a dodán v jedné výrobní délce.
Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 23.kvě 2006 19:55

Ještě jednou se vrátím k existenci „ano, ne“ kabelové studny č. 5221 v prostoru Anenského vrchu.

STAVBA KABELOVÝCH OBJEKTŮ

II. PODÚSEK (obj. R – S 64 až 91)
Podle zadávacího výnosu MNO č.j. 41.185 / Taj. hl. št. ŘOP 1937 z 23. listopadu 1937 byla stavba přidělena pražské firmě „Ing. J. Hons, podnikatelství staveb“ za celkovou částku 8 212 576,20 Kč. Na tuto stavební akci s termínem dokončení nejpozději do 200 pracovních dnů dohlížel por. pěch. Zdeněk Matulík (po 18. srpnu 1938 por děl. Josef Hübel).
Stavební firma zahájila první pracovní den v terénu 4. dubna 1938. Jak již bylo řečeno, svěřen jí byl úsek kabelových objektů v prostoru těžkých objektů R – S 64 až 91. Podle výše uvedeného výnosu celkem tedy 41 kabelových studen a 11 kabelových komor.
Situace v terénu je však poněkud odlišná. Firma totiž ve skutečnosti budovala 41 kabelových studen a 10 kabelových komor (v celkovém počtu není zahrnut neznámý kabelový objekt v kasárnách v Rokytnici v O. h.).

Rekapitulace:
Dle mého názoru byla firmě s největší pravděpodobností podle pozdějšího výnosu (ten bohužel neznáme) odejmuta stavba kabelové komory č. 5022, která je vystrojena vrtanou studní do podzemí tvrze (do spodní kabelové komory v odvodňovací šachtě).
Kabelové komory č. 4923, 4924 a 5022 s propojovacím potrubím do podzemí tvrze Hanička musela totiž logicky budovat pražská firma „B. Hlava“. Jeden z výnosů (MNO č.j. 6.545/ Taj. hl. št. ŘOP 1938) sice uvádí, že „B. Hlava“ budovala jednu kabelovou komoru normální, jednu kabelovou komoru s vrtanou studní a jednu kabelovou komoru v pracovní šachtě. Dle podrobného průzkumu v terénu a dalších zjištění je to ale blbost nebo pouze původní verze výnosu. Pokud nebude někdo z čtenářů tohoto šotu souhlasit, rád vysvětlím.
Co se týče kabelových studen, tak tady stejný výnos hovoří jasně. Znamená to tedy, že s KS č. 5221 muselo být stavebně počítáno.
Otázkou je, jak to bylo s kabelovými objekty v kasárnách (jestli byl kabel zaveden přímo do zděného objektu s telefonní ústřednou, nebo byla přímo v areálu kasáren vybudována železobetonová studna typu C??? Já osobně jsem přesvědčen o přímém připojení kabele do telefonní ústředny.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 23.kvě 2006 20:18

Jiří Novák píše:Otázkou je, jak to bylo s kabelovými objekty v kasárnách (jestli byl kabel zaveden přímo do zděného objektu s telefonní ústřednou, nebo byla přímo v areálu kasáren vybudována železobetonová studna typu C??? Já osobně jsem přesvědčen o přímém připojení kabele do telefonní ústředny.


Já si myslím to samé.
O tomhle jsem se již několikrát bavil s Emilem Trojenem (již několik desítek let se pohybuje v těchonínských kasárnách) a říkal, že nikdy na žádný kabelový objekt v areálu kasáren nenarazil, ani v žádné dokumentaci k nim.
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 11.črc 2006 21:36

Možná mnozí již v databázi postřehli. Jak jsem slíbil (i když to tedy nebylo v květnu PDT_Armataz_01_12 ), byl jsem se podívat po nezaměřených kabelových objektech C-1533 a C-1621. K těmto objektům jsem šel, díky zakreslení do mapy Jirkou Novákem, celkem na jisto. Ovšem bez mé polní lopatky by to asi nedopadlo PDT_Armataz_01_18
Takže máme kompletní další propojovací příčku PDT_Armataz_01_01
Škoda, že se nedaří najít C-16/ I (již několik let, několika lidmi) měli bychom tu "červenou pavučinu" na Vizualizaci objektu v prostoru Suchého vrchu kompletní
Uživatelský avatar
pavel.ct
Příspěvky: 556
Registrován: 14.bře 2004 21:06
Jméno a příjmení: Pavel Vašata
Objekt: Orlické hory
Bydliště: Těchonín-Česká Třebová
Poděkoval: 9 krát
Bylo poděkováno: 2 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pavel.ct » 11.črc 2006 22:27

Pokud by nám chtěl někdo kdo vlastní detektor kovu pomoci s hledáním kabelového objektu C-16/ I určitě se může obrátit buď na mě, Jirku Nováka a nebo Mirka Urbana. Vši tři víme, ve kterém prostoru by se měla nacházet...

Zpět na „Elektronická Databáze čs. Těžkého Opevnění z let 1935-1938“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů