Latest post of the previous page:
Ahoj Honzo,Přebral píše:Tak jsem vyslyšel volání z titulní strany a měl bych pár připomínek/úvah pro novou verzi...je to taková směska bugreportů, nápadů, otázek a tak.
1) Související objekty - bylo by zajímavé moct je nějak určovat. Potíž je asi v tom, jak si nadefinovat jejich hranice - pokud bych dal příklad, tak třeba u Pustého lomu v Českém krasu může být související objekt...
a) sousední lom spojený štolou (Jižní Kříž)
b) vzdálenější lom ve stejném komplexu (Velká Amerika)
c) lom mimo tento komplex, ale nedaleko a se stejnou historií - stejnou firmou, zahájením těžby, využíváním atd. (Čížovec, Holý vrch)
d) vzdálený objekt jiného účelu, funkčně propojený (Vojtěšská huť na Kladně)
Osobně bych byl asi tak pro variantu b. Ono je vůbec otázka, co dávat jako samostatné objekty a co jako komplexy v jednom záznamu se sadou souřadnic různých objektů. Já to většinou zadávám samostatně, pokud jde o větší areál s různými výraznými odlišnými objekty - třeba u té Vojtěšské huti. Naopak třeba souradnice ústí štoly a vrátku na druhé straně lomu můžou patřit pod jeden záznam.
2) "reprezentační fotka" - obvykle je to první, kterou tam někdo poslal. S tím se ale dá při zadávání počítat, ale nebylo by k zahození dát možnost ji nějak dodatečně vybrat. Dále: fotky focené "nastojato" jsou v náhledech hnusně roztažené. To bývá problém u rozhleden, vyfotit ji na šířku je někdy celkem těžké.
3) komprese a tak - už se o tom psalo tady výš. Někdy komprese zbytečně fotku znehodnotí, i když je poměrně malá a komprimovat ji není třeba. Asi nejjednodušší by bylo u uploadovaných fotek ověřit, zda mají odpovídající rozměry v pixelech a velikost v kB a pokud mají, přeskočit jejich zmenšení a resamplování. Někdy se totiž vyplatí třeba snížit počet barev a zachovat ostrost bez jpeg artefaktů - zejména u různých informačních cedulí s drobným písmem.
4) webové odkazy - bylo by fajn mít jich pro každou kartu víc.
5) asi by to chtělo rozšířit nebo upravit - možnosti v okénku "stav", občas nestačí. Mělo by to pokrývat asi tohle spektrum: zcela zaniklý (v terénu není skoro nic vidět)/zřícený (v terénu je vidět, prakticky neopravitelný)/nevyužívaný (na cestě ke zřícení, ale opravitelný)/využívaný k jinému účelu (rekreační chalupa)/v provozu (činná fabrika)/expozice (muzeum se vztahem k místu). Naopak třeba kategorie "zatopený" u dolů a lomů jsou celkem zbytečné a občas matoucí - zatopený důl obvykle není v provozu, lom zase může mít část zatopenou, ale furt fungovat a tak.
6) bylo by zajímavé nějak odlišit souřadnice pro liniové objekty a body. Třeba u zahnutých lanovek a městských opevnění vede zobrazení průměrné polohy na mapě k umístění bodu kamsi do pustiny či na náměstí. Možná by to nejsnáz šlo vyřešit tak, že by se mapa zobrazila prostě vždy tak odzoomovaná, aby zahrnula všechny zadané souřadnice. Pak netřeba odlišovat body a linie. Jednotlivé body v seznamu by pak mohly mít vlastní mapové odkazy.
7) Z dalších věcí, které by mohly být v databázi:
- majitelé objektu / čas (možno si ve vyhledávání najít třeba všechny objekty provozované Pražskou železářskou v roce 1936). Otázka je, jak pořešit, aby každý nezadával jména společností jinak, zvlášť, když se "kosmeticky" měnila. Možná by byly řešením samostatné karty jednotlivých provozovatelů, které by šlo prolinkovat (ty by měly obsahovat přinejmenším informační text, názvy společnosti v různých časových rozpětích a prolinkování na její následníky - třeba po znárodnění)? Byla by to zajímavá část databáze, ale asi by s tím bylo hodně práce, je to složitější než stavební firma u opevnění.
- možnost vložit alternativní verzi textu v jiném jazyce. Bylo-li by to co k čemu.
- sledování změn. Aktualizuje-li někdo svůj popis objektu, nedozvím se o tom z novinek zasílaných mailem.
- RSS kanály
no, půjdu spát, asi je toho zatím víc než dost a krom těch firem jsou to asi jen takové drobnosti...
díky za připomínky, nečekal jsem tak rychlou reakci.
Zkusím se zatím jen předběžně vyjádřit k jednotlivým bodům.
1) Podobný komentář budu mít k více bodům. Je trochu problém, když do databáze zadávají památky lidé, kteří třeba o nějakých souvislostech s jinými stavbami neví. Dá se říct, že tak komplexně zpracováno s možností takového zadávání máme asi pouze lomy, doly a podobná zařízení, protože to je Tvá branže a víš co s čím a jak. My se samozřejmě snažíme, pokud něco podobného najdeme, taktéž zdůrazňovat souvislosti.
Takže v zásadě se mi Tvá změna líbí, jen nevím jak jí naplnit pro drtivou většinu TP.
2) Reprezentační fotku lze měnit, byť tedy pouze jako administrátor. Pokud mi síly stačí, snažím se to řešit. Jakmile zjistím, že v DB přibyla nová fotka, která by jako "reprezentační" byla lepší, dávám jí neprodleně tam. Stejně tak pokud se nějaké místo zcela zásadně změní (Větruše v UNL).
3) Co se týče komprese, je to spíš na BlooDiKa
4) Toto myslím nebude problém
5) Tyto kategorie stačí dát dohromady a myslím, že by pak taky nebyl problém.
6) Tohle nás trápí dlouho Zkusíme společně vyřešit.
7) Tady by byl ten komentář velmi podobný tomu k prvnímu bodu. Tolik historických dat k daným objektům málokdo zná. Většinou se to omezuje pouze na to, co je např. na informační ceduli v blízkosti objektu, případně co kdo ví od známých atp. Zde asi nebude tak jednoznačně možné pošéfovat tyto podrobnosti tak jako tomu je u bunkrů, kde je to jasně dáno. V podstatě by pak toto všechno vyžadovalo, aby dotyčný zadavatel s novým objektem uvedl i tato pro databázi později podstatná data a to je občas problém i u těch, která jsou požadována teď. Jako nápad to samozřejmě je výborné, jen to bohužel končí tam, kde většina databází a podobných systémů - tj. musí je někdo znalý naplnit.
Samozřejmě diskusi se nebráníme a od toho tu fórum je, abychom si databázi upravili tak, aby sloužila i těm, kteří se o TP zajímají více než běžní výletníci (aniž bych jedny či druhé chtěl jakkoliv tentononc)