Dělostřelecká věž K-S 22 - 1:144

vše co se týká modelařiny na téma opevnění. Nabídky nových modelů, postřehy ze stavby, diorámata aj.

Moderátor: Tulda

petr1970
Příspěvky: 35
Registrován: 20.led 2013 18:46
Jméno a příjmení: Petr Růžička
Poděkoval: 1 krát

Re: Dělostřelecká věž K-S 22 - 1:144

Příspěvekod petr1970 » 09.led 2018 15:39

Latest post of the previous page:

Ahoj. myslím si, že firma ing. Zdenko Kruliš zvolila zelenou barvu svrchní omítky na celých objektech tvrze Bouda záměrně s ohledem na zalesněný masív kóty Baudenkoppe. V prostoru tvrze byl les vykácen a zelená barva celých objektů včetně stropnic měla splynout s prorůstajícím travním porostem vykácené paseky. Do omítkové směsi byla přidávána prášková barva rozpustná ve vodě (obdoba dnešních práškových tónovacích barev na malbu interiérů). Díky povětrnostním vlivům se zelená barva z omítky již dávno vyplavila a její pozůstatky se dochovaly pouze v místech, které jsou chráněny před dešti. Já osobně bych celý objekt K-Ba-S 22 provedl v oné dochovalé zelenkavé barvě.
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 13.led 2018 19:19

To je odvážné a bohužel nepodložené tvrzení. Žádný z objektů tvrze Bouda neměl sytě zeleně barvenou omítku použitou na střešní konstrukci. To, že by se dal pigment takto snadno vyplavit z vyzrálé omítky je mylná představa. Skutečnost je prozaická. Barevná zelená omítka byla používána jen sporadicky v souvislých plochách. Byla totiž relativně drahá. Kvalitní zelený pigment je ostatně nejdražším dodnes.
Jednalo se o stěny se střílnami a vchody, kde se objevovala v souvislejších, ne však stejnorodých plochách ( K-21,24)
Je zřejmé, že převážná část svislých stěn nad úrovní krakorců již byla pojednána běžnou šedivou a zelená zde byla přítomna pouze formou nepravidelných menších ploch ( K21) nebo úzkých vertikálních linií majících napodobit hranici lesa ( K-24, K22a).
Doporučuji pisateli předchozích řádků, vzít si na rozbor několik odlomků omítky ze střech předmětných srubů, aby měl jistotu že někdy obsahovala zelený pigment. Osobně se domnívám a jsem o tom přesvědčen, že nikoliv. Ostatně o tom jak vypadá další užití zeleného zbarvení, je možné ověřit si na srubu K-S43. Také zde je zelená jen jednou z barev fasády a rozhodně tomu není z důvodu nějakého hypotetického opršení, nýbrž proto, že byla nanášena selektivně a také mísena v různých poměrech se základní šedivou omítkou. Maskovací kužely a plocha střechy objektu K-S 22 už zřejmě zelenou barvu postrádaly, nebo byla použita jen jako součást celkově šedivého rázu těchto ploch ( viz jemné šedivězelené odstíny v horních partiích přechodových rádiusů u kasematy K-S43).
Přílohy
pán na střeše.JPG
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 14.led 2018 11:10

Dekuji vsem za nazory. Cili viditelne zelena barva na tomto objektu je nepravdepodobna.

Kdyz uz prisla rec na ostatni objekty Boudy, mas Honzo nejakou konkretni predstavu o vzhledu zelenych poli na srubech?
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 14.led 2018 14:11

Můj příspěvek bohužel zmizel v propadlišti dějin, když jsem se jeho koncept neuváženě rozhodl uložit. No nic psát jej znova, raději nebudu.
V krátkosti, vše potřebné je možno odvodit ze snímků dochované fasády. Sruby měly sytě zelené plochy pouze kolem vchodů a hlavních střílen.
Zelená přecházela na většině ploch vertikálními pásy a prolínala se s většinovou šedí. také jí byla někdy nastavována a měla tak další světlejší a šedší variace. Přidávám ilustrační fota cizích autorů, bohužel vlastní barevné snímky nemám. Na černobílém snímku Vchodového srubu je rovněž vidět místa syté zelenavé omítky pod krakorci a ve vchodu a následně vertikální pásy směřující ke střeše objektu.
Přílohy
KS-22a GCd 325.png
Libuše.jpg
Kazi.jpg
K-24.jpg
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 14.led 2018 15:01

Nedá mi to a musím alespoň část z toho zmizelého elaborátu, ve stručnosti shrnout. Sruby s viditelnými svislými stěnami, to jsou tedy oba pěchotní sruby K-21 a 24, spolu s vchodovým srubem K-S22a, měly souvislé zelené plochy jen okolo vchodů a hlavních střílen. Především šlo o plochy pod krákorci. Na dalších plochách fasády, se již objevovala zelená omítka formou nepravidelných zelených nebo někdy (K-21) zeleno šedivých pásů či
středních ploch střídaných většinovou šedivou omítkou. Zelená omítka se zachovala ve vynikající sytosti i na exponovaných místech a to po mnoho desetiletí ve shodné intensitě. Jakožto harcovník putující po opevnění od roku 1974, to mohu osobně dosvědčit. Ten, kdo by chtěl dělat objektům medvědí službu zatřením celé fasády na zeleno, jak v reálu, tak v miniatuře, se hluboce mýlí. Stálo by za to vytvořit barevné bokorysy s rozvrhem polí jak pro tyto sruby tvrze Ba, tak pro mnohé zajímavé objekty z úseku N, dokud ještě existuje původní vzhled polí fasád.
Pro potěchu modelářů ještě připojuji několik snímků z kvízu ,, co je na obrázku?,,
Přílohy
IMG_4418.JPG
IMG_4417.JPG
IMG_4416.JPG
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 14.led 2018 16:28

J.Zetek píše: ... nebo byla použita jen jako součást celkově šedivého rázu těchto ploch ( viz jemné šedivězelené odstíny v horních partiích přechodových rádiusů u kasematy K-S43).


Ale Honzo, ty nás klameš, tohle přeci není K-S 43 PDT_Armataz_01_22
02.jpg
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 14.led 2018 17:48

To nebyl záměr. Neměl jsem v úmyslu obrázkem ilustrovat téma, jen jsem se chtěl snímkem představit modelářské obci. Vlastní fota střechy K-S43 žel nemám. Tady máš Oto příležitost svými kvalitními záběry ukázat, že je střecha spíše šedivá. Nechtěl jsem je bez dovolení do příspěvku zařazovat. PDT_Armataz_01_29
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 14.led 2018 18:12

Nějakou tu fotku mám, ale moc tam nepoznám opršenou zelenou a opršenou šedou. Snad na některých snímcích je to trochu zřetelné:
Přílohy
DSCF3068.JPG
DSCF3042.JPG
DSCF3046.JPG
DSCF3092.JPG
DSCF3094.JPG
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 14.led 2018 19:19

Důležité je uvědomit si fakt, že ty odstíny v roce 1938 nebyly mnohem sytější a o tolik méně opršené než nyní. Prováděl jsem vlastní zkoušky odlomků a zkoumal sytost odstínu v celé hloubce střepu u různých vzorků. U zelených kousků omítky z K-21 a 24 je vidět že se sytost na povrchu vzorku nezměnila ani dlouhým působením slunečního záření a srážkové vody. Je v podstatě stejná v celé tloušťce materiálu dodnes. Nedovedu si představit, že by naši předkové napatlali na stavby podobně nevkusnou snůšku pestrých barviček jako dnešní obnovovatelé opevnění. Přeci jen bylo tehdy obecné estetické cítění na vyšší úrovni a také jim šlo především o maskování těchto staveb. Mimo jiné přimísením pigmentů do omítkové směsi obvykle vyšel tlumený cementovým pojivem a kamenivem ovlivněný odstín. Dovolím si Oto, do jednoho Tvého obrázku naznačit barevnými šipkami, kde já vidím ještě zelenou a kde už je šedá( černé šipky). Zelené odstíny jsou na K-43 jak sytější a chladné ( kolem střílny N v pěchotní části, tak teplejší hnědavé a relativně světlejší, u houfnicových střílen a jejich krakorců. Zde se objevují i tóny zelenavé chladnější avšak střední světlosti.
J.Zetek
Příspěvky: 203
Registrován: 06.dub 2008 12:16
Jméno a příjmení: Jan Zetek
Objekt: Mo S 1
Poděkoval: 3 krát
Bylo poděkováno: 6 krát

Příspěvekod J.Zetek » 14.led 2018 19:23

obrázek je zde
Přílohy
barevné členění.JPG
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 16.úno 2018 11:49

Stale by bylo co vylepsovat, ale to bych to nikdy nedodelal, takze jsem prohlasil patinu za hotovou a celou sachtu zalepil do srubu. Behem manipulace jsem navic nesikovne ulamal pruty armatury v sachte PDT_Armataz_01_16

Muze se zacit s podlozkou...
Přílohy
IMG_20180216_104928.jpg
IMG_20180216_113339.jpg
IMG_20180216_113417.jpg
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 05.dub 2018 20:01

Pri priprave podlozky se naplno projevila moje zbrklost a touha usetrit co nejvic materialu, ze jsem toho materialu nakonec musel spotrebovat mnohem vic PDT_Armataz_01_01
Podlozku jsem pripravil podle vrstevnic kopce, ale uz jsem nejak nepocital s terennimi upravami, takze mi u dvou sten schazelo kus nahore. Pomohla akuvrtacka, chvilka besneni a vyroba dvou novych sten, ktere jsem pres vyvrtane diry prilepil zvenku na puvodni steny. Jo pouceni pro priste PDT_Armataz_01_01
Přílohy
IMG_20180403_200711.jpg
IMG_20180403_203807.jpg
Uživatelský avatar
Tulda
Příspěvky: 1403
Registrován: 15.lis 2007 11:28
Jméno a příjmení: Otakar Jirků
Bydliště: HK
Poděkoval: 42 krát
Bylo poděkováno: 65 krát

Příspěvekod Tulda » 06.dub 2018 08:08

K čemu ty díry? Tento model K-S 22 mají na Hůrce:
P4010095.JPG
P4010096.JPG
Asi je to měřítko 1/35.
gaskin
Příspěvky: 311
Registrován: 03.čer 2009 18:25
Jméno a příjmení: Petr Cihelka
Bydliště: Praha
Poděkoval: 17 krát
Bylo poděkováno: 43 krát
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod gaskin » 09.dub 2018 14:09

Jak jsem psal, diry jsou tam kvuli prilepeni vnejsich sten podlozky. Dirou zevnitr pridam lepidlo a to se lepe rozlije do plochy nez kdybych ho pridaval z kraje, kde se mi navic vpije do balzy a moridlo se na tomto miste nechytne. Takhle dostanu dve desky spojene relativne po cele plose tesne u sebe a bez viditelneho lepidla. Pouzivam to i tam, kde by se napr. samotna plastova desticka kroutila. Podlozim ji deravou balzou a dostanu tak tuhy a tenky sendvic, ktery se nekrouti a zaroven je hladky. Treba strecha Jaburka je takhle vyrobena z 1mm balzy a vystrazne tabulky PDT_Armataz_01_01

Zpět na „Modely opevnění (novinky, rady, otázky aj.)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti