Opevnění v Google Earth 3D

3D modely objektů opevnění, databáze komponent

Moderátor: BLooDiK

Uživatelský avatar
Johnie Hopper
Příspěvky: 480
Registrován: 26.kvě 2009 08:01
Jméno a příjmení: Jan Vyskočil
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 20 krát

Opevnění v Google Earth 3D

Příspěvekod Johnie Hopper » 01.čer 2009 12:39

Zkusil jsem využít aplikací Googlu. Tedy jejich známý Google Earth a o něco méně známý Google Sketchup - vše free. Výsledky - ještě ne zcela dokončený 3D model zasazený do krajiny - můžete vidět na přiložených obrázcích (vybral jsem zcela náhodně K-S 25).
K-S 25 na Suchý vrch.jpg

K-S 25 na Lichkov.jpg

Vzhledem k tomu, že Google Earth umožňuje (po schválení pracovníky Googlu) instalovat vytvořené modely do celosvětové databáze 3D objektů, bylo by krásné, kdyby se podařilo vytvořit síť 3D modelů cs. opevnění v 3D mapách Googlu. Zkuste o tom zapřemýšlet. Stačí k tomu pár výkresů, základní znalosti a trocha šikovnosti a pár hodin práce. Časem by šlo třeba vytvořit databázi unifikovaných prvků (zvony, kopule, střílny, dveře apod.), aby je každý nemusel vytvářet pokaždé znovu, atd. atd... Pokud už to tu někoho napadlo, tak se omlouvám, ale nenašel jsem tu nic podobného.

H. Vyskočil
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 01.čer 2009 12:48

Na první příspěvek to SKUTEČNĚ není špatný. Moc pěkný! Jen mám obavu, že šikovných lidí na sketchup při vší úctě moc neznám :)
Ale pokud se najdou, tak tedy klobouk dolů. To by byl pohled.
Uživatelský avatar
Toman
Příspěvky: 110
Registrován: 01.úno 2009 11:24
Jméno a příjmení: Tomáš Hradil
Objekt: MO-S 33 Kozmice
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Toman » 01.čer 2009 12:52

Je to velice zajímavé, ve sketchupu jsem dělal, je to uživatelsky velice jednoduchý prográmek. Spíše bych byl toho názoru místo dávat to do googlu,tak zde na opevnění. U každého odjektu je půdorys, a kdyby byl vedle pěkný 3D modílek.... :o)
Uživatelský avatar
(ossack
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 12.zář 2003 15:44
Jméno a příjmení: Honza Nízký
Objekt: R-S 72
Bydliště: Praha
Poděkoval: 63 krát
Bylo poděkováno: 48 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod (ossack » 01.čer 2009 13:02

Dodejte modýlky :) a my dodáme do databáze.
Jednoho krásného dne se nám to třeba podaří. Ovšem to by pak už asi byla nirvána skutečně. Vyšší stádium už je jen virtuální prohlídka modýlku.
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 01.čer 2009 14:54

(ossack píše:Dodejte modýlky :) a my dodáme do databáze.
Jednoho krásného dne se nám to třeba podaří. Ovšem to by pak už asi byla nirvána skutečně. Vyšší stádium už je jen virtuální prohlídka modýlku.

A nejvyšším stádiem by byla virtuální prohlídka linie kompletní. PDT_Armataz_01_06
Uživatelský avatar
Goma
Příspěvky: 133
Registrován: 25.lis 2003 17:10
Jméno a příjmení: Petr Komárek
Objekt: OP-S 25
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Goma » 01.čer 2009 14:55

Sveho casu jsem take zacal delat ve SketchUpu, ale z nedostatku casu jsem byl nucen plan posunout na pozdejsi dobu... bohuzel.
Přílohy
sketchup.jpg
sketchup.jpg (14.69 KiB) Zobrazeno 23599 x
sketchup.jpg
sketchup.jpg (14.69 KiB) Zobrazeno 23599 x
Uživatelský avatar
Johnie Hopper
Příspěvky: 480
Registrován: 26.kvě 2009 08:01
Jméno a příjmení: Jan Vyskočil
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 20 krát

Příspěvekod Johnie Hopper » 08.čer 2009 10:09

Tak a máme tu další objekt. Bohužel Google Earth neumožňuje vidět pod povrch jeho 3D mapy, ani v ní dělat nějaké otvory, takže se nezobrazuje vchod do objektu a zbraň pod betonem. Nicméně představovat jej asi nemusím.
Pro šťouraly podotýkám že vytvářet 3D zakřivený povrch není jen tak, z čehož plyne určitá potřeba zjednodušení tvaru.
Ještě bych se rád vrátil k technické otázce zasílání modýlků. Nebráním se tomu, jen nevím v jakém tvaru by jste to rádi dostávali. Mám už vytvořeno pár pomůcek (a bude jich asi přibývat - zvony a kopule), které by dalším tvůrcům mohly usnadnit práci, takže ty by měli dostat ve formátu Sketch-up. Pro vkládání na web z toho budete muset ale udělat určitě jiný formát (ideální by asi byl nějaký virtuální okružní vyhlídkový let nad objektem - nějaké sdílené video či tak nějak) a záleží na adminovi jak se s tím popere (model tohoto objektu má s texturami něco kolem 3 MB).
Pak ale narážíme na to, že u každého objektu bude vidět jen ten jediný objekt bez viditelnosti jeho sousedů a to mne přivádí zpět na myšlenku vytvoření komunity (Google Earth galerie či něco takového), kde by bylo zobrazeno více objektů a jednou třeba všechny PDT_Armataz_01_30 .

H.
Přílohy
Model.jpg
K-S 12b_16.jpg
K-S 12b_12.jpg
K-S 12b 01.jpg
K-S 12b_11.jpg
Jiří Novák
Příspěvky: 2113
Registrován: 26.dub 2012 09:31
Jméno a příjmení: *
Poděkoval: 2 krát
Bylo poděkováno: 19 krát

Příspěvekod Jiří Novák » 08.čer 2009 10:22

Jsem hodně stará škola v oboru ručního čmárání, ale tohle by mě dříve ani ve snu nenapadlo, že se někdy něco takového bude moci udělat PDT_Armataz_01_34
Uživatelský avatar
BLooDiK
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 857
Registrován: 11.zář 2003 14:54
Jméno a příjmení: Michal Hrdlička
Objekt: opevneni.cz
Bydliště: Praha
Poděkoval: 16 krát
Bylo poděkováno: 11 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod BLooDiK » 08.čer 2009 11:59

Johnie Hopper píše:Ještě bych se rád vrátil k technické otázce zasílání modýlků. Nebráním se tomu, jen nevím v jakém tvaru by jste to rádi dostávali. Mám už vytvořeno pár pomůcek (a bude jich asi přibývat - zvony a kopule), které by dalším tvůrcům mohly usnadnit práci, takže ty by měli dostat ve formátu Sketch-up. Pro vkládání na web z toho budete muset ale udělat určitě jiný formát (ideální by asi byl nějaký virtuální okružní vyhlídkový let nad objektem - nějaké sdílené video či tak nějak) a záleží na adminovi jak se s tím popere (model tohoto objektu má s texturami něco kolem 3 MB).
Pak ale narážíme na to, že u každého objektu bude vidět jen ten jediný objekt bez viditelnosti jeho sousedů a to mne přivádí zpět na myšlenku vytvoření komunity (Google Earth galerie či něco takového), kde by bylo zobrazeno více objektů a jednou třeba všechny PDT_Armataz_01_30 .
H.

Tak to vezmu postupne, z meho pohledu
- Co se tyce formatu, tak momentalne rozhodne v .kmz
- co se tyce animace, tu bych (zatim) neresil, ale i to lze resit v ramci .kmz
- Soubor bude (samozrejme pokud dojdeme k dohode) vzdy na karte prisusneho objektu
- Podminka zobrazeni je bud nainstalovany GE, nebo (jako tomu je momentalne na technickepamatky.com) v novem GE pluginu (viz http://www.technickepamatky.com/?l=7049798401765920002183, ikona GE vedle fotky objektu )
- zobrazeni sousednich objektu ... je treba si urcit "velikost rozumneho datoveho objemu" a pak vyse uvedene .kmz soubory slucovat postupne po objektech v linii sousedicich, a to az do te "rozumne velikosti" .kmz souboru

Tolik asi z meho pohledu programatora Databaze ...

A z meho pohledu uzivatele Databaze musim rict, ze by se mi to urcite libilo ... uz jsem o 3D linii v GE uvazoval pred x lety, ale nikdy jsem nenasel dostatek casu a odhodlani zacit tvorit ty 3D modely ...

P.S. Pokud Vam v IE8 pise GE plugin, ze neni podporovan v teto verzi prohlizece, staci si zapnou Kompatibilni zobrazeni (takova ta ikona pretrzene stranky v radce s adresou stranky).
Uživatelský avatar
Johnie Hopper
Příspěvky: 480
Registrován: 26.kvě 2009 08:01
Jméno a příjmení: Jan Vyskočil
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 20 krát

Příspěvekod Johnie Hopper » 22.čer 2009 06:49

Rád bych vznesl následující otázku:
Do které doby situovat modely srubů / tvrzí. Výchozím datem bude září 1938 - tedy stav rozpracovanosti a vyzbrojení k tomuto datu? Myslím tím především otázku osazení zvonů, kopulí, a záhozů.
H.V.
Uživatelský avatar
Toman
Příspěvky: 110
Registrován: 01.úno 2009 11:24
Jméno a příjmení: Tomáš Hradil
Objekt: MO-S 33 Kozmice
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Toman » 22.čer 2009 10:27

Johnie Hopper píše:Rád bych vznesl následující otázku:
Do které doby situovat modely srubů / tvrzí. Výchozím datem bude září 1938 - tedy stav rozpracovanosti a vyzbrojení k tomuto datu? Myslím tím především otázku osazení zvonů, kopulí, a záhozů.
H.V.

Já bych byl pro datovat modely do doby,která nikdy nenastala. A to do doby plánovaného 100% dokončení. Důvodů je několik. Myslím, že modely by měly být něčím vyjímečné. Stav srubů do roku 39 dokládá velké množství fotek, stav po válce z části dokládá dnešní podoba.

Myslím,že se nikdy nepodaří obnovit všechny objekty a proto bych byl pro dokončit naši linii za naše předky alespoň v digitální podobě.
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 22.čer 2009 19:01

Toman píše:
Johnie Hopper píše:Rád bych vznesl následující otázku:
Do které doby situovat modely srubů / tvrzí. Výchozím datem bude září 1938 - tedy stav rozpracovanosti a vyzbrojení k tomuto datu? Myslím tím především otázku osazení zvonů, kopulí, a záhozů.
H.V.

Já bych byl pro datovat modely do doby,která nikdy nenastala. A to do doby plánovaného 100% dokončení. Důvodů je několik. Myslím, že modely by měly být něčím vyjímečné. Stav srubů do roku 39 dokládá velké množství fotek, stav po válce z části dokládá dnešní podoba.

Myslím,že se nikdy nepodaří obnovit všechny objekty a proto bych byl pro dokončit naši linii za naše předky alespoň v digitální podobě.


To je přesně to, co by se mi líbilo. PDT_Armataz_01_34 PDT_Armataz_01_37 PDT_Armataz_01_28
Uživatelský avatar
Johnie Hopper
Příspěvky: 480
Registrován: 26.kvě 2009 08:01
Jméno a příjmení: Jan Vyskočil
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 20 krát

Příspěvekod Johnie Hopper » 23.čer 2009 06:24

Obávám se však, že v tomto případě narazíme na nedostatek podkladů u nevybudovaných objektů. Občas jsou to jen skicy či možné varianty vzhledu - tedy alespoň pokud vím.
H.V.
Valecnik
Příspěvky: 183
Registrován: 13.srp 2006 19:29
Jméno a příjmení: Jan Kasan
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Valecnik » 23.čer 2009 11:12

Johnie Hopper píše:Obávám se však, že v tomto případě narazíme na nedostatek podkladů u nevybudovaných objektů. Občas jsou to jen skicy či možné varianty vzhledu - tedy alespoň pokud vím.
H.V.


Ale tak zase nebuďmě detailisti. U nevybudovaných objektů jsou často známy aspoň půdorysy a podobně. Z toho se dá celkem slušně odhadnout vzhled. Kdyžtak nebudou propracovány detaily. A u těch objektů, kde není známo téměř nic, se prostě udělá nějaké zjednodušené schéma, ze kterého bude zřejmě, že je to pouze hrubá představa.
Uživatelský avatar
Johnie Hopper
Příspěvky: 480
Registrován: 26.kvě 2009 08:01
Jméno a příjmení: Jan Vyskočil
Poděkoval: 1 krát
Bylo poděkováno: 20 krát

Příspěvekod Johnie Hopper » 26.čer 2009 08:31

Tak je tu zase pár nových obrázků. Zatím jsou to tři objekty, ve stavu bez záhozu. Ve fázi dokončování (zbývá dodělat límce zvonů) jsou další tři vybudované navazující objekty. Uhádnout o které jde by neměl být problém :-) - poradím: Severní Morava.
H.V.
Přílohy
08.jpg
Na svahu v pozadí chybí právě ty další tři objekty. Nemluvě o spoustě LO v okolí.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg

Zpět na „3D modely“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti